Носителят на Лигата на конференциите - Рома, се класира за финал в тазгодишното издание на Лига Европа. Селекцията на Жозе Моуриньо продължава да надгражда в евроизявите си под негово ръководство и след отстраняването на Байер (Леверкузен), клубът ще се бори за втория по престиж трофей на Стария континент. След минимална победа с 1:0 в първата среща, "вълците" изиграха тактически грамотен реванш на "БайАрена", а получилото се 0:0 се оказа напълно достатъчно за голямата цел.

Снимка 618809

Източник: EPA/БГНЕС

Домакините от Байер направиха всичко по силите си, за да пробият организираната италианска отбрана, а когато това се получаваше, на точното място беше и португалският вратар Руи Патрисио.

Първото полувреме протече изцяло под диктовката на "аспирините", които атакуваха с всички сили. До края на тази част селекцията на Чаби Алонсо имаше 12 удара по посока вратата на Руи Патрисио, но нито един от тях не стигна до мечтаната цел. Цялата ситуация сякаш беше мечтана за гостите от Рома, които под тактиката на вездесъщия Жозе Моуриньо не изпитваха никакъв дискомфорт от по-отбранителната си формация.

Снимка 618808

Неприятност за Специалния обаче се случи малко след 30-ата минута, когато Лео Спинацола получи контузия и трябваше да бъде заменен от Никола Залевски.

Леверкузен продължи да опитва и след почивката. Джереми Фримпонг на два пъти проби отлично отдясно, но центриранията му не намериха негов съотборник. Поредният удар на Демирбай от дистанция бе отразен от вратаря на гостите в 67-ата минута.

Снимка 618810

С наближаването на края на двубоя играта ставаше все по-накъсана, а римляните се дърпаха все по-назад. Атаките на домакините най-често завършваха с центрирания, които не даваха резултат. В 81-ата минута с малко късмет топката се озова в Азмун на прекрасна позиция. Това бе най-добрата възможност за "аспирините" след почивката, но ударът на иранеца мина покрай вратата.

До края отбраната на Рома предотврати още една опасност, а след това настъпи и сладкият момент на радост. Финалът в Лига Европа тази година ще се проведе на "Пушкаш Арена" на 31 май от 22:00 часа.

Моуриньо: Уважавам другите отбори, но Рома най-много заслужава да спечели Лига Европа