Испанският Севиля спечели Лига Европа за шести път в своята клубна история. Селекцията на Хулен Лопетеги продължи традицията да триумфира във всеки един финал, до който достига, след като в голяма драма надви италианския колос Интер с 3:2.

Битката в Кьолн предложи много емоционални мигове, като незабравимо ще остане първото полувреме. През него тимовете си размениха по два гола. "Нерадзурите" откриха рано, от дузпа, чрез Лукаку, но до 33-ата минута Луук де Йонг се погрижи обратът да бъде осъществен. Буквално в следващата атака, Диего Годин изравни след гол с глава.

Севиля - Интер 3:2 (Развой на срещата по минути)

Доминацията на "рохибланкос" продължава!

През втората част по-чистите положения бяха за символичните гости, но с пропуск се отчете Ромелу Лукаку. Белгиецът имаше и ключова роля за изхода на този финал, след като насочи кълбото в своята мрежа заради остра задна ножица на съперника Диего Карлос в 73-ата. До края момчетата на Конте нямаха сили да се доберат до продълженията и така голямата радост беше за редиците на "рохибланкос".

Снимка 493206

Източник: EPA/БГНЕС

По този начин рекордьорът по отличия в Лига Европа спечели 25 млн. евро и място в първа урна в групите на Шампионска лига през следващия сезон. По пътя си към трофея, в директните елиминации хората на Лопетеги отстраниха ЧФР Клуж, Рома, Уулвърхямптън и Манчестър Юнайтед. Радостни от успеха на севилци ще бъдат и французите от Рен, които автоматично влизат в груповата фаза на ШЛ. Любопитен факт е, че от 2007 година, испански отбор, няма загубен финал в евротурнирите!

Снимка 493202

Футболистите на Севиля "награбиха" главния съдия Дани Макиле още във втората минута на финала, когато според тях Д'Амброзио бе ударил непозволено с лакът Серхио Регилон. Ситуацията можеше да бъде преразгледана по различен начин, но нидерландецът остави без по-сериозни последствия неговото нарушение.

Изненадващо или не, Интер откри резултата в 3-ата минута. Всичко започна след опасност пред вратата на Интер, където Ханданович без малко не сгреши фатално. Въпреки това, миланският гранд бързо се трансформира в атакуваща формация и организира мощна контраатака чрез Ромелу Лукаку. Белгиецът демонстрира изключителната си бързина, минавайки пред тромавия в този случай Диего Карлос. За клетия бразилец не остана нищо друго освен да го фаулира в наказателното поле. Реферът Макиле не се поколеба и посочи дузпата. С отговорната задача се нагърби потърпевшият, който съумя да преодолее Ясин Бону за 0:1!

Снимка 493221

Селекцията на Хулен Лопетеги се нуждаеше само от няколко минути, за да отговори подобаващо на предизвикателството. Жордан, Банега и Навас разиграха майсторски на десния фланг, където отбраната на Интер не можа да им противодейства адекватно. Всичко завърши с центриране на севилския капитан, което намери непокрития в наказателното поле Луук де Йонг, а за нидерландския нападател беше лесна задача да матира Ханданович с глава.

Снимка 493205

Всички в лагера на Интер полудяха, и може би с право, в 17-ата минута, когато разколебаният бранител на Севиля - Диего Карлос игра с ръка в собственото си наказателно поле. Нидерландската съдийска бригада обаче дори не пожела да прегледа ситуацията, което вбеси до краен предел Антонио Конте, получил жълт картон заради прекомерните си емоции.

Лукас Окампос можеше да осъществи пълния обрат в този финал с настъпването на 22-ата минута. Аржентинската звезда сам си създаде коридор за стрелба, като топката премина много опасно покрай лявата греда на италианския опонент.

Голяма радост обзе символичните домакини, след като те стигнаха до мечтания пълен обрат в 33-ата минута. При наглед стандартно статично положение. Луук де Йонг отново се измъкна от персоналния си пазач и след отличен удар с глава, запрати кълбото неспасяемо в далечния ъгъл на Ханданович.

Снимка 493204

Усмивките обаче не се задържаха дълго по лицата на андалусийци, след като буквално в следващата акция, Интер възстанови паритета. При почти идентична ситуация, като при тази за 2:1, Марсело Брозович центрира акуратно някъде около дузпата на "рохибланкос". Там най-съобразителен бе Диего Годин, разстрелял отблизо Ясин Бону.

Севиля все пак можеше да се оттегли като лидер на почивката. Интер отново се провали в подреждането си при центриране и бившият играч на Марсиля също отправи изстрел с глава, който акробатично бе спасен с една ръка от Ханданович.

Снимка 493220

Диего Карлос изкупи голяма част от грешките си в този финал, с много важна намеса в 51-ата минута. Тогава той застана на пътя на топката при мощна бомба на Галярдини, която нищо чудно да се бе оказала и гол, ако не беше намесата на бразилеца.

Изчаквателната тактика на Интер можеше да даде нужния ефект в 64-ата минута. "Нерадзурите" пропиляха най-добрата възможност за попадение, когато Ромелу Лукаку остана сам срещу Ясин Бону, но мароканският страж сътвори решително спасяване с крак.

Голям малшанс застигна Ромелу Лукаку в 73-ата минута. Няколко мига, след като пропусна сам срещу вратаря, голямата звезда на Интер си наниза и злощастен автогол. При въпросната ситуация мощният таран бе в собственото си наказателно поле и протегна крак във възможно най-лошия момент, при опит за задна ножица на Диего Карлос. Всичко приключи с радост за испанския финалист и невярващите погледи на Ханданович и компания.

Снимка 493217

Очаквано Интер се хвърли с всички сили в атака и девет минути преди края беше много близо до изравняването. Центриране в наказателното поле на Севиля, доведе до сериозно меле пред Бону. Алексис Санчес някак си прокара топката към опразнената врата, но от голлинията изчисти Кунде!