Турция победи Хърватия с 3:1 след дузпи в четвъртфинал на Евро 2008, след като двата тима завършиха 1:1 след продължения. На полуфинала, на който се класират за първи път в историята си, турците ще срещнат Германия.

Редовното време завърши 0:0, но продълженията приключиха с драма, като в последните минути паднаха два гола. Иван Класнич с глава даде аванс на "шахматистите", след като засече центриране на Лука Модрич на близката греда.

Тогава настъпи и моментът на турците, които в груповата фаза на два пъти измъкваха победата в заключителните минути на срещите си. С последния удар в мача Семих Шентюрк успя да изравни и да прати решаването на срещата с изпълнения на дузпи.

При изпълненията на 11-метровите удари Лука Модрич и Иван Ракитич не уцелиха вратата, а Рюстю Речбер спаси изпълнението на Младен Петрич. Само Дарио Сърна от "шахматистите" реализира своята дузпа. От своя страна и тримата турци - Арда Туран, Семих Шентюрк и Хамит Алтънтоп не сбъркаха от бялата точка.

Това бе тежък удар за хърватите, които имаха повече положения в течение на срещата, а и Турция бе отслабена заради наказанията на Волкан Демирел и Мехмет Аурелио.

Първият шанс в двубоя бе за играчите на Фатих Терим, след като в 5-ата минута удар на Хамит Алтънтоп от 25 метра премина встрани от вратата.

Скоро след това хърватите започнаха своите пробиви по крилата, което изключително много затрудни защитата на Турция. При едно такова положение в 18-ата минута Лука Модич центрира отдясно, но ударът на Ивица Олич от три метра намери гредата на вратата на Рюстю. При добавката Нико Кранчар с глава прати топката встрани от рамката.

Удар от 30 метра на Мехмет Топал в самия край на първото полувреме бе сред малкото положения, които турците създадоха през първите 45 минути.

Почти веднага след почивката пред Олич се откри нова възможност, когато се възползва от слаб пас с глава на Гьокхан Зан към Рюстю. Хърватският нападател опита да прехвърли турския вратар, но двама притичали защитници успяха да предотвратят опасността.

Олич имаше още два шанса да се разпише, а на два пъти след изпълнения на фаул Дарио Сърна принуждаваше Рюстю да показва класа. Така при нулево равенство завърши редовното време.

На полуфинала срещу Германия Турция обаче няма да може да разчита на Тунджай Шатлъ, Арда Туран и Емре Ашък, които ще изтърпят наказание от един мач заради натрупани жълти картони.

1:1 след прод., 0:0 в ред. вр.

1:0 Класнич (119), 1:1 Семих Шентюрк (121)

При дузпите: 0:0 Лука Модрич - пропуска, 0:1 Арда Туран, 1:1 Дарио Сърна, 1:2 Семих Шентюрк, 1:2 Иван Ракитич - пропуска, 1:3 Хамит Алтънтоп, 1:3 Младен Петрич - пропуска (Рюстю спасява)

Хърватия: 1.Стипе Плетикоса, 5.Ведран Чорлука, 3.Йосип Шимунич, 4.Роберт Ковач, 22.Даниел Пранич, 11.Дарио Сърна, 10.Нико Ковач, 14.Лука Модрич, 7.Иван Ракитич, 19.Нико Кранчар (65-21.Младен Петрич), 18.Ивица Олич (98-17.Иван Класнич)

Турция: 1.Рюстю Речбер, 22.Хамит Алтънтоп, 15.Емре Ашък, 4.Гьокхан Зан, 3.Хакан Балта, 20.Сабри Саръоглу, 17.Тунджай Шанлъ, 6.Мехмет Топал (76-9.Семих Шентюрк), 14.Арда Туран, 18.Казъм Казъм (60-16.Угюр Борал), 8.Нихат Кахвечъ (117-10.Гьокдениз Карадениз)