Литекс падна с 1:3 от Астън Вила в първия мач от първия кръг на турнира за Купата на УЕФА в Ловеч. Така на практика бирмингамци, за които 90 минути и гол записа Стилян Петров, се класираха за груповата фаза на втория по престиж континентален турнир.

Супер гаф на вратаря на Литекс Урош Голубович лиши ловчанлии от водачество на полувремето в първия мач от първия кръг на турнира за Купата на УЕФА с Астън Вила.

В 10-ата минута капитанът на домакините - Ивелин Попов, прониза американския страж на гостите Брад Фридъл. Вратарят не реагира при удара на нашия национал, след като се залъга от опита на Станислав Манолев да играе с глава.

В 44-ата минута Литекс трябваше да води с 2:0, но Вилфред Нифлор не уцели мрежата, след като преодоля и Фридъл.

За сметка на това в ответната атака Голубович не разчете излизането си на границата на пеналта при пас от дълбочина на Вила. Докато трима защитници на ловчанлии се суетяха около Урош и чакаха вратарят да отиграе топката, тя бе овладяна от Найджъл Рио-Кокър. Той заходи Голубович и прати кълбото в мрежата за 1:1.

През второто полувреме тимът на Станимир Стоилов рухна. В 59-ата минута французинът Седрик Камбон получи втори жълт и съответно червен картон. В 71-ата под душовете бе пратен и Мишо Венков. Националът спря с ръка насочената към вратата на Голубович топка. Гарет Бари бе точен за Вила от точката на дузпата - 2:1 за Вила.

Литекс бе довършен не от друг, а от Стилян Петров. Стенли отне топката от Сандриньо и след двойно подаване с резервата Марлън Хеърууд би. Голубович спаси първия изстрел на нашия национал, но при добавката Петров бе безпощаден. Стилян обаче въобще не се зарадва при гола.

ЛИТЕКС - АСТЪН ВИЛА 1:3

1:0 Ивелин Попов (10), 1:1 Рио-Кокър (45), Бари (72-д), Стилян Петров (90)

Литекс: 1. Голубович, 16. Манолев, 3 Камбон, 22 Николов, 5 Венков, 8 Том (86 - 11.Ангелов), 33 Берберович, 26 Дуду (62 - 2.Барт), 32 Попов (капитан), 19 Нифлор (75 - 17.Аседо), 10 Сандриньо

Астън Вила: 1 Фридъл, 2 Йънг, 5 М. Лаурсен (капитан), 6 Гарет Бари (76 - 17.Салифу), 8 Милнър, 10 Агбонлахор, 19 Стилиян Петров, 20.Найджъл Рио-Кокър (75 - 18.Рутлидж), 21.Шори, 24 Куеляр, 26 Гарднър (68 - 9.Хеърууд)

Жълти картони: Камбон (Л), Петров (АВ)

Червени картони: Камбон (59), Венков (71)