Манчестър Сити разочарова всички свои фенове, след като загуби изненадващо с 0:1 визитата си на Спортинг (Лисабон) първи мач от 1/8-финалите на Лига Европа.  Попадението за лисабонци бе дело на Шандао. Той се възползва от грешка на английския страж Джо Харт, за да вкара топката във вратата.

Манчестър Сити започна днешната среща с по-голямо владение на топката, но защитниците на домакините умело отблъскваха всякакви подстъпи към тяхната врата. Седем минути след началото на двубоя Ман Сити загуби един от най-важните си футболисти - Венсан Компани, който получи травма и напусна принудително терена. На мястото на капитана влезе Джолиън Лескът.

Първото сериозно положение дойде в 9-ата минута. След хубава лисабонска атака Жоао Перейра шутира, но изстрелът му бе отразен от Джо Харт. Отговорът на „гражданите“ бе мигновен. След центриране от корнер Коло Туре отправи хубав удар с глава, който бе париран по чудесен начин от стража на „лъвовете“ Руи Патрисио. Отборът на Рикардо Са Пинто играеше доста прибрано като очакаваше своя шанс на контраатака.

В 23-ата минута английският национал Гарет Бари бе доста близо до гол, но отправеният от него изстрел мина малко над горната греда на домакините от Спортинг. Десет минути по-късно, тежък шут на Мати Фернандес профуча покрай вратата на Сити. Към края на първото полувреме домакините се активизираха за радост на всички свои фенове на „Жозе Алваладе“. До опасни голови ситуации пред Джо Харт така и не се стигаше.

Втората част започна по прекрасен начин за Спортинг (Лисабон). Младият бранител Шандао се възползва по най-добрия начин след лошо избита топка от Джо Харт  и след техничен изстрел с пета. Голът придаде допълнително самочувствие на възпитаниците на Са Пинто. Техните атаки ставаха все по-чести и по-опасни. Десет минути след това Александър Коларов отправи страхотен шут към Патрисио, но топката премина на сантиметри от неговата врата.

В 62-ата защитата на Ман Сити се пропука отново и само брилянтната изява на английския национал Джо Харт спаси „гражданите“ от втори гол. В последните минути от срещата гостите засилиха своя натиск, но в крайна сметка изравнително попадение не падна. Три минути преди последния съдийски сигнал Лескът нацели горната греда на домакините след удар с глава.

Така Спортинг (Лисабон) записа изключително ценна и престижна победа над лидера в английската Висша Лига. Успехът дава отлични шансове за момчетата на Рикардо Са Пинто да продължат в следващата фаза на Лига Европа. Реваншът на „Етихад“ е след една седмица.

СПОРТИНГ (ЛИСАБОН) – МАНЧЕСТЪР СИТИ 1:0

1:0 Шандао (51)

СПОРТИНГ (ЛИСАБОН): 1. Руй Патрисио, 48. Инсуа, 4. Полга, 93. Шандао, 47. Перейра, 11. Капел (75-Карийо), 8. Шаарс, 3. Карисо, 14. Фернандес (68-Нето), 9. Ван Волфсфинкел, 10. Измаилов (59-Перейриня)

МАНЧЕСТЪР СИТИ: 25. Харт, 4. Компани (12-Лескът), 22. Клиши, 13. Коларов, 28. Туре, 7. Милнър, 34. Де Йонг, 18. Бари (59-Насри), 21. Силва, 16. Агуеро, 10. Джеко (71-Балотели)

Стадион: „Жозе Алваладе“
Съдия: Карлос Веласко Карбайо (Испания)