Вторият по сила турнир на Стария континент - Лига Европа, притежава непоправим чар. Футболната романтика отдавна е изчезнала при "големия му брат", който привлича окото на масата. Там играта е на друго ниво - мултимилионни сделки, спонсори, реклами. От време на време някой по-скромен отбор успява да намери място в груповата му фаза, но набързо бива свален на земята.

В елиминациите винаги слушаме за едни и същи имена. Сякаш мястото им там е гарантирано. Отпадането на Атлетико (Мадрид) в груповата фаза миналата година се счита за чудо, а "дюшекчиите" потвърдиха разликата в класите и с лекота попиляха съперниците си в Лига Европа. Все по-осезаема е тя между съставите от Западна Европа и тези от Скандинавския полуостров и Балканите.

Атмосферата по стадионите също е коренно различна. В нашия край грандовете се гордеят с верни привърженици, които подкрепят любимците си и след последния съдийски сигнал - дори при неприятно поражение. Организират шествия, хореографии и пирошоута. Песните им кънтят в съзнанието на съперника.

Манталитетът в "белите" страни е друг - привържениците напускат модерните съоражения минути преди края на срещата, за да избегнат задръстванията. Освиркват Меси и Роналдо при първия неубедителен мач за сезона. Не забравят да си направят селфи и да отбележат в социалните мрежи, че са присъствали на срещата. Ако някой случайно се зарадва по-бурно на гол и се изправи от щастие - стюардите моментално го молят да седне. Нали хората зад него са дали по 100 евро за билет.

Не се веят знамена и шалове, но винаги можеш да се снимаш с талисмана на отбора, който е младеж в странен костюм.

Лига Европа е турнирът, който все още е запазил идеята на играта - да радва феновете на футбола, а не феновете на тлъстите комисионни. В него се борят отборите от така нареченото "средно европейско ниво".

На прага сме на груповата фаза на новия сезон 2018/2019. Предстои да се изиграят последните пресявки. Подбрали сме 3 от по-любопитните сблъсъци в плейофите на Лига Европа, от гледана точка на феновете:

Партизан - Бешикташ

"Черните орли" разполагат с по-висок бюджет и на хартия са фаворит. През 2014/2015 победиха "гробарите" в груповата фаза на Лига Европа и в двете срещи - 4:0, 2:1. На терена турците надиграха тотално съперника, но феновете и от двете агитки защитиха реномето си. Този път залогът е още по-голям.

Първият мач е днес в Белград на стадион "Партизан", а реваншът след седмица е на "Водафон Арена" в Истанбул. И двете места не са гостоприемни дори за европейските грандове, които често си тръгват с наведени глави от Балканите. През миналия сезон Бешикташ завърши на първо място в група "G" на Шампионска лига.

Малмьо - Мидтиланд

Шампионите на Швеция и Дания са забъркани в класическо скандинавско дерби. В исторически план съперници от тези страни са се срещали 28 пъти в клубните надпревари на УЕФА. Датските отбори водят с 10:5 победи.

Феновете на Малмьо са прословути с предаността си към клубната емблема. Те заслужиха уважение след тежката загуба с 0:8 на "Сантяго Бернабеу" през 2015. Тогава гостите не спряха да пеят дори след края на мача, докато привържениците на "белия балет" мълчаливо се оттегляха от съоражението. Победа на футбола. Ултрасите на Мидтиланд може да не са най-многобройни в Дания, но не отстъпват по нищо на останалите скандинавски агитки.

Олипмия (Любляна) - Спартак (Търнава)

Друг завързан шампионски сблъсък - първенците на Словения и Словакия. Двата тима никога не са участвали в груповата фаза на Лига Европа и ще са крайно мотивирани да влязат в историята. Притежават едни от най-верните фенове в страните си и съревнованието по трибуните също ще е любопитно. "Зелените дракони" на Олимпия винаги са на ниво и представят внушителни хореографии.

Привържениците на Спартак са най-многобройните в Словакия. Чакаха 45 години, за да видят отбора си шампион, а ентусиазмът им достигна своя пик след отстраняването на Жрински Мостар и Легия (Варшава) в квалификациите на Шампионска лига. Последва драматично отпадане от Цървена звезда (1:1, 1:2 след продължения).