Чили е носителят на 44-ото издание на Копа Америка. Домакините на турнира победиха Аржентина след изпълнение на дузпи с 4:1 след като в редовното време и продълженията не успяха да си вкарат попадения.

Това е първи трофей на Копа Америка в историята на Чили. Супер звездата Лионел Меси пък продължава да няма златен медал от тази надпревара и да така и не целуна мечтаното отличие след като бе неутрализиран от чилийците. Аржентина продължава болезненото 22-годишно чакане за международен трофей.

Срещата беше доста драматична, а при ролетката на дузпите, гаучосите бяха по-слаби. В грешници за тима се превърнаха Гонсало Игуаин и Евер Банега, които пропуснаха.

Чили е носителят на 44-ото издание на Копа Америка. Домакините на турнира победиха Аржентина на дузпи с 4:1 след като в редовното време и продълженията не успяха да си вкарат попадения.

Срещата беше доста драматична, а при ролетката на дузпите, гаучосите бяха по-слаби. В грешници за тима се превърнаха Гонсало Игуаин и Евер Банега, които пропуснаха. Домакините започнаха много по-добре срещата и подложиха на натиск своя съперник, считан за фаворит за титлата още от самото начало на турнира.

В 20-ата минута Меси центрира от фаул и Серхио Агуеро засече топката с глава, но Клаудио Браво спаси. Анхел Ди Мария получи контузия в 25-та минута и четири по-късно бе сменен от Есекиел Лавеци.

След почивката играчите на Чили бяха доста по-настойчиви в офанзивен план. Най-чистото положение за домакините през второто полувреме бе в 82-та минута, когато Чарлс Аранхис пусна перфектен извеждащ пас към Алексис Санчес, който останал сам срещу Серхио Ромеро стреля от въздуха, но встрани от десния стълб на вратата на Аржентина.

Аржентинците опитаха финален натиск, но така и не успяха да застрашат сериозно вратата на Клаудио Браво, а в рамките на 90-те минути домакините се справиха отлично с неутрализирането на Меси.

Така двата тима не успяха да си вкарат попадения и се стигна до две продължения. В края на първото продължение Хавиер Масчерано допусна груба грешка и топката стигна до Алексис Санчес, който излезе сам срещу Серхио Ромеро, но стреля над напречната греда.До края на продълженията не се стигна до нова опасност пред двете врати.
Дузпите трябваше да решат кой ще е победителят на турнира.

Матиас Фернандес реализира първата дузпа за Чили. Лионел Меси не сгреши и изравни.

Серхио Ромеро също бе точен - 2:1.

Гонсало Игуаин изпълни по изключително нелеп начин втората дузпа, като изпрати с все сила топката високо над напречната греда.

Чарлс Аранхис бе точен и направи резултата 3:1.

Клаудио Браво отрази удара на Евер Банега.

Алексис Санчес реализира четвъртата дузпа за Чили и донесе историческата титла на Чили!