Българският гранд Левски се завърна по достоен начин в европейските клубни турнири. „Сините“ изпълниха задачата си срещу Марибор, извличайки позитивен резултат преди ответната битка в София. Селекцията на Люпко Петрович се пребори мъжки за равенството (0:0) на стадион „Людски врът“.

Марибор - Левски 0:0 (Развой на срещата по минути)

Вековниците с отличен мач срещу словенския гранд

Мачът бе изключително равностоен, като и двата отбора имаха шанс да си тръгнат с нещо повече от балканската битка. Отлична възможност за Левски пропиля Бабатунде Адениджи, който в 77-ата минута изпусна сам срещу съперниковия страж. Малко по-късно, домакините пък удариха гредата чрез капитана си Маркос Таварес.

Столичният гранд демонстрира отлична игра в дефанзивен план, с което даде сериозни надежди на своите фенове за реванша след седмица на „Герена“. За първи път в своята история, Левски не загуби гостуване в Словения. Вековниците бяха подкрепяни от над 1000 „сини“ фена.

Снимка 244508

Секунди преди началото на турнирната битка, Левски спечели битката на трибуните. „Сините“ ултраси бяха доста повече, отколкото тези на домакините. Първоначалните им очаквания за пълен стадион „Людски врът“ също не се оправдаха, като на съоръжението имаше не повече от 8000 души.

Ники Илиев призова: Да не хвърчим в облаците

„Сигурен съм, че ще продадем всички билети за реванша“

Двубоят започна равностойно с игра предимно в центъра на терена. Лека нервност в играчите на Левски имаше, но тя бе в пъти по-малко от тази, която столичният гранд демонстрира при последните си две европейски визити на ФК Сараево и Иртиш. В 4-ата минута Боян Йоргачевич се намеси доста неразчетено при един ъглов удар, за радост от грешката му не успя да се възползва Салалих, опитал се да отправи изстрел от границата на наказателното поле.

Петрович: Марибор си остава фаворит

„Необходими са ни още класни футболисти“

Постепенно гостите от София спечелиха средата на терена, а организацията в отбрана беше перфектна. Левскарите играеха задружно, докато Марибор беше пределно предпазлив, внимавайки да не допусне гол в собствената си врата. Много "черна" работа в халфовата линия вършеха- Де Ноойер, Прохазка и Георги Костадинов.

В 12-ата минута, добра комбинация между Венци Христов и Аниете беше предотвратена от бранител на Марибор. Топката все пак попадна в краката на Джереми Де Ноойер, който опита изстрел от сериозна дистанция. Ударът му обаче мина над горната греда на Ханданович.

Снимка 244515

Източник: Официален сайт на Марибор

Отбраната на Левски проспа едно страхотно извеждащо подаване към Маркос Таварес в 24-ата минута. Тук обаче с "професорски" шпагат блесна бранителят Александър Драгомиров Александров, който спаси "сините", изчиствайки топката в тъч. Феновете на Марибор поискаха дузпа, ала броженията им изобщо не бяха уважени от румънския съдия Кристиян Балай.

Съдбата можеше да се усмихне на Левски в 34-ата минута, когато опитният бранител на Марибор - Марко Шулер бе на път да сътвори огромна глупост. Националът на Словения върна твърде слабо към Ясмин Ханданович и само шансът раздели Венци Христов от това да пресече лекия пас.

Венци Христов: Можеше да вкараме и гол

„Не съм доволен от нулевото равенство“

В заключителните минути на първата част, селекцията на Люпко Петрович имаше добра възможност, с която да съкруши своя опонент. Аниете видя свободния на крилото Франсис Нар, който обаче нито успя да стреля, нито да подаде. Така в крайна сметка коженото кълбо се оказа в ръцете на словенския вратар.

Снимка 244510

На почивката, видимо недоволен от своите възпитаници, треньорът Дарко Миланич предприе две смени. Играта напуснаха Салалих и Връховец, а на тяхно място се появиха Байде и Даре Връшич. В редиците на Левски се виждаше лека умора, най-вече в краката на Антонио Аниете, който и без това беше доста назад с подготовката.

„Синята“ публика горда от представянето на Левски (ВИДЕО)

Футболистите бяха бурно аплодирани

С изминаването на един час от турнирната среща, отборът на Левски започна да изнемогва физически, а това беше чудесна новина за домакините. Селекцията на Дарко Миланич започна да създава все по-опасни атаки, ала до този момент отбраната на столичани успяваше да се справи с всички ситуации. Доказателство за активизацията в редиците на Марибор дойде в 67-ата минута, когато бразилецът Таварес използва своята мощна физика и и отвори отлична възможност за изстрел. Ударът му обаче бе отразен с вещина от Боян Йоргачевич.

Снимка 244516

В 70-ата минута в игра се появи Бабатунде Адениджи, който замени уморения Венци Христов. Таранът не бе доволен от рокадата, задавайки риторичен въпрос към Люпко Петрович: „Що мен ме сменяш, бе!?“.

Прохазка: На реванша ще дадем всичко от себе си

„Стана много тактически мач“

Спокойствието на този мач можеше да бъде нарушено с гръм и трясък от резервата Бабатунде Адениджи. Отбраната на Марибор направи страхотна грешка, която изведе нигериеца сам срещу Ханданович. Диагоналният му изстрел обаче бе отразен майсторски от Ясмин Ханданович в 77-ата минута.

Малко след пропуска на Тунде, Марибор също имаше своя най-добър шанс да отбележи гол. Маркос Таварес скочи най-високо след един ъглов удар и с глава отправи много опасен изстрел. За радост на Левски, коженото кълбо срещна напречната греда над Йоргачевич.

Веско Минев си пожела пълен „Георги Аспарухов“ за реванша с Марибор

„Щом не сме допуснали гол, значи сме се справили добре“

До края нови интересни положения нямаше и така всичко ще се реши след седмица на стадион „Георги Аспарухов“.