Футболен клуб Цюрих е един от съперниците на Лудогорец в груповата фаза на Лига Европа. Швейцарците определено са един от най-класните тимове в страната на шоколадите, като заедно с Базел и Йънг Бойс трупат безмерен престиж за нея на континенталната сцена.

Клубът е основан през далечната 1896 година, като за тези 122 години печели 12 титли и 10 купи на Швейцария, последната от тях завоювана само преди няколко месеца. Отборът играе мачовете си на стадион "Летцигрунд", с капацитет от 25 000 седящи места.

Пауло Аутуори: Няма фаворити, способни сме да постигнем нещо значимо

Аутуори: Няма фаворити, способни сме да постигнем нещо значимо

"Всяка година трябва да подобряваме своя потенциал и да награждаме"

Ето какво още може да научите за швейцарския съперник на Лудогорец:

ИСТОРИЯ

Точната дата на създаването на ФК Цюрих е 1 август, 1896 година. Клубът се образува от обединението на трите градски тима до този момент Турицум, Виктория и Екслелсиор. Любопитно е, че един от учредителите на "синьо-белите" е и основателят на Барселона - Жоан Гампер, който тогава е треньор и футболист на гореспоменатия Екселсиор.

Снимка 375866

Източник: /www.fcz.ch

Така наречените "златни години" на "лъвовете" са в периода 1960 - 1981 година. Под ръководството на президента Едвин Нагели и играчи като Кюби Кун, Фриц Кюнцли, Иля Катич и Рене Ботерон, Цюрих става шампион на Швейцария цели 7 пъти. Тук може да споменем и двата полуфинала за КЕШ през 1963 и 1977 година. Предпоследното препятствие към европейското величие обаче така и не бива преминато, като отборът съответно бива отстраняван от Реал (Мадрид) и Ливърпул.

През новото хилядолетие Цюрих разочарова със своето непостоянство. Последната титла на Швейцария е спечелена през 2009 година, но трябва да отбележим и срамните две изпадания в Чалъндж Лигата, които са приети особено тежко от емоционалните фенове на клуба. Де факто, през изминалия сезон Цюрих бе в ролята на новак, след като през 2017-а трябваше да прекара кампанията във втория ешелон. Завръщането все пак бе подобаващо и белязано с трофей - Купата на страната след успех над шампионите от Йънг Бойс.

Снимка 375869

Източник: /www.fcz.ch

БИТКИТЕ СРЕЩУ ЦСКА

В историята си Цюрих вече има задочен спор с българския гранд ЦСКА. Първият удар е нанесен от швейцарците, които изненадващо изхвърлят "армейците" от първия кръг за Купата на УЕФА през 1977 година.

Швейцарският тим взема крехък аванс в първата среща на своя стадион. Още в 4-ата минута Ризи получава удобен пас след изпълнение на непряк свободен удар. Той с техничен удар от близко разстояние бележи единственото попадение в срещата. Вратарят на ЦСКА Иван Камарашев спасява две чисти положения, а за българите пропускат Спас Джевизов и Цветан Йончев.

Светослав Дяков: Срещу Байер (Леверкузен) ще проверим къде точно се намираме

Дяков: Срещу Леверкузен ще проверим къде точно се намираме

"Германският отбор е фаворит"

25 хиляди зрители идват на "Армията" за втория двубой. В 32-ата минута Пламен Марков с изключително красив гол стопява аванса на швейцарците от първия сблъсък. Но после гостите се затварят дълбоко в своята половина и разчитат на контри. За първи път публиката на ЦСКА вижда как един отбор се брани с 10 души. Гостите изграждат два непробиваеми вала пред наказателното поле и не позволяват на "армейците" да им вкарат второ попадение. Стига се до продължения.

ЦСКА отново натиска, а Цюрих продължава да демонстрира по блестящ начин на какво му се вика опълчение. В края на първото продължение (104 минута) Кучинота (станал след това голмайстор на турнира за купата на УЕФА) прави 1:1. По този начин ЦСКА слиза рано-рано от европейската футболна сцена.

През 1986 година двата тима попадат в една група за несъществуващия вече турнир Интертото. Тогава под името Средец, ЦСКА печели домакинството си на швейцарците с 2:0, а след това губят на "Летцигрунд" с 1:3.

Снимка 375865

Източник: /www.fcz.ch

ВРАГОВЕТЕ

Големият съперник на "лъвовете" са съседите от Грасхопърс. Дербито е окачествено като високорисково от тамошната полиция, като много често е белязано от сериозни сблъсъци на и извън стадиона. Смята се, че Грасхопърс е клубът на местната аристокрация, докато "синьо-белите" са любимият тим на работническата класа.

СТАДИОНЪТ

Домът на Цюрих е "Летцигрунд Щадион", който е с капацитет 25 000 седящи места. Построен е наново през 2007-а, тъй като година по-късно приема три мача от груповата фаза на ЕВРО 2008. Всички те са от група С, където тогава попадат Франция, Румъния, Италия и Холандия.

Лудогорец да пита ЦСКА как се бие Байер (Леверкузен)

Лудогорец да пита ЦСКА как се бие Байер (Леверкузен)

"Армейците" го направиха два пъти

Съоръжението редовно се използва и за концерти на музикални звезди, като за последната година на него са пели: Бионсе, Риана, Гънс Н" Роузес, Депеш Мод, Роби Уилямс, Ролинг Стоунс и Ед Шийрън.

ТРЕНЬОР

Начело на клуба е 39-годишният Людовик Маня. Бившият краен бранител беше един от обичаните футболисти на Швейцария, като записа 63 мача с екипа на националния отбор. Връх в кариерата му бяха годините в германската Бундеслига, където изкара 7 години в тимовете на Вердер (Бремен) и Щутгарт.

Снимка 375871

Източник: /www.fcz.ch

Контузия в гърба обаче го отказва от любимата игра през 2012, като малко след това получава работа в Цюрих като треньор на отбора до 18 години. Последва негов престой във формацията и до 21 години, за да се стигне и до изненадващото му назначение в мъжкия тим на 20 февруари, 2018 година. Макар и без никакъв опит, Маня подсигурява мястото си със спечелената Купа на Швейцария.

ФУТБОЛИСТИТЕ

Преди да се запознаем с настоящите играчи на ФК Цюрих, е нужно да отбележим, че швейцарците са последният професионален клуб в кариерата на Борислав Михайлов. Легендарният ни вратар, и понастоящем президент на БФС, записва един мач за "лъвовете" през сезон 1998/99. Това е гостуването на Люцерн, загубен с 2:3. Заменен е на почивката.

Снимка 236528

Източник: LAP.bg

Моментният състав на швейцарците определено не впечатлява. На вратата е националът на Латвия - Андрис Ванис, който към този момент няма сериозна конкуренция за своя пост. В центъра на отбраната пък командва 36-годишният Ален Неф. Негови партньори пък са африканците Па Моду Ягне и Бангура.

В халфовата линия сериозен отпечатък оставят косоварите Бенямин Кололи, Хекуран Криезиу и Лавдрим Реджепи. Тримата са несменяеми титуляри в селекцията на Людовик Маня, а също така и национали на своята новопризната родина.

Жуниор Брандао вечеря с Рафаел Енрике

Новото попълнение в Лудогорец вечеря с контузен цесекар

Енрике се възстановява от счупена ключица

Определено най-класният местен футболист на Цюрих пък е Адриан Винтер. Атакуващият полузащитник пристигна в тима през 2016 година, след като преди това игра за слава и пари в американската Мейджър лийг сокър.

Снимка 375868

Източник: /www.fcz.ch

Проблемът на Цюрих е свързан с липсата на достатъчно футболисти за позицията на централен нападатели. В момента шанс за изява получава 20-годишният нигериец Стивън Одей, който обаче изобщо не впечатлява. Нищо чудно до битките с Лудогорец, швейцарците да се подсилят с поне един класен изпълнител в атака.

СЪСТАВЪТ НА ЦЮРИХ ЗА СЕЗОН 2018/19:

ВРАТАРИ: Андрис Ванис (Латвия), Новем Бауман, Яник Брехер

ЗАЩИТНИЦИ: Андреас Максо (Дания), Бечир Омерагич, Хаким Жуенуш (Франция), Ален Неф, Умару Бангура (Сиера Леоне), Па Моду Ягне (Гамбия), Мирлинд Крйезиу

ХАЛФОВЕ: Виктор Палсон (Исландия), Адриан Винтер, Антонио Маркезано, Тони Домгйони, Ясин Муше (Франция), Марен Хайле-Селасие, Изер Алиу, Кевин Рюег, Фабиан Рьонер, Марко Шьонбехлер, Сангоне Сар (Сенегал), Роберто Родригес, Бенямин Кололи (Косово), Хекуран Крйезиу (Косово), Салим Хелифи

НАПАДАТЕЛИ: Стивън Одей (Нигерия), Асан Джеси (Гамбия)