Съперникът на Литекс в третия предварителен кръг на Лига Европа ФК БАТЕ е беларуски футболен отбор от град Борисов. Играе в Беларуска Премиер Лига и е настоящ шампион. Провежда мачовете си на Градски стадион Борисов.
Клубът е основан през 1973 и преоснован през 1996. От 1996 ФК БАТЕ печели четири национални първенства и играе добре в евротурнирите. Играят с Милан, Болоня, Мюнхен-1860. Сред най-запомнящите се мачове е домакинският с Мюнхен-1860 за Купа Интертото в който ФК БАТЕ бие с 4:0, но безспорно най-големия успех е през сезон 2008-2009, когато във втори предварителен кръг на Шампионската лига е отстранен белгийския гранд ФК Андерлехт след победа като гост с 2:1 и равенство у дома - 2:2. В третия предварителен кръг на ШЛ жребият срещна беларуския отбор с българския ПФК Левски (София). В първия мач в София ФК БАТЕ победи изненадващо с 1:0 българския вицешампион и след равенство 1:1 във втората среща в Беларус се класира в групите на Шампионската лига, като стана първия беларуски тим, достигнал груповата фаза на турнира.
В груповата фаза се пада с отборите на Реал Мадрид, Ювентус и носителя на Купата на УЕФА за 2008г. Зенит. След 3 изиграни мача футболистите на БАТЕ записват много добри резултати, като губят от Реал Мадрид с 2:0, като гост, и сътворяват сензация като правят 2:2 с Ювентус, водейки с 2:0 до 20та минута. В третия си мач БАТЕ Борисов отново впечатлява, този път като гост измъква равенство на носителя на Купата и Суперкупата на УЕФА Зенит - 1:1. Известни футболисти като Александър Хлеб (Щутгарт, Арсенал), Витали Кутузов (Милан, Авелино, Сампдория, Парма), Юри Жевнов (ФК Москва) започват професионалната си футболна кариера от ФК БАТЕ.