Барселона и Сантос се класираха за финал на световното клубно първенство. Шампионите на Европа разбиха с 4:0 тима на Ал Сад (Катар), като това беше възможно най-малкия резултат, който момчетата на Пеп Гуардиола можеха да запишат.

От първата до последната минута каталунците не изпуснаха контрола на двубоя и ако не бяха многобройните пропуски на Давид Вия и Лионел Меси можеха спокойно да вкарат още 4-5 гола.

Иначе попаденията днес бяха дело на основно дефанзивни футболисти - Адриано (2), Максуел и Кейта. Наставникът на Барса даде почивка на голяма част от титулярите си, като Шави, Фабрегас и Дани Алвеш, които изобщо не се появиха в игра. Алексис Санчес влезе като резерва, но преди да изтекат 90-те минути получи лека травма и напусна терена.

Припомняме, че вчера Сантос се наложи с 3:1 над Кашива Рейсол, с което подпечата участието си в неделния финал в турнира.

Очаквано Барселона наложи натиск от първата минута на срещата и откриването на резултата висеше на косъм. Изключително активен бе Педро Родригес, който с Иниеста тотално развинтиха отбраната на Ал Сад.

Логично в средата на първата част каталунците ликуваха. Педро проби отлично по левия фланг и центрира, вратарят на Ал Сад се поколеба какво да прави с топката и затичалият Адриано хитро протегна крак, реализирай за 0:1.

В самия край на първата част отново бразилецът бе точен. Той бе намерен на стрелкова позиция от Тиаго и с хубав удар от 10 метра не остави шанс на Мохамед - 0:2. Неприятната новина за Барселона през първата част бе контузията, която получи Давид Вия. Нападателят напусна терена на носилка, след като стъпи лошо и явно изкълчи глезена на левия си крак.

След почивката нищо на терена не се промени. Още в 46-ата минута Барса бе близо до трети гол. Резервата Алексис Санчес бе съборен в полето, но главният съдия от Салвадор не отсъди дузпа. Лионел Меси продължи да радва публиката с техничните си отигравания, но явно днес не беше неговият ден и той така и не се разписа.

В 64-ата минута обаче аржентинецът намери начин да изправи на крака публиката в Йокохама, след като изведе по фантастичен начин Кейта сам срещу вратаря. За тъмнокожия футболист остана най-лесното - просто да бутне топката покрай и без това неориентираният вратар на катарския тим - 0:3.

Десетина минути преди края се разписа и Максуел. Бразилецът, който се появи на терена за сметка на Абидал бе изведен от Тиаго и с диагонален удар фиксира крайното 0:4.

АЛ САД - БАРСЕЛОНА 0:4

0:1 Адриано (25')

0:2 Адриано (43')

0:3 Кейта (64')

0:4 Максуел (81')

АЛ САД: Мохамед, Белхадж, Лий, Уесам, Касола, Нианг (76' Али), Кейта (85' Ал Хайдос), Ибрахим, Калфан, Талал (65' Алиазиди), Кони

БАРСЕЛОНА: Валдес, Пуйол, Масчерано, Абидал (66' Максуел), Адриано, Тиаго, Кейта, Иниеста, Педро, Вия (39' Алексис Санчес, 70' Куенка), Меси

Стадион: "Йокохама"