Хърватският гранд - Хайдук (Сплит) е съперникът на Левски във втория квалификационен кръг на турнира Лига Европа. Първият епизод от това балканско дерби е само след седмица, като селекцията на Ники Митов ще има предимството да гостува на своя опонент. Реваншът в София обаче ще се играе пред празните трибуни на стадион "Георги Аспарухов" поради санкция от УЕФА.
Определено Хайдук е един от символите на балканския футбол и ще бъде изключително труден за преодоляване от "сините". Нека се запознаем с всичко по-интересно около тима от Сплит.
ИСТОРИЯ
Отборът на Хайдук е един от най-обичаните хърватски тимове. Създаден е през далечната 1911 година от група студенти от Сплит, които имат повече от забавна вечер в таверната "У Флеку" в Прага. След края на Втората световна война "Гордостта на Далмацията" става постоянен член на югославския футболен елит и така чак до 1992 година.
Източник: http://hajduk.hr
Създателите на Хайдук.
Пребиваването на Хайдук в шампионатът на Югославия е белязан от девет титли и още шест купи на страната. Голяма част от отличията са спечелени през т.нар "златна ера" през 70-те години на миналия век.
Успехите на "белите" продължават и след създаването на Хърватия. Те печелят цели шест пъти титлата на страната, но най-голямото им съжаление е, че последният подобен триумф е едва преди 12 години. Купата на страната е печелена шест пъти, а 5 са случаите, когато в клубната витрина бива поставяна и Суперкупата на страната.
На няколко пъти тимът е изправен пред сериозен финансов колапс, но с помощта на своите фенове и богато собственици, най-лошият сценарий винаги бива избягван.
ЕВРОПЕЙСКИ ПОДВИЗИ
Грандът от Сплит може да се похвали със сериозни подвизи в европейските клубни турнири. Всички те обаче вече са над 22-годишна давност. Хайдук три пъти стига до четвъртфиналите за КЕШ, но там бива спиран от ПСВ (Айндховен) - 1976, Хамбургер - 1980 и Аякс през 1995 година. Сякаш най-близо до континенталната слава "белите" са през 1984-а година, когато през 1984-а стигат до полуфиналите за Купата на УЕФА, където губят с по-малко голове на чужд терен от английския Тотнъм.
Подобен достигнат етап някогашните югославяни имат и през 1973-а година , когато за КНК те отпадат от силния по това време тим на Лийдс Юнайтед.
Източник: http://hajduk.hr
Шампионският тим на Хайдук 1983/84.
През кампания 2002/2003 Хайдук записва и най-голямата си победа в Европа, след като фарьорите от Викингур Гота са пребити с 8:0.
В последните три сезона "господарите от морето" редовно стигат до плейофната фаза, но така и не съумяват да се класират за групите в Лига Европа. Най-тежко за навиячите сякаш е през изминалата година, когато решаващият сблъсък с Макаби Тел-Авив е изгубен след изпълнението на дузпи. Преди това пък невъзможни за преодоляване се оказван вече несъществуващият Днипро и чешкият Слован (Либерец).
Източник: http://hajduk.hr
Любопитен факт е, че и Левски, и Хайдук са играли веднъж в прословутите групи на ЛЕ, като това се случва през един и същи сезон 2010/11. И докато "сините" до последно имаха шанс да продължат в елиминационната фаза, то представянето на хърватите е трагично, губейки цели 5 мача.
Като най-голям провал в Европа - Хайдук може да приеме участието си в квалификациите на Шампионската лига през 2004-а година, когато още на старта "белите" отпадат от ирландския Шелборн. Първият мач на "Полюд" е спечелен с 3:2, но след това следва фаталната загуба като гост с 0:2.
ХАЙДУК - МЯСТОТО, КЪДЕТО СЕ СЪЗДАВАТ ФУТБОЛНИТЕ ЗВЕЗДИ
Футболната академия на Хайдук (Сплит) е сред най-популярните в цяла Европа. По подобие на големите си врагове от Динамо, "господарите от морето" основно се препитават с продажбата на перспективни свои таланти в Западна Европа.
Източник: Jakov Prkić / Cropix
Дарио Сърна като обещаващ талант на Хайдук.
Част от най-популярните кадри на Хайдук за последните 25 години са вратарите Стипе Плетикоса и Тончи Габрич, защитниците Игор Щимац, Игор Тудор и Дарио Сърна. Халфовете Милан Рапайч, Анте Мише, Ненад Пралия, Деан Рачуница, Йосип Скоко, Иван Леко, Срджан Андрич и Сенияд Ибричич. Също така и нападателите Адриан Кознику, Никола Калинич и Томислав Ерцег.
БИТКИТЕ С ЛЕВСКИ ПРЕЗ 1999/2000
Фактът, който трябва да даде допълнително самочувствие на левскарите за битките с Хайдук е, че "сините" вече са отстранявали този съперник. Това се случва точно в този турнир!
Тогава столичани са водени от Люпко Петрович и съумяват да се доберат до нулево реми в първата среща на "Полюд". Атмосферата там е вражеска и близо 20 000 души дерат гърла срещу Предраг Пажин и компания. Отбраната пред Димитър Иванков обаче удържа порива на "белите" и така всичко трябва да бъде решено в София.
Кратко лирическо отклонение, по това време в Левски играят футболисти като Димитър Иванков, Станимир Стоилов, Джон Ингълс, Предраг Пажин, Бисер Иванов, Сашо Александров, Гонзо и Елин Топузаков.
На реванша "синята" лавина буквално помита Хайдук и постига една от големите си европейски победи - 3:0. Левски повежда още в 11-ата минута, след като получава правото да изпълни дузпа, а от бялата точка не греши Димитър Иванков! Резултатът е удвоен още в 32-ата, след като прекрасен пробив на Серж Йофу завършва с пас за непокрития Георги Бачев, който на празна врата прави 2:0. Класиката пък е оформена 5 минути преди последния съдийски сигнал, когато удар на Красимир Димитров среща крак на бранител на Хайдук и безпощадно се забива в мрежата на Плетикоса.
Така Левски елиминира своя съперник и получава огромна доза суперлативи за своята игра. В следващия кръг пък следват епичните мачове с италианския гранд Ювентус....
ФЕНОВЕТЕ
Привържениците на Хайдук имат славата на едни от най-колоритните не само на Балканите. Емблематична е фракцията "Торсида", която е създадена още през 1950 година и има самочувствието, че е най-старата подобна в цяла Европа.
Доста често въпросните ултраси създават доста проблеми по трибуните, като Хайдук също си е патил глобите на УЕФА.
Източник: http://hajduk.hr
Очаквано най-омразни за феновете на Хайдук са останалите тимове от някогашната голяма "югославска четворка": Партизан, Цървена Звезда и Динамо (Загреб).
НАСТОЯЩ СЪСТАВ
Отново по подобие на Левски - Хайдук доста често сменя състава си в опит да сложи край на дългогодишното си чакане за шампионската титла на Хърватия. Настоящата селекция е интересна сплав между млади хърватски играчи и куп чуждестранни състезатели. На пръв поглед впечатление правят местните кадри Анте Ерцег и Йосип Радошич. Първият облече екипа на Хайдук след странство в турския Балъкесирспор. През изминалия сезон пък Радошич изигра цели 20 мача за австрийския гранд - РБ (Залцбург).
Източник: http://hajduk.hr
Голмайсторът Марко Футакш
Звездата в нападение е унгарецът Марко Футакш, който за година и половина в клуба има отбелязани цели 18 попадения. В кариерата си той дори може да се похвали с престой в Лестър, Портсмут и Блекпул. Любопитен факт за Марко е, че той е добър приятел на нашия национален вратар Николай Михайлов, тъй като двамата играха заедно в турския Мерсин.
Добри думи заслужават и африканските нападатели - Франк Зоа (Камерун) и Саид Ахмед Сиид (Гана), който дори има един мач за юношеския национален отбор на Италия до 19 години. Самият Саид е юноша на миланския гранд Интер.
Източник: http://hajduk.hr
По подобие на Левски, Хайдук също разполага с играч преминал през Барселона Б, но така и не съумял да пробие в първия тим на каталунците. Става въпрос за централния защитник Борха Лопес, който освен това е преминал през всички възможни формация на юношеския национален отбор на Испания.
ТРЕНЬОРЪТ:
Старши-треньор на Хайдук е испанецът Хуан Карильо, който през изминалите шест месеца се понрави със своите методи и в края на сезон 2016/2017 получи удължаване на контракта с още една кампания. През кариерата си досега той е водил отборите на Жирона, Видеотон (Унгария) и Алмерия. Все още няма спечелен трофей.
Източник: http://hajduk.hr
СЪСТАВЪТ НА ХАЙДУК ЗА СЕЗОН 2017/2018:
Вратари: 1 Данте Стипица, 25. Карло Летица, 13. Иво Гърбич
Защитници: 3. Борха Лопес (Испания), 4. Петър Бошанчич, 17. Йосип Юранович, 23. Зоран Нижич, 27. Хюсеин Мемола (Албания), 29. Един Шехич (Босна), 31. Андре Фомичов (Германия), 34. Адриян Исмайли (Косово)
Халфове: 5. Хамза Бари (Гамбия), 6. Джеферсън (Бразилия), 8. Никола Влашич, 14. Йосип Радошевич, 18. Звонимир Кожуля (Босна), 26. Тома Башич, 32. Фран Тудор, 47. Роберт Яндрек, 90. Савас Генцоглу
Нападатели: 7. Иван Пратайн, 9. Марко Футакш (Унгария), 11. Франк Зое (Камерун), 21. Иван Пешич, 22. Саид Ахмед Саид (Гана), 50. Анте Ерцег, 99. Франко Ковачевич
kiril-zdravkov
на 07.07.2017 в 19:45:47 #3ako igraqt taka govedata kakto v4era nishto dobro ne gi 4aka
lexus444
на 07.07.2017 в 09:49:55 #2предвит мача в Ч.Гора вчера,особенно 2 рото полувреме и как минаха 1 път центъра говедата,си е притеснително в Хърватия.Срещу полуамтьорски отбор да играеш за 0:0 е доста смешно.Все пак успех на кравите,че коефицента на БГ много спадна вече
moshko
на 07.07.2017 в 08:37:34 #1ГМО- то го ошибаха още на жребийето , такаче гледай по телевизора с пяна на уста