Тимът на Шахтьор Донецк поднесе изненадата в първите срещи от осминафиналите на турнира за купата на УЕФА, завършвайки наравно 2:2 при визитата на носителя на трофея Севиля.

Нещо повече украинците дори можеха да се поздравят с пълен успех, но лидерът в испанската примера дивисион успя да се спаси от загубата с попадение на италианеца Енцо Мареска две минути преди края.

В началните минути домакините владееха инициативата, което доведе до откриване на резултата още в осмата минута след точно изпълнена от Хосе Марти дузпа, отсъдена за нарушение срещу Александър Кержаков от стана на вратаря Богдан Шуст.

Гостите обаче изравниха само 12 минути по-късно след точен изстрел на чешкия защитник Томаш Хюбшман отблизо след центриране от корнер.

Малко преди почивката севилци нямаха късмет пред гола, след като два пъти удариха гредите. На всичко отгоре тимът от Донецк поведе, след като в 60-ата минута бразилският халф Матусалем реализира дузпа за нарушение срещу нападателя Олексей Биелик.

Все пак Севиля запази интригата за реванша, успявайки да изравни с гол на Енцо Мареска отново от дузпа само две минути преди края на мача.

Френският Пари Сен Жермен взе минимален аванс от един гол, след като победиха с 2:1 Бенфика. Парижани успяха да направят пълен обрат срещу португалския гранд, след като губеха с 0:1. Националът Шимао Саброза откри за "червените" с удар с глава в 10-ата минута.

Само за четири минути към края на полувремето обаче Пари сен Жермен реши
изхода на двубоя в своя полза. Първо щатният реализатор Педро Паулета изравни от малък ъгъл в 36-ата минута. Четири минути по-късно Бонавентюр Калу дриблира през трима защитници, за да изведе Пиер-Ален Фро, който отблизо за втори път опъна мрежата на гостите - 2:1.

Вердер, обаче е със значително по-големи шансове за краен успех, след като измъкна победа с 1:0 при визитата на Селта.

Португалският нападател Уго Алмейда попари тима от Виго четири минути преди края, когато опъна мрежата с удар с глава след центриране на защитника Пиер Воме.

Останалите два испански тима - Еспаньол и Осасуна, са с предимство след постигнатите равенства като гости. Тимът от Барселона завърши 0:0 при визитата на Макаби Хайфа, а отборът от Памплона приключи при 1:1 в Глазгоу.

Осасуна дори изпусна победата, след като почти до края водеше с гола на Раул Гарсия в 17-ата минута. Брахим Хемдани обаче спаси рейнджърите от поражение с точен изстрел във втората минута на добавеното време.

Нюкасъл взе надежден аванс от два гола преди реванша с АЗ Алкмаар след 4:2 в първата среща. Само за 23 минути английският тим дръпна с класическото 3:0 след автогол на Гретар Стейнсон в седмата минута и попадения на Киърън Дайър в 22-ата и Обафеми Мартинс само минута по-късно.

Шота Арвеладзе намали на 3:1 в 31-ата минута, но Мартинс покачи шест минути по-късно. През втората част Нюкасъл намали оборотите и холандският тим се възползва, като намали
чрез Дани Куверманс - 4:2 в 73-ата минута. Куверманс бе точен при добавката на отбитата от Шейн Гивън топка след изпълнение на дузпа от Муса Дембеле.

Резултати от осминафиналите в турнира за Купата на УЕФА :

Ланс - Байер Леверкузен - 2:1
голмайстори: 1:0 Оливие Монтерубио 17; 1:1 Карим Хаджи 51; 2:1 Даниел Кузен 71-дузпа
червен картон: Карим Хаджи (Леверкузен) 70

Макаби Хайфа - Еспаньол - 0:0

Нюкасъл - АЗ Алкмаар - 4:2
голмайстори: 1:0 Гретар Стейнсон 7-автогол; 2:0 Киърън Дайър 22, 3:0 Обафеми Мартинс 23; 3:1 Шота Арвеладзе 31; 4:1 Обафеми Мартинс 37; 4:2 Дани Куверманс 73

Селта - Вердер - 0:1
голмайстор: 0:1 Уго Алмейда 86

Пари Сен Жермен - Бенфика - 2:1
голмайстори: 0:1 Шимао Саброза 10; 1:1 Педро Паулета 36, 2:1 Пиер-Ален Фро 38

Севиля - Шахтьор - 2:2
голмайстори: Хосе Марти 8-дузпа; 1:1 Томаш Хюбшман 20, 1:2 Франселиньо да Силва Матусалем 60-дузпа; 2:2 Енцо Мареска 88-дузпа

Глазгоу Рейнджърс - Осасуна - 1:1
голмайстори: 0:1 Раул Гарсиа Ескудеро 17; 1:1 Брахим Хемдани 90+2

Брага - Тотнъм - 2:3
голмайстори: 0:1 Роби Кийн 57, 0:2 Стийд Малбранк 71; 1:2 Пауло Жорже 75, 2:2 Зе Карлуш 81; 2:3 Роби Кийн 90+3