Хитът в Лига Европа Атлетик Билбао продължава да мечтае. „Гладните лъвове" отстраниха Шалке 04, след като завършиха 2:2  на своя стадион „Сан Мамес".

В първия мач баските се наложиха с 4:2 и така с общ резултат 6:4 се класират на полуфинала. Там Атлетик ще спори със Спортинг (Лисабон).

Шалке започна по-силно мача, като офанзивният им футбол даде бърз резултат. В 28-ата минута, Клаас-Ян Хунтелаар прониза мрежата на домакините за 1:0. Радостта на „миньорите" обаче бе кратка. В 41-ата минута баските изравниха след като  Ибай Гомес вкара ефектен гол.

През втората част, Раул даде нова преднина за Шалке в 52-ата минута. Само три по-късно, Атлетик отговори с попадение. То бе реализирано от Маркел Сусаета.
В друг мач-реванш, Спортинг (Лисабон) отстрани Металист (Харков).

„Лъвовете" направиха 1:1 като гост в Украйна и така с общ резултат 3:2 продължават напред. Гостите от Португалия откриха резултата с попадение на Ван Волфсвинкел минута преди почивката, Кристалдо изравни в 57-ата минута.

В 63-ата минута, домакините получиха право да изпълнят дузпа, но капитанът Хавиер пропусна наказателния удар.