Базел се класира по много драматичен начин за полуфиналите на Лига Европа. Швейцарците победиха с дузпи Тотнъм след като завършиха 2:2 и в ревашна, игран в алпийската държава. При изпълнението на дузпите двама от тима на „шпорите" пропуснаха. Това бяха Том Хъдълстоун  и Адебайор.

Срещата започна равностойно. В 23-ата минута гостите успяха да поведат в резултата след като Клинт Демпси се възползва от грешка на Драгович и направи 0:1. Четири минути по-късно обаче домакините изравниха с гол на Салах.

Десет минути по-късно „шпорите" можеха да поведат отново, но Адебайор пропусна от чиста позиция.

През втората част играта продължи да бъде равностойна. В 49-ата минута швейцарците поведоха. Драгович реализира отблизо, след недобра намеса на Брад Фридъл, който изби топката право в краката му. Последваха силни изяви на лондончани, но те така и не успяваха да стигнат до гол.

Швейцарците вече превкусваха успеха, но „шпорите" се върнаха в играта в 83-ата минута. Клинт Демпси изравни с диагонален изстрел.

В самия край на мача, „шпорите" останаха с човек по-малко. Вертонген бе изгонен с директен червен картон след като последен в защита направи нарушение срещу играч на домакините.

Така срещата завърши при 2:2 и полуфиналистът трябваше да бъде определен след продължения.

В двете продължения швейцарците бяха по-активният тим, но така и не стигнаха до гол. Така дойде и ред на дузпите.

Базел не сгреши нито един 11-метров удар, а Тотнъм завърши мача с два пропуска на Хъдълстоун и Адебайор.

Така Базел се нареди сред Бенфика, Челси и Фенербахче, които ще спорят за място на финала на Лига Европа.