Мачовете на Левски с Киево през този месец представляват четвъртият опит на клуба да влезе в групите на Шампионската лига. Досега български отбор не е успявал да направи това. Любопитно е, че в шестте изиграни от "сините" досега такива мача те не са успели да спечелят нито един.

Първият опит бе през сезон 1993/94, когато Левски се изправи пред шампиона на обединена Германия - Вердер. След щастливо 2:2 в София "сините" играха много добре в Бремен, но отстъпиха с 0:1.

Тогава съставът на Левски бе основно променен в сравнение с този, записал злополучното евроучастие през 1992 г., отпадайки за КНК още на 1/16-финал от втородивизионния швейцарски Люцерн.

От тези мачове година по- късно бяха останали вратарят Пламен Николов-Пинко, Петър Хубчев, Златко Янков, Георги Славчев и младият Даниел Боримиров. За двубоите с Вердер българският шампион бе подсилен с Кременлиев, Цветанов, Гинчев, Сашо Марков, Григораш, Николай Тодоров-Кайзера и завърналият се в края на 2002 г. от френския Ланс Наско Сираков.

Седем футболисти от игралите срещу Вердер бяха и в националния отбор на България, който се класира на четвърто място на световното в САЩ през 1994 г. По това време Левски бе водещият тим у нас, а президентът Томас Лафчис заедно с техническия директор Андрей Желязков без много големи финансови средства съумяваха да сглобяват отбор, който да печели.

Безпаричието на Лафчис се усети по-късно, Левски тръгна надолу, а етническият грък продаде клуба на Грашнов, от когото той впоследствие премина напълно в ръцете на Майкъл Чорни.

Именно по времето на руския евреин Левски в две последователни години игра следващите си мачове за влизане в Лигата. През сезон 2001/02 "сините" се изправиха срещу Галатасарай. След 1:2 в Истанбул и 1:1 в София българите отново се препънаха.

На следващата година пък непреодолимото препятствие се оказа Динамо (Киев) след две загуби с по 0:1. В тези четири двубоя Левски имаше обигран отбор, ядрото на който играеше заедно в продължение на няколко сезона. Чорни вкарваше сериозни инвестиции в клуба, но те не помогнаха в крайна сметка да се постигне евроцелта.

За сезон 2001/02 Левски бе подсилен и с настоящите играчи Георги Петков и Станислав Ангелов. През следващия сезон пък на "Герена" акостираха нигериецът Гарба Лавал, бразилецът Вава (дошъл от Беласица), сърбинът Саша Симонович, но и с тях, както и с дошлия от Нафтекс още година по-рано за много пари Георги Чиликов, Левски не се пребори с киевския Динамо.

Впрочем именно Чиликов изпусна дузпа в Украйна за 1:1, с което пропиля шансовете за обръщане на мача.    

В четирите срещи срещу Галатасарай и Динамо (Киев) без смяна игра сегашният старши треньор Станимир Стоилов. С опит от тези тежки двубои са и капитанът Топузаков, Мечо Телкийски, Георги Иванов-Гонзо.

С треньор и половин дузина играчи, трупали рутина в двубоите с Вердер, Галатасарай и Динамо (Киев), Левски има допълнителни плюсове за сблъсъка с Киево сега. Освен това "синият" състав е на практика същият от миналия сезон, когато осъществи забележителния си европоход.

Откакто Чорни прехвърли отговорността за управлението на клуба на Тодор Батков, финансовите ограничения са факт.

Те се отразяват и на селекцията. През това лято Левски привлече само Борносузов, Минев и Николай Николов, при това твърде евтино.

Същата бе ситуацията и миналия сезон, но това не попречи на отбора да стигне до 1/4-финал в турнира на УЕФА. Дали пък сега Левски няма да влезе по същия начин и в групите на Шампионската лига?...

     
Играчи с най-много участия в мачовете за влизане в Лигата

Станимир СТОИЛОВ 4 мача (360 минути)
Миодраг ПАНТЕЛИЧ 4 (327 минути)
Илиян СТОЯНОВ 4 (306 минути)
Костадин ГОЛОВСКОЙ 3 (270 минути)
Георги МАРКОВ 3 (225 минути)
Елин ТОПУЗАКОВ 3 (217 минути)
Димитър ТЕЛКИЙСКИ 3 (91 минути) 
Тодор КОЛЕВ 3 (33 минути)

Участия на настоящи играчи на Левски в срещи за влизане в ШЛ

Елин ТОПУЗАКОВ 3 мача (217 минути)
Димитър ТЕЛКИЙСКИ 3 мача (91 минути)
Даниел БОРИМИРОВ 2 мача (180 минути)
Георги ПЕТКОВ 2 мача (180 минути)
Георги ИВАНОВ-ГОНЗО 2 мача (180 минути)
Станислав АНГЕЛОВ 2 мача (98 минути)