Отборите на Ботев (Пловдив) и Маритимо завършиха при нулево реми първия си мач от третия квалификационен кръг на Лига Европа. Двата тима оставиха цялата интригата за реванша в Португалия, който ще бъде след точно 7 дни.

Подобно на предишните си мачове от тази европейска кампания, селекцията на Ники Киров демонстрира открит и нападателен футбол. Този път обаче "канарите" срещнаха един изключително дисциплиниран тим в отбрана, който изпълни своята цел и си тръгна от Бургас с добър турнирен резултат.

Ботев - Маритимо 0:0 (Развой на срещата по минути)

Пловдивчани имаха по-чистите голови положения

Изгодни положения за пловдивчани пропиляха Тодор Неделев и Фернандо Виана, които така и не зарадваха близо 10 000 привърженици на "жълто-черните".

Снимка 305866

Европейската битка на "Лазур" започна с наглед спокойно темпо. Разучавайки качествата на своя опонент, Ботев леко настъпваше в предни позиции. Сякаш от нищото обаче се стигна до 4-ата минута, когато само късметът спаси "канарите" от това да инкасират попадение. Меледже и Пламен Димов не се разбраха кой да пази Родриго Пиньо и така нападателят с №9 се озова на стрелкова позиция. За радост, диагоналният му удар премина на сантиметри от далечната греда на Чворович.

Четвърт час след началото на мача, определено можеше да се каже, че най-дейният в редиците на домакините беше Омар Косоко. Бенинецът получи отличен извеждащ пас от Меледже и спря топката чрез дългите си крака. В решителния момент обаче, бившият играч на ЦСКА се подхлъзна и не съумя да отправи изстрел.

Даниел Рамош: 0:0 е добър резултат за нас

Треньорът на Маритимо: Халфовете на Ботев са много добри

"Искам да класирам отбора в групите на Лига Европа"

Обръчът около вратата на Маритимо се затягаше и поредната добра възможност за Ботев се откри в 20-ата минута. Цветомир Панов се оказа в непосредствена близост до стража на съперника Шарлес, но опитът му да върне към непокрития Балтанов бе пресечен от защитник на португалците.

Снимка 305865

За първи път от началото на двубоя, Тодор Неделев получи достатъчно свобода за изстрел и отправи мощна бомба в 26-ата минута. За съжаление на хилядите бултраси, опасният му шут профуча над горната греда на Маритимо.

След скучни минути в Бургас, през които тактическото надлъгване между двата тима така и не завършваше с победител, гостите получиха право да изпълнят пряк свободен удар. Зад топката застана футболистът с гръмкото име Бебето, който обаче се оказа далеч от класата на своя именит адаш и прати коженото кълбо на безопасна дистанция от мрежата на Чворович.

До последния съдийски сигнал за тази част, Ботев изпълни набързо два ъглови удара, но нито един от тях нямаше дори мирис на голова ситуация.

Снимка 305864

Трябваше да се стигне до началото на второто полувреме, за да се стигне до нещо по-опасно пред вратата на Маритимо. Омар Косоко традиционно задмина двама играчи на съперника, след което елегантно центрира за Виана. Фернандо надскочи своите пазачи и отправи удар с глава, който облиза външната част на португалската мрежа!

Ники Киров: Получи се тактическо надлъгване

Белия: Най-важното е, че не ни вкараха гол

"Равенството може би е закономерно"

Атаките на Ботев ставаха все по-опасни и доказателството за това бе головото положение в 53-ата минута. Страхотна триходова комбинация между Балтанов - Виана - Неделев, завърши с удар на последния от границата на наказателното поле. Той обаче попадна в обсега на вратаря Шарлес Да Силва.

Снимка 305867

Неразбирателството между Димов и Меледже пак доведе до главоболия за домакините в 65-ата минута. Тандемът допусна Ебер Беса да шутира много опасно от границата на наказателното поле и само фантастичното спасяване на Чворович лиши португалците от безценен гол на чужд терен.

Виктор Генев: Важно е, че не получихме гол на наш терен

Виктор Генев в културен шок: За първи път виждам бразилци да играят толкова защитно

"Маритимо е добър отбор, всичко ще се реши на реванша"

Появилият се като резерва Едгар Коща пожела дузпа за своя тим в 77-ата минута. Крилото падна в полето на Ботев след контакт с Минев, но така брожението му така и не беше уважено от главния съдия. За сметка на това, халфът бе жестоко напсуван от Данчо и Виктор Генев.

Снимка 305871

Седем минути преди края на срещата, домакините бяха неприятно сюрпризирани от новината, че Тодор Неделев е контузен и трябва да бъде заменен принудително. Така на негово място се появи привлеченият от Пирин - Тони Тасев.

До края крилото не спомогна за положителната промяна на срещата и така тя приключи при резултат 0:0. В последната възможна секунда, двата тима се хванаха за гушите, след като Рикардо Валенте удари с коляно в главата Иван Чворович. Всичко обаче се размина само с жълти картони за двамата капитани.

Реваншът между двата тима е след точно 7 дни в град Фуншал. Арена на сблъсъка ще бъде "Ещадио до Маритимо", който е с капацитет 10 932 души.

Тодор Неделев: За реванша си пожелавам да вкараме гол и Маритимо да не спечели

Неделев: Не можахме да изненадаме Маритимо - закономерно реми

"Не знам все още какво е състоянието ми"