90+5′
Турнир: Лига Европа Стадион: "Санкт Якоб Парк", гр. Базел (Швейцария) Зрители: Мачът се играе без публика
90+5′

КРАЙ НА МАЧА!!! ЦСКА Е В ГРУПИТЕ НА ЛИГА ЕВРОПА!!!

ЦСКА се класира за групите на Лига Европа след победа над Базел с 3:1

ЦСКА го направи, ЦСКА докосна небето! Генерали на терена в Базел! Евробоецът на България е в групите на Лига Европа!

Селекцията на Стамен Белчев постави на колене швейцарския гранд след триумф с 3:1 на "Санкт Якоб Парк"

90+3′

ГООООЛ ЗА ЦСКА!!! АХМЕД АХМЕДОВ!! 1:3!!! В оставащите мигове от мача напрежението на "Санкт Якоб Парк" взе връх. Футболистите на Базел натиснаха своя опонент, но явно не бяха подготвени за решителността на "армейците". Нещо повече - ЦСКА демонстрира своето пълно надмощие с трети гол в 93-ата минута. Появилият се като резерва Ахмед Ахмедов се оказа на точното място, след като получи отлично подаване от Енрике Рафаел, който преди това бе навързал трима от съперниковата отбрана на Базел. За Мечо остана най-лесното и с кинжален изстрел сложи началото на лудото "червено" парти заради влизането на групите в Лига Европа!

90+2′

Самуеле Кампо е една от последните надежди за положителна промяна в Базел.

90+1′

Калулу се появява на терена и заменя Валентин Щокер.

87′

ГООООЛ ЗА ЦСКА!!!! 1:2!!! ТИАГОООООООООООООООООООООООООООО! Бурна "армейска" радост огласи празни трибуни на "Санкт Якоб Парк"!! ЦСКА го направи! Евробоецът на България стигна до пълния обрат в 87-ата минута, когато "златната" резерва Тиаго реализира своето второ попадение. Звездата с №20 имаше възможността да изпълни пряк свободен удар. Изпълнението му бе съпътствано с голяма сила, топката за радост на "армейците" се отклони в стената, подлъга Николич и необезпокоявано се оплете в швейцарската мрежа. Красота!

86′

Жълт картон за Омар Алдерете.

83′

AЛИ СОУ!! Възстановяването на паритета подейства ободряващо на "армейците", които се превърнаха в пълен господар на "Санкт Якоб Парк". Мечтаният пълен обрат можеше да бъде факт в 83-ата минута, когато Али Соу демонстрира непримиримост близо до аутлинията и центрира изненадващо за всички към дузпа. Там обаче нямаше негов съотборник, който да реализира чудесната му идея.

77′

Голмайсторът Кабрал бива заменен от косовара Жергова. Първа смяна за Базел.

Снимка 498752

Източник: EPA/БГНЕС

75′

Юнус Санкаре незнайно защо получава официално предупреждение от главния съдия.

72′

ГОООЛ ЗА ЦСКА!!!! 1:1!! ТИАГО!! Заслуженото и напълно справедливо изравняване на резултата беше факт в 72-ата минута. Тиаго се превърна в печелившата резерва на ЦСКА, след като индивидуален негов проблясък се превърна във важен гол за българския гранд. Португалецът изцяло сам изработи красивото си попадение! Демонстрира техника срещу двама играчи на Базел, а след това с плътен шут от границата на наказателното поле не остави никакъв шанс на Николич.

68′
Снимка 498746
67′

ЦСКА трайно се настани в половината на Базел. В 67-ата минута Али Соу отново беше там, където трябва, но заложи на изключително трудно изпълнение със задна ножица и на Николич дори не се наложи да предприема някакви действия.

Снимка 498748

65′

Жълт картон за Брадли Мазику от ЦСКА.

64′

ГОЛЯМ ПРОПУСК НА СОУ!! ЦСКА имаше своя шанс за бързо възстановяване на паритета в 64-ата минута. Пламен Гълъбов спечели въздушен двубой пред полето на Базел и с глава намери непокрития Али Соу. Африканецът веднага се обърна и опита изстрел, който за огромно съжаление на всички, не се получи.

60′

Али Соу имаше претенции за дузпа в 60-ата минута, след като падна на земята при допир с бранител на Базел. Словашкият рефер обаче подмина ситуацията с мълчание.

59′

Стамен Белчев моментално предприема мерки като пуска в игра Тиаго Родригес вместо Жеферсон.

59′

Другият, който се появява в игра е Енрике Рафаел. Той заменя Жул Кейта.

58′

Пламен Гълъбов получава жълт картон.

53′

ГОЛ ЗА БАЗЕЛ! 1:0! КАБРАЛ-ДУЗПА! Неприятното за ЦСКА се случи в 53-ата минута, когато словашкият рефер Иван Кружляк отсъди дузпа за домакините. Силван Видмер направи много силен пробив и навлезе мощно в полето на "червените". Последва негов пас за Амифико Пулулу, който наруши равновесието си след контакт с Валентин Антов. И може би поради факта, че капитанът на нашия тим не съумя да играе с топката, това доведе до тежкото наказание. С 11-метровия удар се нагърби Кабрал, който преодоля Бусато за 1:0.

49′

Малко раздели Али Соу от това да отиграе топката с глава в началото на втората част. Гамбиецът демонстрира качество в борбата си за позициониране, ала все пак остана под коженото кълбо при центрирането на Жеферсон от фаул.

47′

Първи играч на Базел получава картон. Това е Андреа Падула.

45′

ИГРАТА СЕ ПОДНОВЯВА!

Снимка 498744

45′

ПОЧИВКА!

44′

Първи жълт картон в мача. Получава го Жеферсон от ЦСКА.

40′

БУСАТО! Вратарят на българския евробоец - Густаво Бусато демонстрира върхова концентрация малко преди почивката. Бразилецът реагира подобаващо на мощен шут от Щокер, дошъл от над 25 метра. Всичко завърши благополучно и с атрактивно спасяване на латиноамериканеца.

36′

Базел напомни за себе си в 36-ата. Момчетата на Чириако Сфорца създадоха добра акция, като кълбото се предвижи за непокрития вляво Амифико Пулулу. Крилото веднага пробва подаване за Валентин Щокер, но капитанът на домакините беше перфектно блокиран от Антов.

Снимка 498745

34′

ЦСКА получи възможност да центрира топката опасно в полето на Базел в 34-ата минута. Юнус Санкаре прати кълбото малко пред дясната греда, но Николич излезе предвидливо и спечели въздушния си двубой срещу Валентин Антов.

31′
Снимка 498742

26′

ЙОМОВ! КАКЪВ ПРОПУСК! ЦСКА можеше да съжалява горчиво, че не води на "Санкт Якоб Парк" в 26-ата минута. Отбраната на Базел сгреши фатално при една изритана топка в половината на домакините. От неразбирателството се възползва Георги Йомов, който се понесе сам срещу стража на "синьо-червените". Крилото обаче не запази необходимото спокойствие и отправи много слаб удар, спасен с лекота от Николич.

24′

В 24-ата минута капитанът на ЦСКА - Валентин Антов действа решително в отбрана. Националът на България компенсира с бърза реакция по-лошото си позициониране спрямо Кабрал и изчисти миг преди бразилецът да нанесе изстрел.

18′

Жул Кейта и Георги Йомов смениха позициите си на двата фланга. Дано тактическият замисъл на Стамен Белчев сработи. И двамата притежават страхотна скоростна техника.

12′

АЛИ СОУ!! ЦСКА не трепна ни най-малко от положението пред Бусато и отговори подобаващо. Жеферсон демонстрира добър баланс и веднага намери Али Соу. Гамбиецът си проправи коридор за стрелба, ала Николич беше на точното място и улови.

Снимка 498743

11′

ФРАЙ! Първата голова възможност беше в актива на Базел. Швейцарците организираха перфектна атака в 11-ата минута, която хвана неподготвена отбраната на ЦСКА. Щокер и Кабрал разиграха бързо, а това завърши с извеждащо подаване за Фрай. Опитният халф обаче направи по-трудното и от воле прати кълбото високо над горната греда.

9′

Солидна изява на Густаво Бусато в 9-ата минута. Вратарят на ЦСКА излезе решително и пресече центриране на Фабиан Фрай към Кабрал, което вещаеше доста неприятности...

8′

Гостите от България можеха да застрашат много сериозно швейцарската врата, ако езиковата бариера не бе попречила на Санкаре и Йомов да се разберат за далеч по-добра комбинация. ЦСКА видимо се пренесе в полето на противника.

4′

"Армейците" загатнаха за големите си амбиции в този мач още с първата си по-сериозна атака, когато Георги Йомов направи значим пробив по фланга. Техничарят задмина двама съперникови футболисти, но си поведе прекалено много топката и тя излезе в аут.

2′

Плейофът на "Санкт Якоб Парк" стартира с очакван домакински натиск на швейцарския гранд. Отбраната на ЦСКА обаче не даде признаци на притеснение и опасности пред вратата на Бусато липсваха.

1′

76. Албан Айдари 23. Ахмед Ахмедов

Големият мач за ЦСКА в европейските клубни турнири предстои тази вечер, на стадион "Санкт Якоб Парк", от 21:30 часа.

"Армейците" се изправят срещу опитния турнирен боец Базел, в решителна битка за попадане в групите на Лига Европа.

Съдия в плейофа ще бъде словакът Иван Кружляк.

Снимка 498555

Източник: CSKA.bg

Интересното е, че до момента в евротурнирите ЦСКА мери сили с ФК Цюрих и Сервет. "Червените" отпаднаха в първия случай, но след това отстраниха Сервет от Женева.

ЦСКА вече направи официалната си тренировка. "Червените" се запознаха с условията на стадион "Санкт Якоб Парк". В него участие взеха 22 футболисти, които се подготвяха усърдно под ръководството на Стамен Белчев. Тренировъчната сесия продължи малко повече от час. Направи впечатление, че настроението в "армейските" редици е много добро, като всички в столичния гранд вярват, че ЦСКА има всички необходими качества, за да отстрани своя швейцарски съперник и да се класира в груповата фаза на Лига Европа. Участие в официалната тренировка взе и капитанът Петър Занев, който е напълно възстановен след прекарания коронавирус и има вариант да започне като титуляр срещу Базел.

Снимка 498554

Стамен Белчев даде и официалната си пресконференция. Специалистът заяви, че неговият тим е подготвен за всякакъв развой на срещата, включително и дузпи. Белчев се надява, че българският гранд ще успее да извлече максимума от своите силни страни.

"Най-трудният, но може би и най-важен мач за мен до момента. Дълго време очакваме този мач. Отборът осъзнава важността на срещата. Ще се опитаме да се представим максимално добре, за да може да извлечем максимума от нашите силни страни", сподели специалистът.

Снимка 498545

Два пъти ЦСКА среща швейцарци в елиминации от турнира за Купата на УЕФА, сега Лига Европа. Веднъж продължава, веднъж отпада. Интересното е, че още при първото си участие в надпреварата през сезон 1977/78 съперник е именно отбор от страната на шоколада - Цюрих. ЦСКА първо гостува. Още в 4-ата минута Цюрих повежда с 1:0, точен е Рици. До края на мача нов гол не пада и "червените" запазват всички шансове за реванша. В София настоящият изпълнителен директор на ЦСКА Пламен Марков заличава преднината на гостите с попадене в 32-ата минута. Стига се до продължения, но те не са щастливи за българския отбор. Кучинота в 104-ата минута бележи гол и Цюрих се класира за втория кръг на Купата на УЕФА. ЦСКА отново мери сили с отбор от Швейцария през сезон 1998/99. Именно тогава отборът за последен път беше отстранил три съперника поред в Европа. За да го направи отново през настоящата кампания - Сиренс, БАТЕ и Б36. Тогава срещу "армейците" излиза тимът на Сервет от Женева. ЦСКА повежда като гост с гол на централния нападател Валентин Станчев в 45-ата минута. Футболистите на треньора Димитър Пенев обаче не са концентрирани в защита в последните минути и допускат късен обрат след голове на Пищинат и Мелунович в 86-ата и 89-ата минути. На "Армията" феновете изживяват незабравима европейска вечер. Отново Вальо Станчев е герой. Той играе с контузия, но въпреки това бележи гола на победата. ЦСКА отстранява Сервет с попадението си на чужд терен, а след това крилото на "червените" Мартин Петров е продаден точно на този съперник.

ЦСКА има да си връща на Базел. През сезон 2009/10 "армейците" бяха с този съперник в група "Е" на турнира и загубиха два пъти - с 0:2 в София и 1:3 на стадиона, на койро ще играят утре. Тогава 4 от 5-те гола във вратата на ЦСКА реализира голямата звезда на Базел по това време - Александър Фрей. За българския тим точен в Швейцария беше Тодор Янчев, който още е футболистът на 31-кратния ни шампион с най-много мачове за отбора в евротурнирите.

Общо 3 пъти ЦСКА игра в груповата фаза на турнира. Това е и най-голямото постижение за момента. В два от случаите "червените" направиха истински подвиг и отстраниха съперника в ролята на аутсайдер.

Снимка 498552

През сезон 2005/06 ЦСКА се падна срещу германския Байер (Леверкузен), воден от бившия нападател именно на "армейците" - Димитър Бербатов. Футболистите на Миодраг Йешич бяха отписани бързо от специалистите, но впечатлиха цяла Европа, след като и в двата мача победиха с по 1:0. Йордан Тодоров беше точен на чужд терен, а гол с глава на Мурад Хидиуед "взриви" препълнения стадион "Българска армия". В групите ЦСКА постигна първата си победа в този етап от турнира - с 2:0 над норвежкия Викинг, отново на "Армията". Но тимът отстъпи в другите си срещи - с 0:1 на Хамбургер, с 2:4 на Славия (Прага) и с 1:2 на Монако.

ЦСКА чака до сезон 2009/10, за да играе отново в групите на Лига Европа. И отново това се случи след подвиг - успех с 2:1 над Динамо в Москва, с голове на Спас Делев и Иван Иванов. Треньор на отбора беше Любослав Пенев, а след 0:0 в София, повечето очаквания бяха ЦСКА да отпадне. Това не се случи, но в групите бяха записани само загуби и едно равенство - 1:1 с Фулъм на стадион "Васил Левски". Тогава "червените" отстъпиха два пъти именно на Базел - 0:2 и 1:3.

Още през следващия сезон 31-кратният ни шампион отново намери място в груповата фаза. Съперник за място там беше ТНС от Уелс и тук за подвиг не може да се говори. ЦСКА постигна победа с 3:0 в София, но всичките попадения паднаха в края на срещата. След 2:2 на чужд терен, "червените" продължиха напред, където срещнаха Порто, Бешикташ и Рапид (Виена). Паметна си остава победата именно във Виена с 2:1, с голове на Тодор Янчев и Маркиньос. Треньор тогава беше Милен Радуканов.

До момента "червените" отстраниха 3 отбора през сезона в Лига Европа - Сиренс от Малта, БАТЕ от Беларус и Б36 от Фарьорски острови. ЦСКА не беше отстранявал толкова поред от сезон 1998/99, когато за Купата на УЕФА бяха подчинени Белшина, Молде и точно швейцарски тим - Сервет.

Снимка 497708

Преди това "армейците" отстраняват Интер от Братислава, Панатинайкос от Гърция и Рода от Холандия, за да играят полуфинал срещу Барселона за КНК. Това се случва през сезон 1988/89.

През 1981/82 ЦСКА отново отстранява 3 съперника, този път за КЕШ - Реал Сосиедад от Испания, Гленторан от Северна Ирландия и английския колос Ливърпул. За да отпадне от Байерн (Мюнхен) на полуфинал.

Али Соу има шанс да стане най-резултатният чужденец на ЦСКА и в Европа

Ако вкара два гола на Базел, ще оглави еднолично класацията

Преди епичните битки с Интер през сезон 1966/67, отново за място на финал за КЕШ, ЦСКА се справя с 4 отбора. Това е рекорд, който може да бъде изравнен утре, макар че разликата от постигнатия успех преди години ще е огромна. За да мерят сили с италианците, "армейците" се справят със Слиема от Малта, Олимпиакос от Гърция, Гурник от Полша и Линфийлд от Северна Ирландия. Добър знак е, че и тогава и сега ЦСКА отстранява първо малтийци.

Само един футболист на Базел е по-скъп от халфа на ЦСКА Юнус Санкаре

Според авторитетния сайт transfermarkt.com

В баража за влизане в групите на Лига Европа, Али Соу има шанс да стане голмайсторът на "армейците" от чужденците и само в евротурнирите. За целта той трябва да се разпише във вратата на домакините от Базел поне веднъж. Тогава ще се изравни на върха в тази своеобразна класация с други футболисти, оставили следа зад граница с екипа на ЦСКА. Ако иска да оглави еднолично подреждането, ще му трябват два гола. Вкара ли ги, ще значи, че е направил мача на живота си, ако отборът му продължи, естествено.

Снимка 497604

Вярваме, че ЦСКА има сили за нов подвиг - тази вечер на стадион "Санкт Якоб Парк" в Базел. Че за четвърти път "армейците" ще бъдат в групите на Лига Европа.

Няма как да не се надяваме, когато става въпрос за историческия евробоец на България. Който е готов да ни подари нова незабравима нощ. На феновете си, на всички българи!