Барселона диктува футболната мода не само в Европа, но и в света! Каталунците спечели 5-а титла за календарната година, след като триумфираха в световното клубно първенство. На финала Барса разгроми шампиона на Южна Америка - Сантос (Бразилия) с 4:0. Два пъти се разписа Лионел Меси, а по един гол добавиха Фабрегас и Шави.

И в днешната среща Барселона показа футбол, който няма аналог спрямо съперника на терена. От своя страна пък футболистите на Сантос започнаха плахо мача и до края не успяха да влязат в час. Голямата звезда Неймар, който е спряган за почти всички грандове на Стария континент пък показа, че поне на този етап е на светлинни години от Лионел Меси, с когото често го сравняват. На 2-3 пъти в мача Неймар получи шанс да вкара почетен гол, но така и не успя да преодолее Валдес.

С основна заслуга за крайния резултат е и вратарят на бразилците Рафаел Кабрал, който спаси още около 3-4 сигурни попадения.

Трофеят е пети за Барселона, които по-рано през годината спечелиха титлата в Испания, Шампионската лига, Суперкупите на Испания и Европа.

За жалост надеждите за равностоен и напрегнат финален двубой не се оправдаха. Още от първите минути на терена ясно си пролича разликата в класите, а откриването на резултата в полза на Барса беше само въпрос на време. Меси и компания в типичния си стил прибраха съперника в половината му, като в определени моменти владеенето на топката стигаше до 75% за испанците.

Логичното се случи в 17-ата минута, когато головата машина Лионел Меси откри сметката си. Аржентинецът бе изведен по отличен начин от Шави и останал сам срещу Кабрал технично го прехвърли - 1:0.

Точно 7 минути по-късно играчите на Барса отново се поздравяваха на терена. След поредна многоходова атака Алвеш намери Шави в полето, като за полузащитника не представляваше проблем от 10-12 метра да вкара за 2:0.

Секунди по-късно каталунците можеха да сложат окончателно точка на спора, но Фабрегас стреля в гредата, след като бе изведен след нова чудесна атака сам срещу стража на бразилците.

Неприятните новини за Сантос обаче не свършиха тук. Още в 31-ата минута една от звездите на тима - Данило бе заменен принудително, като мястото му на терена зае бившият футболист на Манчестър Сити - Елано.

В последната минута на първата част Фабрегас се реваншира за пропуска си преди малко и се разписа за 3:0. Халфът се оказа на върха на поредната магическа атака и от 2-3 метра нямаше проблеми - 3:0.

По изключително интересен начин започна и второто полувреме. Още в 46-ата минута Фабрегас можеше да направи резултата 4:0, но Кабрал с върха на пръстите си изби в корнер. В ответната атака пък Неймар получи топката в малкото поле, но с глава стреля в аут.

В следващите 5-6 минути Барса можеше да вкара гол буквално във всяка своя атака, Дани Алвеш, Меси и Иниеста нямаха късмет в завършващата фаза.

В 57-ата минута звездата на Сантос Неймар направи грандиозен пропуск. Младият нападател бе изведен зад защитата на Барса, но останал сам срещу Виктор Валдес не успя да го преодолее.

В самия край на срещата Барса стигна до четвърти гол, дело на Лионел Меси. Аржентинецът бе изведен от Дани Алвеш и останал сам срещу вратаря на противника технично го преодоля, след което на празна врата фиксира крайното 4:0.

САНТОС - БАРСЕЛОНА 0:4