Вердер (Бремен) отстрани Хамбургер на полуфиналите в Купата на УЕФА след победа с 3:2 насред Хамбург. Бременци заличиха пасива от 0:1 от миналата седмица и по този начин си осигуриха място на финала в турнира, който ще се проведе в Истанбул. В турския град германците чакат украинския Шахтьор (Донецк).

Двата отбора записаха силно начало, като опасности имаше и към двете врати. Домакините не успяха да упражнят очакван натиск, но имаха своите добри възможности.

Писаро пропусна изгодно положение в 12-ата минута. Перуанецът се извиси над всички и засече центриране отляво с глава, но не успя да уцели вратата. В ответната атака Ивица Олич даде аванс на Хамбургер. Хърватинът пое топката на няколко метра пред дъгата на пеналтерията, напредна до точката на дузпата и с техничен удар стреля покрай Вийзе за 1:0.

Вердерци имаха шанс да изравнят в 20-ата минута, когато Налдо изпълни пряк свободен удар от далечно разстояние. Тежкият шут на бразилеца обаче срещна крака на негов съотборник и излезе в аут.

Силната игра на бременци даде резултат в 29-ата минута. Халфът Диего направи двоен пас с Писаро и останал непокрит напредна срещу Рост, стреляйки над него за 1:1. Бразилецът върна интригата в мача, а съотборниците му продължиха да притискат противника.

Постепенно гостите овладяха по-трайно топката и установиха контрол над мача. Диего имаше шанс да стане абсолютен герой за отбора си в 37-ата минута. Кариоката отправи бомбен шут от дистанция, но за негов малшанс кълбото удари напречната греда над плонжиращия Рост, който успя леко да я закачи.

В края на полувремето нервите взеха връх и това доведе до два жълти картона и спречкване между Алекс Силва и Диего. Сънародниците се сблъскаха заради грубо нарушение на халфа на Хамбургер. Жълтият картон на Диего го извади от следващия мач на отбора му.

Второто полувреме започна на високо темпо, като и двата отбора търсеха бърз гол, който до голяма степен да наклони везните в тяхна полза. Първите десетина минути не предложиха големи опасности пред двамата вратари.

„Хамбургерите" изпуснаха сериозно положение след час игра. Прострелно центриране от левия фланг премина успоредно на голлинията, но никой не успя да засече топката пред вратата. Попаднала на десния фланг оттам последва изстрел, който Вийзе изби с крака.

В 63-ата минута треньорът на домакините Мартин Йол предприе първата си смяна, пускайки Боатенг на мястото на Ги Демел. Три минути по-късно Вердер поведе в резултата. Писаро пое топката на центъра, премина 20 метра и стреля от разстояние към Рост, сварвайки го неподготвен да се намеси адекватно - 2:1 за бременци.

Хамбургци можеха да върнат удара в 70-ата минута, когато добър пробив отляво направи Младен Петрич. Хърватският национал се засуети и топката му беше отнета в наказателното поле, като той имаше претенции за нарушение. Секунди по-късно неприятен удар получи Фрингс.

Динамичното развитие на мача доведе до нов пропуск, този път пред вратата на домакините. Диего даде майсторски пас към Писаро, който напредна отляво и се опита да намери съотборника си в малкото наказателно поле, но рикошет изби топката в ъглов удар. От последвалото изпълнение топката премина над напречната греда след изстрел с глава.

В 76-ата минута Писаро имаше шанс да сложи точка на спора. Перуанецът се откъсна сам срещу Рост, но загуби равновесие и прати топката в тялото на вратаря. Секунди по-късно Йол предприе втора рокада. На мястото на Янсен се появи Аого.

След изпълнение на ъглов удар „хамбургерите" достигнаха до изравнителен гол, но той беше отменен заради фаул в атака. В ответната атака вердерци спечелиха нарушения вляво от вратата на Рост. Диего пробва директен удар, който вратаря боксира далеч от голлинията си.

Вердер достигна и до трети гол в 83-ата минута. Центриране от ъглов удар отляво беше засечено от Уго Алмейда, Рост отклони топката, която попадна на главата на Бауман. Попадението падна куриозно, след като бранител на Хамбургер опита да изчисти кълбото, но вместо това спомогна да мине голлинията.

Типично по германски Хамбургер също прояви характера си на боец и върна един гол. В 87-ата минута голмайсторът Ивица Олич засече с плонж центриране отдясно, преодолявайки Вийзе за 2:3. Топката профуча в горния десен ъгъл на вратата.

Треньорът на гостите Томас Шааф предприе смяна в 90-ата минута, давайки почивка на Клаудио Писаро, за да пусне Нимейер. В добавените три минути нов гол не падна в нито една от двете врати и гостите ликуваха.

Хамбургер - Вердер 2:3 (1:1)

1:0 Олич (12 мин)
1:1 Диего (29)
1:2 Писаро (66)
1:3 Бауман (83)
2:3 Олич (87)

Хамбургер: Рост, Демел (63 мин - Боатенг), Гравгаард, Матайсен, Янсен (77 - Аого), Яролим, Алекс Силва (72 - Бенджамин), Питройпа, Троховски, Петрич, Олич

Вердер: Вийзе, Фриц, Мертезакер (54 мин - Прьодъл), Налдо, Бьониш, Бауман, Фрингс, Йозил, Диего, Розенберг (62 - Уго Алмейда), Писаро (90 - Нимейер)

Жълти картони: Алекс Силва, Яролим, Боатенг (Х); Диего, Уго Алмейда (В)