Отборът на Ботев (Пд) довърши започнатото в Тирана и се класира за втория предварителен кръг на Лига Европа. Пред около 5000 души на стадион "Лазур" в Бургас, носителят на Купата на България победи албанския Партизани с 1:0 и така с общ резултат 4:1 вече очаква съперника си за следващата фаза. Той ще бъде излъчен от двойката Вашаш (Унгария) и Бейтар Йерусалим (Израел).

Николай Киров: Можехме да победим и по-убедително

"Още един нападател и слагаме край на селекцията"

И днес селекцията на Николай Киров демонстрира далеч по-голямата си класа. Над всички отново бе лидерът Тодор Неделев, който за свое съжаление не съумя да увенчае прекрасната си игра с попадение. Единственото такова пък падна още в 22-ата минута, когато красиво с глава се разписа Фелипе Бризола.

Триумфът имаше и още по-голямо значение, тъй като дойде в юбилейния мач №50 за Ботев в Европа.

Ботев - Партизани 1:0 (Развой на срещата по минути)

"Канарите" с юбилеен мач №50 в Европа

В крайна сметка фенове на Партизани в Бургас нямаше да има. Ултрасите на тима бяха задържани още на влизане в България от нашите граничари. Версиите за това бяха няколко, но най-реалната от тях гласеше, че албанците са били спипани с нелегални цигари и наркотични вещества. По този начин нямаше да може да се осъществи и плануваният бой "20 на 20" между тях и привържениците на Ботев, който се уговаряше вече няколко дни.

Фелипе Бризола: Щастливи сме, чакаме следващия си съперник

Авторът на победния гол за Ботев: Щастливи сме, чакаме следващия си съперник

"Радвам се, че се разписах днес"

Албанците от Партизани набързо си спомниха за огромната класа на Тодор Неделев. Малко след първия съдийски сигнал, маестрото с №8 пусна фантастичен извеждащ пас за Тони Тасев. Крилото моментално спринтира срещу двама съперникови бранители, но в крайна сметка така и не успя да отправи опасен шут.

Не бяха изминали и 5 минути, когато Тодор Неделев демонстрира и другото си чудесно качество - техничните изстрели от средна дистанция. Този път обаче мерникът му не бе достатъчно акуратен и топката премина на сантиметри от страничната греда на албанците.

Ангел Палийски: Искаме максимума! На всички фронтове!

"С постиженията идва и гладът за успехи"

Последваха няколко добри атаки за Партизани. Албанците на два пъти центрираха опасно топката в полето пред Чворович, но така и не се намери техен нападател, който да накаже лошо позиционираната "жълто-черна" отбрана. От другата страна на терена също беше интересно, но тежък шут на Фелипе Бризола попадна точно в обсега на опитния Албан Ходжа.

Голът във вратата на съперника се "печеше". Доказателство за това бе и ситуацията в 20-ата минута, когато Тошко Неделев изпълни своя специалитет - пряк свободен удар. Техничното му изпълнение обаче кацна върху горната греда на безпомощния Албан Ходжа!

Лъчезар Балтанов: Каквото се изискваше от нас беше направено

"Спестихме сили преди старта на първенството"

Най-сетне логичното се случи в 22-ата минута, когато Ботев възнагради себе си и своите верни фенове с попадение. Тодор Неделев поде една атака през центъра, след което продължи по крилото за Лъчезар Балтанов. Капитанът центрира майсторски за непокрития в наказателното поле Фелипе Бризола, който изненадващо и за себе си подчини Партизани след перфектен изстрел с глава.

Сломеният албански направи плах опит да демонстрира състоятелност в 38-ата минута, когато Герхард Прогни отправи удар с глава след едно добро центриране. Изстрелът обаче беше толкова безобиден, че не се наложи на Иван Чворович дори да се намесва.

Второто полувреме започна с очакван натиск от страна на "канарите". В 53-ата минута Тодор Неделев изведе десния бек - Цветомир Панов сам срещу вратаря на Партизани. Защитникът обаче не демонстрира достатъчно голямо хладнокръвие и стреля право в тялото на Ходжа.

С течение на срещата и двата отбора узнаха добре своята футболна съдба. Въпреки това, гостите от Партизани имаха отличната възможност да си тръгнат като непобедени от София. Мазрекай изскочи на стрелкова позиция, но Чворович внимаваше и изби в ъглов удар.

Тодор Неделев: Ние сме Ботев, искаме винаги да побеждаваме

"Липсват ни някои футболисти, но има такива, които ще ги заместят"

В последните минути Ботев умело дочака последния съдийски сигнал и така увенча с успех своя юбилеен мач №50 в европейските клубни турнири.

Ботев няма да има време за никаква почивка, тъй като първият мач срещу Вашаш или Бейтар е още след седмица. Реваншът пък е на 20-и юли.