Порто спаси сезона си, след като осъществи обрат срещу шампиона Спортинг (Лисабон) с 2:1 след продължения във финала за Купата на Португалия и взе трофей през сезон 2023/24. Победният гол бе дело на иранеца Мехди Тареми, който вкара дузпа в 100-ата минута. Спортинг пък трябваше да играе от 30-ата минута с човек по-малко, поради червен картон за автора на техния гол Джери Сейнт Жуст, който откри резултата за "лъвовете" в 20-ата минута.

Нидерландският бранител засече с глава центриране на Поте от ляво и шампионите откриха. В 25-ата минута обаче бразилецът Еванилсон изравни след грешка в защитата на Спортинг. Халфът Пепе Акино центрира в наказателното поле, а бранителят на "лъвовете" Нуно Сантош в опит да спре топката буквално я подари на 10-ия метър на Еванилсон, за когото не бе проблем сам срещу вратаря да изравни.

След три минути Спортинг остана с човек по-малко, след като голмайсторът Жуст бе изгонен с директен червен картон, заради поваляне на откъсващия се Вендерсон Галено. Първоначално съдията Фабио Верисимо посочи и точката за изпълнение на дузпа, но след като се консултира с колегите си от стаята за видеоповторения (ВАР), извади фаула извън границата на наказателното поле.

Изстрелът на Чико Консейсао мина на сантиметри до дясната греда. До края на първата част двата отбора пропуснаха по едно много добро положение, като особено трябва да съжаляват "синьо-белите" от Порто, след като Консейсао от 8 метра ритна топката над горната греда.

През второто полувреме и продълженията Порто наложи сериозна доминация, но така и не се стигна до гол до 100-ата минута, когато реферът отсъди дузпа. Тя бе предизвикана от вратаря на Спортинг Диого Пинто, който събори Еванилсон. Този път зад топката застана Мехми Тареми и не остави шанс на стража на "лъвовете", с което осигури и трофея на тима си, 2:1 за Порто.

Това е 30-а купа за "драконите" в исторически палн, а като завършил на 3-о място в класирането отборът получава право да играе квалификации за място в Шампионската лига.