Египет си отмъсти по най-добрия начин на Алжир и се класира на финала за Купата на Африка след победа с 4:0. Както е известно, преди няколко месеца "пустинните лисици" изхвърлиха "фараоните" от Световното, след като ги биха в решителен плейоф. Сега момчетата на Хасан Шехата се реабилитираха напълно пред своите фенове и за трети пореден път ще имат възможност да спорят за трофея на Черния континент. Съперник на египтяните в последния мач ще бъде тимът на Гана, победил Нигерия с 1:0.

"Фараоните" бяха по-добрият тим през целия мач и заслужено стигнаха до успеха. Решителният момент в мача бе в 38-ата минута. Тогава бранителят на Алжир Рафик Халич спъна в наказателното поле Мотаеб и реферът посочи бялата точка. Защитникът пък получи червен картон. Хосни Абд Рабо вкара дузпата и даде много удобна преднина на своите.

След почивката алжирците се опитаха да променят нещо, но с десет души им бе много трудно.  В 65-ата мин Мохамед Зидан вкара прекрасен гол с далечен удар и удвои аванса на "фараоните". Тук мачът на практика свърши. "Пустинните лисици" се изнервиха и Надир Белхадж извърши безумно грубо нарушение, което му донесе червен картон. Десет минути преди края резервата Мохамед Абдел Шафи направи резултата  класически.

Изблиците на нерви от страна на Алжир обаче не спряха дотук. Те завършиха мача с 8 души, след като вратарят Чаучи също пое към съблекалните за втори жълт картон.

До края имаше време за още едно попадение, дело на Гедо в последните секунди.