Отборът на Левски приключи европейската си одисея за сезон 2017/18. "Сините" допуснаха загуба от Хайдук (Сплит) и на реванша в София (1:2). Така с общ резултат 1:3 селекцията на Николай Митов ще трябва да се съсредоточи върху представянето си в българския шампионат. Припомняме, че двубоят на "Герена" се изигра пред празни трибуни, но това не попречи на хиляди привърженици на гранда да подкрепят тима в импровизираната фен-зона пред Сектор "А".

Въпреки противоречивите си изяви, домакините повярваха в чудото след точно 68 минути, когато Серджиу Буш сякаш от нищото даде жадуваната преднина на Левски. За съжаление, вековниците задържаха аванса си едва 10 минути, когато Хайдук изравни след щастлив рикошет при удар на Франк Оханджа. Видимо изгубили надежда за продължаването напред в Европа, столичани допуснаха и пълен обрат в 85-ата. Тогава хубав пробив на Ерцег завърши с красиво попадение в далечния ъгъл на Митрев.

Левски - Хайдук 1:2 (Развой на срещата по минути)

"Сините" се сбогуваха с Лига Европа

Като цяло, съперникът от Хърватия заслужи триумфа си на "Георги Аспарухов", тъй като по време на цялата среща имаше по-чистите положения за гол. Левски пък се задържаше в мача само заради отличните намеси на своя капитан Божидар Митрев.

Снимка 304859

Голямо разочарование в "синята" селекция се оказа испанецът Жорди Гомес, който така и не съумя да разкрие своя потенциал във важния за софийския клуб европейски мач. Левски развали и свой впечатляващ рекорд - домакинската загуба бе първа за клуба в континенталната надпревара от 11 поредни мача.

С оглед огромния залог на срещата, селекцията на Николай Митов стартира притеснено. Левскарите осъществиха няколко грешни подавания в центъра на терена, които за радост на столичани не доведоха до някакви по-сериозни положения пред тяхната врата.

Митрев: Когато трябваше да сме най-спокойни, не издържахме

Божката Митрев: Мачът можеше да отиде и на дузпи

"100% щеше да е по-различно с фенове"

"Сините" загатнаха за амбициите си в този двубой още в 6-ата минута, след като Жуниор Мапуку проби по крилото и отправи прострелен пас, който беше с краен адресат - Васил Панайотов. Пред халфа на Левски обаче добре бе позициониран Зоран Нижич, изчистил за всеки случай в ъглов удар.

Снимка 304866

Гостите от Хърватия демонстрираха, че ще наказват всеки един миг, в който отбраната на Левски демонстрира колебание. Анте Ерцег се оказа недостижим по крилото, справяйки се с Прохазка и Цветкович. В крайна сметка подаването му към Футаш бе пресечено от Давид Яблонски. Още в следващата атака Левски също сътвори нещо интересно. Иван Горанов осъществи поредно точно центриране, което намери непокрития Жорди Гомес. Ударът му с глава обаче не затрудни по никакъв начин Данте Стипица.

Даниел Боримиров: Не знам защо не поставихме Хайдук под напрежение

Боримиров бесен от играта на Левски, иска титла и купа през новия сезон

"Ще кажа грешките на треньорите"

Притеснените домакини бяха на път да сътворят голяма беля след точно четвърт час футбол. Фран Тудор пусна пас в перспектива за Влашич, който опита елегантно да продължи към дузпата за Ерцег. Нападателят изпревари Цветкович, но бидейки с гръб към вратата предпочете да върне към Хамза Бари. Гамбиецът отправи много тежък изстрел, който обаче срещна тялото на "син" защитник.

Снимка 304847

Отборът на Николай Митов реално създаде първото си голово положение в 19-ата минута. Роман Прохазка центрира "по британски" от пряк свободен удар, като топката премина през купа от играчи. Най-близо до нейното засичане в мрежата на Хайдук беше Яблонски, но вместо топката, чехът помете стража на хърватите. Впоследствие се видя, че главният съдия е вдигнал и засада.

Късметът за втори път покри Левски в 25-ата минута. Отбита топка от корнер отново достигна до краката на Хамза Бари, който пак с мощен шут опита да порази вратата на Митрев. Топката рикошира в Цветкович и като по чудо не влетя в "синята" мрежа.

Милош Цветкович продължаваше да бъде най-голямата пробойна в отбраната на домакините. Негово закъснение позволи на Марко Футаш да остане непокрит на втора греда и да отправи може би голов изстрел. Хубавото в ситуацията беше, че сърбинът се реваншира за наивността си и след самоотвержен шпагат изби коженото кълбо в ъглов удар.

Снимка 304863

След поредна грешка на Милош Цветкович в 28-ата минута, гостите от Хайдук получиха възможността да обстрелват вратата на Левски от малък ъгъл. Изстрелът от фаул на Йосип Радошевич се оказа много опасен, но и избит с вещина от Божидар Митрев.

Късметът стабилно продължи да бъде на страната на Левски и в 32-ата минута. Франсис Нар сътвори свещена глупост, след като изгуби топката пред полето на съперника и даде шанс за бърза контраатака на гостите. Анте Ерцег се озова на голова позиция, но ударът му не притежаваше необходимата точност.

Николай Митов: Не съумяхме да отстраним Хайдук, гледаме напред

Тъжният Митов: Не стояхме добре, Хайдук се възползва от нашите грешки

"Неприятно е да играеш на празен стадион"

Края на първата част отново донесе неволи за софиянци. Младият Фран Тудор отново се оказа невъзможен за спиране по крилото и само добрата намеса на Божидар Митрев спря головия устрем на хърватския национал.

Снимка 304861

Грешките в отбраната на Левски се пренесоха и през втората част. В 48-ата минута Давид Яблонски допусна неточност в изнасянето на топката и последвалият удар на Ерцег бе спасен от Митрев.

Серджиу Буш няма оправдание за загубата от Хайдук

Буш: Не знам защо загубихме

"Моят гол не помогна за нищо"

С течение на вторите 45 минути, активизацията в селекцията на Левски си пролича, но това остави и множество свободни пространства за гостите от Хайдук. Само за няколко мига отбраната на домакините оставаше сама срещу куп офанзивни играчи на хърватите и само стабилните намеси на Горанов и Митрев ги лишаваха от заслужено попадение.

Снимка 304852

Сякаш от нищото, отборът на Левски нанесе своя голов удар в 68-ата минута. Поредна постепенна атака на левскарите завърши с перфектно центриране на Цветкович, който видя непокрития на дузпите Серджиу Буш. Появилият се като резерва румънец бе безпощаден и с глава хвърли в еуфория всички "сини" сърца на и около "Герена". Любопитното в цялата ситуация беше, че секунди преди това Божидар Митрев спаси нова голова възможност на Хайдук.

Снимка 304872

За съжаление на всички, преднината на столичани не се задържа за по-дълъг период от време. Поредна атака на Хайдук в 78-ата минута завърши с подаване към намиращия се в наказателното поле на Левски - Франк Оханджа. Резервата се възползва от физическата си мощ и се завъртя с топка в крака. Последва негов изстрел, който се отклони в краката на Горанов и стана невъзможен за спасяване от Божидар Митрев.

Жоан Карийо: Днес бяхме по-добри от Левски

Треньорът на Хайдук: За мен Левски е добър отбор, но днес ги надиграхме тотално

"Много съм доволен от играчите си"

Видимо разочаровани от инкасираното попадение, играчите на Левски сякаш изгубиха надежда за краен успех. Всичко това доведе от липса на концентрация в отбрана, от което се възползва звездата на гостите Анте Ерцег. Нападателят с №50 елегантно се справи с трима бранители в "синьо" и с кинжален шут в далечния ъгъл осъществи пълния обрат на "Герена".

Снимка 304864

До края срещата просто се доиграваше и така Левски приключи с тазгодишното си участие в Лига Европа, отпадайки с общ резултат 1:3. Домакинската загуба бе първа за клуба в континенталната надпревара от 11 поредни мача.