Аякс се класира за полуфиналите в Лига Европа след загуба с 2:3 в реванша с Шалке и общ резултат 4:3 в своя полза.

Първият двубой в Амстердам бе завършил с успех 2:0 за холандския гранд.

На "Фелтинс Арена" обаче домакините проведоха отлични 90 минути, стигнаха на свой ред до 2:0 и така вкараха мача в продължения.

"Кралскосините" бяха и с човек повече на терена, а след като Даниел Калиджури вкара за 3:0 изглеждаше, че именно Шалке ще продължи участието си в турнира.

Аякс обаче показа голямо сърце и с 10 души стигна до скъпоценния гол на чужд терен, а в края дори узакони класирането си с второ попадение.

Как бяха отбелязани головете?

В 53-ата минута усилията на "кралскосините" най-сетне бяха възнаградени с попадение. Гуидо Бургщалер изведе в коридор Леон Горецка, който в наказателното поле стреля и след лек рикошет реализира за 1:0.

Само 3 минути по-късно пък общият резултат от двата двубоя бе изравнен. Сеад Колашинац показа страхотен поглед над играта и с ниско центриране намери Бургщалер, който на свой ред вкара за 2:0 с прецизен изстрел.

Положението на Аякс пък стана още по-тежко в 80-ата минута, когато Жоел Велтман получи втори жълт картон за нарушение срещу Набил Бенталеб и остави съотборниците си с човек по-малко.

До края на редовното време Шалке опита да потърси трети гол, но и с мисъл за продълженията, до които в крайна сметка се стигна.

А там драмата бе пълна. Германците продължиха да търсят победния гол и в 101-ата минута изглеждаше, че са стигнали до него. Сеад Колашинац центрира към Даниел Калиджури, който се пребори в наказателното поле и с глава вкара за 3:0.

Този резултат класираше "кралскосините" напред, но техните съперници знаеха, че само едно попадение във вратата на Ралф Ферман ще промени всичко. Така макар и с 10 души на терена, холандският гранд се втурна в атаки и за ужас на феновете на "Фелтинс Арена", стигна до скъпоценния гол. Той бе дело на Ник Фиргевер в 111-ата минута, в която левият бек получи пас в наказателното поле и след щастлив рикошет реализира за 3:1.

В 120-ата минута Амин Юнес си осигури добра позиция за изстрел и реализира за крайното 3:2, с което подпечата мястото на своя отбор в Топ 4 на втория по сила европейски турнир.