Барселона за пореден път доказа, че в момента е най-силният отбор в света. Каталунците завоюваха Суперкупата на Европа, след като победиха Порто с 2:0 в Монако.

Това е четвърти трофеи от този турнир в историята на испанския колос. Любопитен факт е, че след успеха днес, наставникът на Барса Пеп Гуардиола задмина своя учител Йохан Кройф по титли като наставник испанския гранд. Нещо повече, каталунците изпревариха Милан по международни титли и вече имат 15.

Резултатът бе открит от звездата на Барса Лео Меси в 39-ата минута. Три минути преди края на мача точен бе и новото попълнение на тима Франсеск Фабрегас.

Двата отбора си разделиха по едно полувреме. През първото „драконите" затрудниха Барселона, които не показваха позната си форма. През втората част играчите на Порто отпаднаха физически, а каталунците взеха нещата в своите ръце и показаха класата си.

Срещата започна с натиск на Порто. В първите минути „драконите" създадоха няколко опасни положения. В 7-ата минута Моутиньо стреля опасно от границите на наказателното поле, но ударът му бе неточен.

Три минути, по-късно пред Барселона се откри добра възможност след като топката рикошира в играч на португалския тим и попадна в Педро, който шутира, но топката мина малко над горната греда.

Последваха нови възможности за Порто, най-опасните, от които създадени предимно от Хълк.  В 39-ата минута Гуарин направи много груба грешка, предоставяйки топката на Меси, който безпроблемно откри резултата.

Втората част започна равностойно. Силите на играчите на Порто понамаляха, а каталунците, които са известни с отличната си физическа подготовка не се раздаваха максимално на терена.

В 52-ата минута Жоал Моутиньо насочи отлично топката към вратата на каталунците, но топката рикошира в играч на Барса. Минути по-късно Гуарин, който се отличи с много добра игра в мача, независимо от грешката при гола на Меси отправи топовен изстрел към вратата на каталунците от около 20 метра. Ударът му обаче бе спасен от Валдес.

В 67-ата минута Лионел Меси остана очи с вратаря на „драконите" Елтон и чукна леко топката, която влезе в мрежата, но страничният съдия отчете, че аржентинецът е бил в засада. Ситуацията бе изключително спорна, но след повторението стана ясно, че офсайд по-скоро има.

10 минути по-късно Гуарин игра остро срещу Кейта в наказателното поле, като в ситуацията можеше да бъде изпълнен 11-метров наказателен удар, но главният съдия остана безмълвен.

В 86-ата минута Порто остана с човек по-малко, след като втори жълт картон получи Роландо. Той спъна грубо Лео Меси, който опасно влизаше в наказателното поле на „драконите".

Минута по-късно Лео Меси подаде отлично към Франсеск Фабрегас, който стреля мигновено и удвои резултата. Това е и първи официален гол на Сеск с екипа на Барса.

Секунди преди края на мача изнервеният Гуарин влезе много грубо в краката на Масчерано и получи директен червен картон, оставяйки португалците с 9 човека.