Българският първенец Лудогорец загуби първия си мач от елитната фаза на Лига Европа. Разградчани отстъпиха с 0:2 при домакинството си на чешкия гранд Славия (Прага). Селекцията на Захари Сираков бе бледо копие на себе си и не затрудни по никакъв начин своя опонент, който го наказа по веднъж в двете полувремена. Резултатът бе открит от Мачей Юрашек малко преди паузата, а след почивката вкара и резервата Моймич Хитил.

Загубата е първа в личната статистика на Захари Сираков като треньор на "орлите". Още по-разочароващ сигурно за него е и фактът, че за цял мач домакините в "зелено" не отправиха нито един точен удар.

Снимка 683970

Източник: startphoto.bg

На 3 октомври за Лудогорец предстои ново чешко изпитание в Лига Европа. Този път гостуване на Виктория (Пилзен) на "Досан Арена". На Славия (Прага) пък ще има битка с Аякс.

Лудогорец беше отборът, който започна далеч по-активно на своя "Хювефарма Арена". Селекцията на Захари Сираков организира отлична атака още във втората минута, когато Руан Круз отправи диагонално подаване, което внесе лек смут в защитата на Славия. И Квадво Дуа, и Рик Джонатан обаче, се разминаха с кълбото.

Шампионът на България сътвори първия си реален голов пропуск с настъпването на петата минута. Руан Круз, който бе дръпнат малко по-назад към центъра, ангажира със себе си трима чешки защитници, за да пусне хитър извеждащ пас за Кайо Видал. Бразилецът направи по-трудното и от отлична позиция дори не намери очертанията на вратата.

Снимка 683978

Квадво Дуа пробва труден изстрел с глава след подаване от Фон Витри в 12-ата минута, насочването на швейцарският национал беше добро, но не притесни стража на Славия.

Гостите от Славия гледаха невярващо към главния съдия от Франция, който според тях ги ощети в 26-ата минута. Тогава закъснелият Педро Нареси събори в наказателното поле Провод, но така и не последва сигнал за нарушение или намеса от ВАР.

Снимка 683976

Неприятното за Лудогорец се случи малко преди почивката, когато Славия (Прага) хитро съумя да поведе в резултата. Отбраната на "орлите" сътвори колективна грешка, след като Алмейда, Нареси и Вердон не се разбраха кой да отиграе подаване към Хори. Таранът не чакаше втора покана и с дългите си крака чукна за непокрития Юрашек. Младокът навлезе в наказателното поле и се прицели максимално добре, за да остави без шанс Серджио Падт.

Гостите можеха да удвоят преднината си още до почивката. Футболистите на Лудогорец се изнесоха по-масирано напред, за да търсят изравняването. Това ги направи уязвими в дефанзивен план, където при една контра Провод стигна до много опасна зона. Хибридното му изпълнение между удар и пас, така и не намери целта.

Второто полувреме започна по плашещ начин за "орлите", които допуснаха втори гол. Капитанът на гостите Ян Боржил обаче за радост бе далеч зад последния в отбраната на Лудогорец и попадението му не беше зачетено заради засада.

Снимка 683974

Оливие Вердон действа решително в 57-ата минута. Тогава националът на Бенин бе последен в отбрана и съумя да изчисти остро подаване на Ел Хаджи Диуф, целящо да намери връхлитащия в наказателното поле на "орлите" Провод.

Лудогорец не правеше нищо, с което да промени съдбата си срещу най-популярния чешки тим. Късметът покри "зелените" в 64-ата минута, когато Ел Хаджи Диуф получи подаване на далечната греда и само чудесната намеса на Падт предотврати втори гол в мрежата на разградчани. Прошка обаче нямаше при получилия се корнер, където Диниш Алмейда изпусна влезлия като резерва Моймир Хитил. Младият стрелец не чакаше втора покана и отблизо покачи до 0:2.

Снимка 683967

Подобно на мача с Карабах, вече изоставащи сериозно, футболистите на Лудогорец започнаха да приличат на разграден двор в защита. Така се стигна до отлично положение пред Провод, който от няколко метра направи по-трудното и насочи в тялото на Падт.

До края срещата просто се доиграва, а макар концентрацията в лагера на Славия да не беше кой знае на какво ниво, момчетата на Сираков така и не отправиха точен удар по посока вражеската врата.