Отборът на Белгия записа първа победа на европейски финали от близо 16 години. Тя дойде във възможно най-подходящия момент, след като „червените дяволи” разбиха с 3:0 селекцията на Република Ирланидя. По този начин момчетата на Марк Вилмотс запушиха устите на критиците, които рано,рано им предрекоха провал на Евро 2016.

Белгия – Република Ирландия 3:0 (Развой на срещата по минути)

Белгия – Република Ирландия 3:0 (Развой на срещата по минути)

Страхотно шоу на Ромелу Лукаку и компания

Еден Азар и компания изиграха много силен двубой, чрез който до голяма степен си осигуриха място в елиминационната фаза. Две попадения за класиката реализира Ромелу Лукаку, а другият гол беше дело на Аксел Витсел. Белгийската победа направи огромна услуга на Италия, тъй като „Скуадрата” със сигурност ще спечели предварителна група „С”.

Снимка 239953

Източник: GettyImages

Срещата в Бордо започна с далеч по-активна игра от страна на белгийците. "Червените дяволи" атакуваха главно по дясното крило, където се подвизаваше Яник Ферейра-Караско. При един от поредните му пробиви, звездата на Атлетико (Мадрид) опита остър пас в съперниковото наказателно поле. На мястото си обаче беше стражът Дарън Рандолф, който улови.

Малко по-късно, „британско" центриране на Кевин Де Бройе от пряк свободен удар, опита да намери Аксел Витсел.Звездата на Зенит обаче не успя да подложи главата и да засече коженото кълбо в мрежата.

Снимка 239959

Източник: GettyImages

На белгийският тим бяха необходими точно 20 минути, за да създадат първото си реално  голово положение. Центриране на Де Бройне свари неподготвена отбраната на Република  Ирландия. Капитанът Джон О'Шей, поставен под напрежение, изчисти топката на посоки. За негов ужас тя отиде точно при Еден Азар, който от няколко метра не успя да намери рамките на вратата.

Като цяло селекцията на Мартин О’Нийл беше добре групирана в собственото си наказателно поле. Това затрудняваше максимално техничния тим на Белгия, който в един период от време, опитваше отчаяни изстрели от средна и далечна дистанция.

Малко преди почивката, „червените дяволи” можеха да се доберат до така търсения гол. Тоби Алдервейрелд успя да насочи топката с глава след един ъглов удар. На гредата обаче бе застанал Уес Хулахан, който изчисти от голлинията .

Снимка 239958

Източник: GettyImages

Подновяването на играта донесе безмерна радост за хилядите привърженици на Белгия. "Червените дяволи" сътвориха бърза атака, която както винаги отново премина през Азар и Де Бройне. Последният видя умно своя централен нападател Лукаку, който от границата на наказателното поле не остави никакъв шанс на Дарън Рандолф.

13 минути, след като получиха първи звучен шамар, Ирландците трябваше да преглътнат още един тежък удар. Белгия дръпна уверено в резултата след попадение на Аксел Витсел. Опорният халф изскочи от втора позиция и изпревари персоналния си пазач Уорд. Последва негов акуратен изстрел с глава, който посети ирландската мрежа. Асистенцията беше дело на Томас Муние.

Снимка 239962

Източник: GettyImages

Точка на днешното футболно съперничество сложи Лукаку със своя втори гол. Муние отне топката от Джеймс Маклейн, след което подаде към Еден Азар. Последва блестящ индивидуален рейд на капитана, който не се полакоми и чукна към непокрития Лукаку. За нападателя на Евертън остана най-лесното, правейки резултата класически.

До края ново попадение не падна, а Ейре така и не демонстрира нужните аргументи поне за почетен гол.

Снимка 239966

Източник: GettyImages

Следващият мач на Белгия ще бъде на 22 юни (сряда), когато „червените дяволи” се изправят срещу Швеция в Ница. По същото време, но в град Лил, Република Ирландия ще премери сили с вече класиралия се за осминафиналите тим на Италия.