За Англия, открай време Шампионата е над всичко. Още в най-добрите години на Ливърпул митичният треньор Боб Пейсли изрече култовите думи: "Тази година се представихме лошо, защото не спечелихме шампионата, а само Купата на европейските шампиони".

Какво означава в такъв случай „някаква" Лига Европа за Манчестър Юнайтед и Манчестър Сити, които не успеха да продължат дори в Шампионската лига.

Сър Алекс Фъргюсън се опита да театралничи когато му се наложи да започне срещите от Лига Европа. Но зад „желанието" да прибави към Шампионската лига, КНК и третата купа, Фърги дебело подчертаваше, че не му е по вкуса да измести игровия ритъм на отбора за четвъртък и неделя.

След Аякс, който се усети чак на реванша на „Олд Трафорд", че може да направи нещо повече, дойдоха коравите баски от Атлетик. За разлика от английски, италиански и френски отбори, които високомерно отсвирват Лига Европа, испанските клубове не се чувстват втора категория като играят в бившия турнир на УЕФА.

Показват го Атлетик (Билбао), Атлетико (Мадрид) и Валенсия, които се класираха сред  осемте най-добри отбора за Лига Европа. Да не забравяме, че Валенсия е много солиден отбор, който е абонат в Шампионската лига и не се притеснява да играе докрай, ако се наложи и в Лига Европа.

Да се върнем към английските отбори и по-специално Манчестър Юнайтед. От една страна страхотната игра на отбора от Билбао на „Олд Трафорд" дойде дюшеш на Съра, който се чудеше как да запази силите на „червените дяволи" за най-важното - битката за Шампионската титла в Англия. На „Сан Мамес" само най-наивните фенове на Ман Юнайтед очакваха, че отборът ще се вдигне, за да направи чудо. Само страхотния гол на Руни загатна, че силите ще се пазят за Висшата лига.

Но Ман Юнайтед имаше късмет да срещне много корав съперник и на неговия фон да покаже „логично" отпадане.

Докато Манчестър Сити трябваше да разиграва невероятна комедия на „Итихиад стейдиъм" на реванша. След като мекият Спортинт (Лисабон) победи с 1:0 на „Жозе Алваладе" не се виждаше как ще се разиграе втората партия. Всичко тръгна по мед и масло през първото полувреме в Англия и 2:0 за лисабонските „лъвове" изглеждаше чудесно алиби.

Но не случайно Кун Агуеро е зет на Марадона. И той като великия си тъст се оказа повече от непредвидим и доста луд. Единствен тичаше като изоглавен. Вкара за 1:2. Върхът бе когато съдията даде измислена дузпа за Сити. Физиономията на Манчини остана каменна и като че ли искаше да каже "абе глупако, откъде се намери да дадеш тази дузпа".

Балотели, който през цялото време също участваше в бавенето на времето като се обясняваше със съперника, би нещо като мек боц и кълбото лекичко влезе за 2:2. Ами сега? Кун Агуеро беше във вихъра и докара нещата до 3:2. Феновете на Ман Юнайтед, които първоначално сигурно са искали Спортинг да победи, после са се усетили. Разбира се, че бе по-добре „гражданите" да продължат, за да имат мачове от Лига Европа, които да им „пречат" за атаката на първото място във Висшата лига.

Ясно бе, че ако Ман Сити се бе класирал, щеше да направи всичко възможно, въпреки лудия Агуеро, да отпадне красиво в следващия кръг. Но това щяха да са си още два „странични" мача, които да попречат на Сити в шампионската битка с Юнайтед.

Накрая Джо Харт за малко не отбеляза четвъртия гол на „глупостта". Тук приемаме, че вратарите са по-особена порода. Преди време бившият вратар на Левски и ЦСКА Димитър Попов бе казал: "виждали ли сте нормален футболист, които да влиза с главата в бутонките на своите колеги освен нас вратарите?" Така, че желанието на Джо Харт да „прасне" четвъртия гол бе повече от разбираемо.

В крайна сметка Ман Юнайтед и Ман Сини се отърваха от Лига Европа. Сега остава великата битка между двата манчестърски отбора за короната във Висшата лига.