Аржентина победи Чехия с 2:1 на финала на световното първенство до 20 г. и по този начин защити титлата си спечелена преди две години в Холандия. Това бе шести успех на аржентинците в тази възрастова група (1979, 1995, 1997, 2001, 2005, 2007).

Голове през втората част на стрелец № 1 и най-добър играч на турнира Серхио Агуеро и на нападателя Мауро Сарате, заменил контузения Анхел Ди Мария, бяха достатъчни на "гаучосите" за да спечелят световната титла, след като Мартин Фенин бе извел чехите напред.

Мачът започна със зловещо влизане на Лукаш Кубан, който получи жълт картон за интервенцията си в краката на Леонардо Сигали. Потърпевшият играеше първите си минути на турнира, тъй като замести наказания капитан Матиас Кахайс.

Това бе като предвестник на 6-те жълти картона, които реферът показа през първите 45 минути. Чехите, които отстраниха последователно европейският шампион Испания и Австрия по пътя си до финала, владееха играта през първото полувреме и организираха изключително опасни контраатаки, които доведоха до удар в гредата на Марек Сухи.

След подновяването на играта Макси Моралес бе най-опасният играч на Аржентина, а в 51-ата минута негов удар бе изчистен от голлинията. Чехите обаче отговориха с бърза атака и Любош Калуда принуди аржентинският вратар Серхио Ромеро да показва уменията си.

В 60-ата минута чешкият нападател Мартин Фенин получи топката, завъртя се на границата на наказателното поле и прониза далечния ъгъл на Ромеро. Само две минути по-късно "Кун" Агуеро премина през двама защитници и промуши топката в близкия ъгъл на Радек Петър.

Дребничкият Моралес, който бе бинтован след като се сблъска с близо два пъти по-огромен чешки защитник, продължаваше да е най-опасният от аржентинския тим. Точно той асистира за победния гол на Мауро Сарате, който се разписа след удар от 25 метра.

Без редица ключови играчи Чили победи с 1:0 Австрия и грабна бронзовите медали на световното първенство до 20 години. Единственото попадение в мача бе дело на Ханс Мартинс в добавеното време на първата част.

Чехия - Аржентина 1:2

1:0 Фенин (60), 1:1 Агуеро (62), 1:2 Сарате (86)

ЧЕХИЯ: Петър, Мазух, Кубан, Шимунек, Кудела, Фенин, Мареш (76-Гецов), Микола, Стрещик (83-Пекхарт), Сухи, Калуда

АРЖЕНТИНА: Ромеро, Фасио, Инсуа, Меркадо, Банега, Санчес, Сарате, Агуеро, Сигали, Моралес (90+3-Кабрал), Пиати (80-Акоста)