Доларът в понеделник се колебае около 2,5-годишен минимум спрямо еврото. Американската валута изпитва натиск от политическата неопределеност в САЩ и разочароващата икономическа статистика, което усилва съмненията във вероятността Фед за повиши лихвените ставки още един път до края на годината.

Ръстът на БВП на най-голямата световна икономика се е ускорил до 2,6 на сто през второто тримесечие, но показателят за първото тримесечие бе коригиран надолу до 1,6 на сто, информира Reuters.

Данните, публикувани в петък, показват по-малко оток очакваното повишение на разходите за труд, което подсказва продължаваща инфлация на ниско ниво.

Засилването на политическата неопределеност в САЩ, както се очакваше, поставя доларът в отбранителна позиция. В петък президентът Доналд Тръмп направи рокади в администрацията си, сменяйки шефа на кабинета си с министъра по националната безопасност. Стана ясно, че Конгресът не успява да приеме здравните реформи на Тръмп, като съответно отмени тези на Барак Обама.

Налага се съмнението, че новата администрация ще успее да осъществи, обещаните от Тръмп икономически и данъчни реформи, давайки тласък на икономиката и сила на долара.

Курсът на еврото леко спадна - до $1,1735, но остава близо до максималното си от януари ниво, постигнато в четвъртък - $1,1777.

По отношение на йената доларът се понижава до 110,51 йени, докосвайки се миналата сесия до минимално от средата на юни ниво - 110,300 йени за долар. Тенденцията е закономерна, като се има предвид, че поради посочените и някои геополитически причини, инвеститорите търсят по-безопасни активи.

Британският фунт стерлинг се почти не показва динамика оставайки на ниво $1,3127, което е близо до 10-месечния му максимум - $1,3159, достигната в четвъртък.