Отборът Франция взе реванш от Испания и с невероятен обрат детронира досегашния европейски шампион по баскетбол. "Петлите" се класираха на финала на шампионата на Стария континент в Словения, след като стигнаха до драматична победа със 75:72 след продължение (14:18, 6:16, 23:15, 22:16, 10:7).

На полувремето французите губеха с 14 точки, но през втората половина от мача направиха страхотен обрат и 2 минути преди края на мача изравниха резултата и дори за кратко поведоха. Редовното време на полуфиналния двубой завърши наравно 65:65, а в продължението пълният обрат вече бе осъществен и за втори пореден път Франция ще се бори за европейската титла.

Именно това бе финалът на последното европейско първенство преди две години, но тогава Испания победи Франция и спечели втора поредна титла, но сега "Ла Фурия" бе детронирана и лишена от възможността да се бори за трети пореден шампионски приз на четвърти пореден финал.

Очаквано над всички в двубоя бе Тони Паркър, който реализира 32 точки за Франция. За Испания най-резултатен бе Марк Гасол с 19 точки.

литва баскетбол (Photo: БГНЕС)

В спор за европейската титла Франция ще се изправи срещу Литва, който стана първият финалист, след като постигна категорична победа на полуфиналите и надделя над Хърватия със 77:62 (24:19, 16:18, 21:8, 16:17).

Йонас Мачулис бе с основен принос за победата на литовците и записа най-много точки в мача - 23. Линас Клейза добави 22, а за хърватите най-резултатен бе Боян Богданович с 15 точки.

Така Литва се класира за пети път на финал на шампионата на Стария континент и ще се бори за спечелването на общо четвърта европейска титла.

Финалът на европейското първенство ще се играе на 22 септември (неделя) в Любляна.

В мачовете за разпределение на местата между пето и осмо Украйна победи Италия с 66:58, а Словения спечели срещу Сърбия с 92:74. Украйна и Словения ще спорят за петото място, а с победите си те си осигуриха класиране на световното първенство през 2014 г. Италия и Сърбия пък ще се борят за последната осма квота за шампионата на планетата в Испания.