Лукойл Академик не успя да се класира за участие в груповата фаза на най-престижния клубен баскетболен турнир Евролигата. Българският шампион загуби мача си от първия кръг на квалификациите срещу италианския Палаканестру Канту със 79:87. Така през този сезон Лукойл ще играе във второто по сила състезание Еврокъп.

Лукойл Академик се представи на ниво, като на моменти дори водеше в резултата, но не му достигнаха малко опит и сили, за да затвори срещата в своя полза. Мачът бе равностоен, като през първите две четвърти двата тима често си разменяха водачеството.

На почивката домакините се оттеглиха само с точка преднина, която още в първите секунди на третата част бе стопена благодарение на Божидар Аврамов. Въпреки това Канту успя да поведе отново, като този път до обрат за Лукойл не се стигна.

В последната четвърт шампионите ни реализираха 19 точки пред 13 за домакините, но това не бе достатъчно, за да се поздравят с победата.

Най-добри за „студентите" бяха Брендън Хийт с 21 точки и 5 асистенции, Дарил Уоткинс с 18 точки и 15 борби, а Божидар Аврамов добави 14 точки. За Канту се отличиха Алекс Тайъс с 18 точки и Маркоишвили с 15.

Във втория кръг от директните елиминации на квалификационния турнир "Канту" ще играе с чешкия "Нимбург".

Ръководството на "Лукойл Академик" се надява, че ще получи нова покана за Евролигата и през следващата година. При добро стечение на обстоятелствата отборът може да се озове в заветните групи и без да минава през квалификациите.