Европейският съюз възнамерява да забрани игрищата с изкуствена трева, предвид факта, че според различни проучвания те отделят най-голямо количество умишлено добавена микропластмаса. В битката си срещу микропластмасата, която включва действия като забраната на броката, Европейската комисия зададе период от осем години в Испания за премахване на този тип повърхност.
Само на територията на иберийската страна се изчислява, че има повече от 10 000 футболни игрища с изкуствена трева, като около 400 от тях се строят или реновират всяка година. Този тип настилка, характеризираща се с ниски разходи за поддръжка, се използва за провеждане на срещи по футбол, ръгби, хокей, падъл тенис и други спортни събития всеки уикенд.
Инициативата, приета от Европейската комисия, не само се стреми да спре изграждането на нови съоръжения, но включва и демонтаж на съществуващите.
Изкуствената трева, която се възприема като зелена и винаги безупречна, за разлика от естествената с нейните несъвършенства и неравности, е съставена основно от полиетилен под формата на влакна, поддържани от полиуретанова или латексова основа. В основата му има обилно количество пясък и гранули, извлечени от рециклирани гуми, които осигуряват отлично омекотяване.