Отборът на Лудогорец официализира участието си в елитната фаза на турнира Лига Европа за сезон 2024/25. След успех в първата среща с 4:0 над Петрокуб, разградчани имаха наглед протоколен реванш в Молдова. Макар и да не се разви по вкуса на "орлите", те намериха сили да спечелят сблъсъка с 2:1 и по този начин да подпечатат визите си за втория по сила клубен турнир, провеждащ се под егидата на УЕФА.

Петрокуб - Лудогорец 1:2 (Развой на срещата по минути)

Обрат в Молдова

На стадион "Зимбру" в Кишинев, българският първенец изигра слабо първо полувреме, след което губеше с 0:1. Попадението вкара Амброуз, а с малко повече късмет, селекцията на Мартин Андрей можеше да води и с поне още един гол. След паузата всичко се промени заради червения картон на Мудрач от Петрокуб. Това срина игровия замисъл на молдовците, а лудогорци не чакаха втора покана и сътвориха късен обрат. Тон за него даде резервата Делев с гол в 74-ата минута. Успехът пък стана факт в последната възможна секунда, когато Рик Джонатан реализира страхотен гол от средна дистанция.

Снимка 680570

Източник: startphoto.bg

Оттук насетне погледите на "орлите" се отправят към утрешния ден, когато ще научат жребия си за елитната фаза на Лига Европа. Според правилата на новия формат, разградчани ще изиграят осем двубоя, като част от тях ще бъдат срещу изключително класни опоненти. Предстои да разберем и кои ще са те.

Домакините стартираха идея по-активно, след като от първия съдийски сигнал започнаха да атакуват по двата фланга. Сериозни опасности пред стража Падт обаче липсваха.

Лудогорец разви добра атака в 5-ата минута. Кайо Видал получи добър пас и навлезе в наказателното поле на домакините, след което стреля, но неточно в аут. Пет минути по-късно Руан Круз отправи много опасен удар, но Силвиу Смаленеа плонжира и изби в корнер.

Снимка 680577

Българският първенец се възползва от груба грешка в отбраната на Петрокуб и можеше да открие резултата в 20-ата минута. Сон изскочи сам срещу стража на молдовците, но завършващият му изстрел не съумя да преодолее Смаленаеа.

Макар да изглеждаше, че Лудогорец контролира събитията на терена в Кишинев, радост обзе публиката на Петрокуб след гола на любимците им за 1:0 в 27-ата. Михай Лупан вдъхнови своя тим чрез отлична атака през центъра. Акцията му завърши с пас вдясно за капитана Амброуз, който от удобна позиция шутира под плонжа на Падт. Не успя да изчисти от голлинията и притичалият Аслак фон Витри.

Ситуацията за лудогорци можеше да стане още по-неприятна, ако в 32-ата минута неразчетено излизане на Серджио Падт, като по чудо, не бе наказано с жестоки последствия. Нидерландецът изобщо не прецени едно центриране, ала и футболистите на Петрокуб нямаха възможността да насочат в опразнената от него врата.

Домакините не спираха да създават положения и лесно достигаха до опасни голови позиции. В 37-ата минута преднината на "орлите" можеше да намалее още повече, ако Михал Платика не бе малко по-точен пред гола. Халфът се оказа непокрит около дузпата при пас от фланга, но насочването му с глава излезе в аут.

Лудогорец продължи да създава ядове на опонента си главно чрез удари от средна дистанция. Руан Круз отправи опасен изстрел в 41-ата минута, но Смаленеа пак внимаваше и спаси.

Снимка 680576

Захари Сираков явно бе дръпнал здраво конско на своите момчета, които стартираха доста по-агресивно втората част. Рик Джонатан и Кайо Видал "подгряха" ръкавиците на Смаленеа, но стражът на Петрокуб продължи да бъде непробиваем и пак обра аплодисментите с безупречните си намеси.

Защитата на Лудогорец определено имаше напрегната вечер в Кишинев. Серджио Падт трябваше да се намесва решително в рамките на 120 секунди, когато първо отрази удар на Амброз, а после и такъв на Пушкаш.

Снимка 680571

Срещата се развиваше сравнително добре за футболистите на Петрокуб, които имаха наченки за това, че могат да отбележат поне още един гол в мрежата на Лудогорец. Огромна глупост обаче направи техният бранител Виктор Мудрач. Въпросният си изкара жълт картон, след като фаулира Рик Джонатан в 57-ата минута. Официалното предупреждение го ядоса и той иронично започна да ръкопляска на главния съдия от Германия. Саша Щегеман не му остана длъжен и веднага го декорира с ново наказателен картон, който означаваше и край на участието му в този европейски сблъсък.

Численото неравенство на стадион "Зимбру" бързо помогна на лудогорци да се върнат в мача. Една от смените на Захари Сираков - Спас Делев, му се "отблагодари" за гласуваното доверие с попадение за 1:1. Опитният нападател се възползва максимално от грешно отиграна топка заради плахи действия на Йон Борш. Ветеранът в редиците на гостите пресече слабия пас към вратаря Смаленеа и с лекота го преодоля за 1:1.

Спас Делев можеше да се превърне в абсолютен герой за своя тим малко преди края, когато беше близо до това да донесе и пълния обрат в молдовската столица. Националът на България се добра до отбита топка след корнер и я "подряза" с много сила. Мощният му шут разтресе напречната греда на Петрокуб, но не пожела и да се оплете в мрежата на Силвиу Смаленаеа.

Снимка 680575

Късметът все пак покри "орлите" и те си тръгнаха като победители от Молдова. В последната възможна секунда Рик Джонатан най-накрая сполучи след безбройните си опити за красив гол от средна дистанция. Упоритостта му се възнагради в 93-ата минута, когато брилянтно негово насочване свари неподготвен Смаленеа, за да донесе и крайния успех за българския представител.