Отборът на Ботев (Пловдив) продължава във втория предварителен кръг на Лига Европа. "Канарчетата" сътвориха паметен миг за клубната си история, след като отстраниха най-популярния словенски тим - Марибор. Селекцията на Душан Керкез демонстрира класа и на реванша, а получилото се зрелищно реми 2:2 се оказа напълно достатъчно за скалпа на "виолетовите". Припомняме, че носителят на Купата на България бе спечели първия мач на свой терен с 2:1.

Марибор - Ботев (Пловдив) 2:2 (Развой на срещата по минути)

"Канарите" взеха пример от Лудогорец и елиминираха първия си опонент в Европа

Тази вечер "бултрасите" преминаха през много сериозен тест. Началото на "Людски врът" не беше по вкуса им и те се оказаха догонващи в 13-ата минута след гол на Репас. Паузата оказа благотворно влияние върху "жълто-черните", които след нея стигнаха до фантастичен обрат. Начало за него даде появилият се от скамейката Нвачукву, като същият спомогна и с асистенция за гола на Антъни Уджа, направил 1:2. До края Марибор имаше сили да върне само още едно попадение, а отбраната на Ботев удържа набезите на словенците тази европейска битка да бъде вкарана в продължения.

Снимка 675176

Източник: Официален сайт на Ботев (Пд)

Така българският евробоец вече очаква с нетърпение следващия кръг на Лига Европа, където негов опонент ще бъде гръцкият колос Панатинайкос.

Двубоят започна по динамичен начин, като домакините от Марибор бяха готови на всичко, за да компенсират бързо изоставането и от един гол в общия резултат. Изстрели на Репас и Йосип Иличич, за радост, не създадоха нещо особено опасно пред вратата на Матвей Игонен.

Критичен момент в наказателното поле на пловдивчани беше регистриран в петата минута. Йосип Иличич центрира остро от фаул, а защитниците на Ботев забравиха за Свен Карич, който с глава се пробва да продължи към мрежата. За огромно неудоволствие на хиляди по трибуните на "Людски врът", кълбото премина малко над горната греда.

Снимка 675174

Първоначалните планове на Душан Керкез и компания за този двубой рухнаха в 13-ата минута. Тогава домакините от Марибор съумяха да открият резултата. Вниманието на "канарите" в дефанзивен план не се повиши макар секунди по-рано Йосип Иличич да бе отправил опасен изстрел във външната част на мрежата. Така пловдивската отбрана логично бе наказана от Ян Репас. Халфът получи подаване, след което си бутна кълбото встрани от Перера, за да шутира от дъгата, намирайки долния ляв ъгъл на безпомощния Игонен.

Попадението повлия по различен начин на двата тима. Марибор се успокои от изпълнената първа задача в игровия си план, докато играта на Ботев пострада най-вече в креативен аспект. Ивелин Попов и колегите му трудно достигаха до наказателното поле на "виолетовите", а да не говорим и за нещо по-опасно пред Ажбе Юг.

Феновете на Ботев (Пд) бяха най-колоритното нещо на "Людски врът" в четвъртък вечер. "Жълто-черните" подкрепяха със сърце и душа своите любимци, които имаха няколко добри минути след 30-ата, когато видимо започнаха да поемат по-голям контрол над събитията на терена.

Ботев се нуждаеше от гол и такъв се опита да предостави Самуел Акере. Бързакът от Нигерия направи първият си добър пробив за мача, след което пробва изстрел с левия крак. Той не притежаваше необходимата сила и бе спасен от вратаря на Марибор.

Снимка 675173

Голям късмет опази ботевистите от гол в 38-ата минута. Тогава Йосип Иличич отново демонстрира сериозните си качества и в близост до аутлинията пробва центриране към съотборник на втора греда. В този момент на шпагат му се хвърли Баолянис, а топката придоби такава траектория, че си бе цяло чудо как не пожела да мине зад голлинията на Игонен. Буквално в следващата атака, Макс Баришич насочи с глава от близко разстояние, но стражът на Ботев беше на мястото си и улови.

На полувремето Душан Керкез предприе рокада в своя състав и вместо Никола Илиев в игра се появи Кристиян Нвачукву.

Нямаше по-добър начин за началото на втората част от това, което сътвориха футболистите на българския евробоец. В 47-ата минута Ботев стигна до безценен изравнителен гол, а автор на попадението стана появилият се като смяна 120 секунди по-рано Кристиан Нвачукву. Всичко започна с грешка при изнасянето на топката от Лан Видмар, което позволи на Антонио Перера да отправи перфектен извеждащ пас за Нвачукву. Нигериецът използва скоростта си и отправи диагонален шут, който порази далечния ъгъл на "виолетовите".

Радостта на пловдивчани можеше да бъде безсрамно кратка, тъй като още при изпълнението на център, Марибор създаде толкова опасна атака, че Радван Бурле "обра" центриране в непосредствена близост до голлинията на Игонен. За радост, нападателят не намери очертанията на вратата.

Снимка 675171

"Людски врът" беше огласен от триумфални викове на великата пловдивска публика, след като любимият им Ботев сътвори пълния обрат! Селекцията на Душан Керкез направи огромна крачка към следващата фаза на Лига Европа, когато в 60-ата минута Антъни Уджа вкара за 1:2. В епицентъра на събитията отново се оказа резервата Кристиан Нвачукву, който отправи пас около дузпата за своя рутиниран нигерийски сънародник. Там вече стрелецът свърши своята част, след като с уникално движение и последвал изстрел, не остави никакъв шанс на Ажбе Юг.

Малко след появата си на терена, 17-годишният талант на Марибор - Нико Гърлич можеше напълно да върне интригата в мача. Младият нападател получи подаване в наказателното поле, след което финтира елегантно Укаки. Юношата на "виолетовите" си нагласи топката на левия крак, но от тази позиция някак си не намери очертанията на вратата.

Снимка 675170

Е, не бе писано вечерта да приключи лесно за носителя на Купата. Ботев инкасира втори гол десет минути преди края, което завърза тотално битката на "Людски врът". Ехидже Укаки се провали тотално в опита си да изчисти една топка, позволявайки на резервата Божич да центрира от фланга. Пасът му се оказа от най-висока класа, тъй като намери непокрития Етиен Беугре, за когото нямаше друга алтернатива освен да се разпише с глава.

Излишно е да споменаваме, че остатъкът от срещата беше сложен за хората на Керкез. На два пъти домакините бяха много близо до вкарване на трети гол. Игонен някак беше "омагьосал" вратата си, тъй като изстрелите на Божич и Репас минаваха изключително близо до страничния му стълб.

Снимка 675177

В крайна сметка всичко завърши с щастлив финал и Ботев празнуваше след последния съдийски сигнал на украинския рефер. Така след седмица, "жълто-черните" влизат в титанични битки с гръцкия колос Панатинайкос от втория предварителен кръг на Лига Европа.