Чили е първият полуфиналист на Копа Америка след като в четвъртфинален мач тази нощ отстрани настоящия шампион Урувай с 1:0.

Двата тима изиграха доста напрегнат и на моменти дори груб мач на Националния стадион "Хулио Мартинес Праданос" в Сантяго, а гостите завършиха срещата с 9 души на терена след червени картони за Единсон Кавани и Жорже Фусиле.

Домакините бяха по-активният отбор, но дълго не можаха да разбият защитния вал пред вратата на урусите, разчитащи напред единствено на Кавани. През втората част домакините все повече усилваха натиска и още в 48-ата минута Видал отново опита далечен удар, но отново без успех. След това в 60-ата минута той имаше още една възможност отблизо с глава, но стреля прекалено слабо, за да затрудни Муслера.

Ключовият момент в мача обаче дойде в 62-ата миунта, когато Единсон Кавани получи втори жълт и червен картон след непривична провокация на Гонсало Хара. Нападателят на Уругвай бе провокиран от своя съперник по меко казано нестандартен начин, а играчът на Пари Сен Жермен го плесна през лицето, което не убегна на съдията. Кавани и Хара влязоха в размяна на реплики. Чилиецът застана така, че реферът да не вижда какво се случва зад гърбовете им и с непривично действие шокира противника си. Бившият ас на Наполи перна леко провокатора през лицето, а съдията Сандро Ричи видя тъкмо това действие и показа втори жълт картон на нападателя (виж видеото).

Така той остави съотборниците си с човек по-малко, а Чили още повече увеличи натиска. В крайна сметка логичното се случи в 82-ата минута и домакините успяха да стигнат до скъпоценния гол. Муслера изби лошо една центрирана топка и тя попадна у Валдивия, който подаде на Исла, а той със силен удар по земя успя да я промуши през няколко защитници и да отбележи за 1:0.

Това още повече изнерви играчите на Уругвай и в 88-ата минута и Жорже Фусиле бе изгонен за груб фаул в краката на Алексис Санчес. Тази ситуация пък разбуни духовете и на двете скамейки и бе на косъм да се стигне и до бой между играчите на терена. Все пак съдията успя някак да овладее положението и мачът се доигра, а Чили без проблем удържа преднината си въпреки отсъденото продължение от 7 минути.

На полуфинала домакините ще срещнат победителя в мача между Боливия и Перу.