Славия успя да запише минимална победа с 1:0 над Илвес Тампере в първия мач от предварителния кръг на Лига Европа. Срещата се игра във Финландия, като и двата отбора имаха своите шансове, но не успяха да се възползват по най-добрия начин.

"Белите" успяха да достигнат до гол още в самото начало, но той бе отменен заради доста спорна засада. Малко преди последния съдийски сигнал обаче, Момчил Цветанов зарадва феновете, които бяха на стадиона в Хелзинки, отбелязвайки единственото попадение в срещата.

Реваншът в София ще се играе на 19 юли.

Илвес Тампере - Славия, 0:1 (Развой на срещата по минути)

"Белите" с малка преднина преди реванша в София

"Белите" стартираха участието си на европейската футболна сцена по доста добър начин. През първото полувреме, столичани почти не позволиха на съперника да стреля към вратата на Георги Петков, който пък записа рекорд в тази среща. Стражът вече е най-възрастният български футболист, участвал в европейските клубни турнири. В момента стражът на "белите" е на 42 години и четири месеца, което му отрежда място и в Топ 10 в историята на Лига Европа.

Първото по-интересно положение дойде в 13-ата минута, когато Нубиси успя да премине безпроблемно през защитата на славистите и веднага шутира към вратата отблизо, но вратарят внимаваше и изби в корнер с крак. Малко след това, Момчил Цветанов получило хубаво подаване в дълбочина и веднага комбинира с Карабельов, който стреля, но топката срещна страничния стълб.

В 26-ата минута, главният съдия отмени гол на Славия заради засада, но дори и след повторенията не стана ясно дали решението му е правилно, тъй като ситуацията бе доста спорна. След поредно центриране отляво, Милен Гамаков бе чудесно позициониран пред вратата и изпрати топката с глава в мрежата на Илвес, но за негово съжаление, попадението не бе зачетено.

След тази ситуация домакините сякаш се посъбудиха и създадоха няколко опасни атаки. Първо играчите решиха да направят късо изпълнение на корнер, който спечелиха, след което последва доста силен удар на Таминен, но топката премина встрани от целта. Няколко минути след това, Гамаков извърши нарушение срещу футболист на Илвес непосредствено преди наказателното поле. С изпълнението на фаула се нагърби Ала-Миламаки, който обаче разочарова и топката излезе в аут.

Първата част завърши с чудесно спасяване на Георги Петков. Таминен стреля с глава отблизо, но стражът на Славия реагира мигновено и изби, като последва и вдигнат флаг за засада от страничния съдия. Така двата отбора се оттеглиха на почивка при нулев резултат.

Загорчич: Няма да ни бъде лесно във втория мач

"Трябва да се раздадем още повече"

Второто полувреме не предложи толкова интересни ситуации, колкото имаше през първата част. Най-добрият шанс, който се откри пред финландците дойде в 55-ата минута. Домакините се възползваха от грешка в центъра на Гамаков, след която Ярвинен открадна топката и подаде към включващия се в атаката Ала-Миламаки. Той реши да центрира към наказателното поле, а Александров успя да блокира. Това обаче не бе всичко. Кълбото попадна право в краката на Сийра, който стреля силно, но неточно. Нубиси се опита да завърши, но вместо това топката излезе в аут. Няколко минути по-късно, Илвес продължи да притеснява Славия. Нубиси засече центриране от корнер с глава и стреля отблизо, но Георги Петков отново запази мрежата си "суха".

В 71-ата минута, Георги Йомов направи непростим пропуск. Момчил Цветанов чудесно залъга вратаря на Илвес, който бе излязъл доста напред, за да спре атаката на "белите". Халфът върна към включващия се негов съотборник, но младокът не успя да намери очертанията на вратата, въпреки че тя бе опразнена.

В 80-ата минута, Славия най-накрая успя да достигне до гол. Галин Иванов пусна пас в коридор за Момчил Цветанов, който бе изпуснат от своя пазач и със силен удар отдясно преодоля вратаря за 1:0.

До края на мача, той просто се доиграваше и нито един от двата отбора не достигна до нещо по-интересно пред противниковата врата. Така "белите" си спечелиха преднина преди реванша в София, отбелязвайки попадение на чужд терен.

Треньорът на Илвес: Славия не ни изненада, горд съм с моя отбор

"Противникът ни превъзхождаше в борбата за втора топка и единоборствата"