Стивън Джерард се отказа от националната фланелка и стана 9-ият от английското “Златното поколение”, който слезе от сцената, пише в своя коментар в. "Труд". На “трите лъва”, както този тим бе известен доскоро, им остана само Уейн Руни.
Преди 13 години светът заговори за “Златно поколение” английски играчи, които трябваше да спечелят поне един голям трофей. На 1 септември 2001 г. Англия сгази с 5:1 Германия насред Мюнхен и италианският в. “Гадзета дело спорт” написа: “Този отбор плаши с огромен потенциал.”
През март 2002-ра великият Йохан Кройф каза, че нито един отбор в света няма такива 10 титулярни полеви играчи като английските. Но тимът загуби с травми Гари Невил и Стивън Джерард, а Дейвид Бекъм отиде на световното невъзстановен и... провал на четвъртфинала с конфузен гол за 1:2 от Бразилия.
На Евро 2004, и особено на Мондиал 2006, звездният състав бе в пълен блясък. Невил, Бекъм, Рио Фърдинанд, Уейн Руни и Пол Скоулс идваха от хегемона “Манчестър Юнайтед”. Джон Тери, Франк Лампард, Ашли Коул бяха стълбове на шампиона “Челси”, Стивън Джерард бе извел “Ливърпул” до Шампионската лига, Майкъл Оуен стигна до “Реал”.
Като трансферна стойност по онова време този тим бе само зад бразилския. В прогнозите на букмейкърите за Мондиал 2006 Англия бе само зад “селесао”.
10 звезди. Нито 1 медал.
Загуби с дузпи през 2004-а и 2006-а пратиха “Златното поколение” без златно покритие у дома. Всеки път Англия тръгваше като фаворит, но...
През годините на неудачи с националния екип, 10-те звезди спечелиха общо близо 100 престижни трофея с клубовете си.
“Английският национален тим може да превърне и най-ярката звезда в посредствен играч”, коментира вечният критикар Алън Хансен. Той е шотландец и донякъде вероятно в думите му се крие неприязън. Но и много логика.
В десетилетието на десетте звезди, вместо да бъдат броени победи и купи, се търсеха отговори на нелепи въпроси.
“Могат ли Джерард и Лампард да играят заедно?”.
“Защо капитан е Бекъм, а не Джерард?”.
“Да бъде ли викан Тери след аферата с годеницата на съотборника му Уейн Бридж?”
“Как да се разреши конфликтът Тери - Рио Фърдинанд след скандала с расистки обиди към брата на Рио - Антон?”
Политика, дипломация, драми и напрежение. Подправка към задължителните за родината на футбола високи очаквания към отбора, независимо от обстоятелствата и формата му.
За 50 години участия на големи първенства преди “Златното поколение” Англия стигна 1 злато (1966), 1 полуфинал и 1 четвъртфинал. За 12 години при звездите, сравнявани с генерацията на Чарлтън, Хърст и Мур, изигра 4 четвъртфинала.
Дали това е неуспех с оглед на традициите - спорно. Спрямо очакванията провалът е пълен.
Боби Робсън им предрече поне финал
“Този отбор е по-талантлив от това, което имах през 1990-а" - каза преди десет лета сър Боби Робсън, покойният великан в английския футбол. "Те ще спечелят отличие! Такова поколение с най-силната халфова линия в Европа, не сме имали вероятно от шампионския тим през 1966-а”.
Робсън изведе силен английски тим до полуфинал, загубен с дузпи от Германия през 1990 г. Но от своята висока трибуна и той не позна в прогнозата си за “Златното поколение”.
Чарлтън сочеше Скоулс за най-важен
Славният Боби Чарлтън, почетен президент на “Манчестър Юнайтед”, бе убеден, че най-важен в тази група чудесни индивидуалности е Пол Скоулс. Халфът на “Юнайтед” обаче се отказа след Евро 2004, разочарован, че играе не където е най-силен. Най-добрият подавач в английския футбол мина на левия фланг при Свен Горан Ериксон, за да играят в центъра на халфовата линия лидерите Стивън Джерард и Франк Лампард. Вдясно пък бе Дейвид Бекъм - подобно бляскаво каре наистина не се вижда често!
Руни е фаворит за капитан, играчите искат Кейхил
Букмейкърите сочат Уейн Руни за сигурният следващ капитан на Англия. Коефициентите за негово избиране са около 1:2,5. Но според Хари Реднап, треньорът на “Куинс парк” с мнение за всичко в английския футбол, играчите биха предпочели друг лидер. “Трябва им някой, който да води с личен пример - каза Реднап. - Доколкото знам от някои футболисти, те не са доволни, че капитан винаги е най-голямата звезда на тима в момента. Така бе и с Бекъм, и с Джерард.”
Според в. “Дейли Мейл” по време на световното като лидер без лента в състава се наложил Гари Кейхил от “Челси”. Централният защитник не е звезда, не блести с чести изяви по медиите, но си върши работата съвестно.
“Кейхил би бил чудесен избор - коментира и Рио Фърдинанд, който също е носил лентата. - Той е твърд титуляр, не пропуска мачове с контузии, винаги е готов за битка и не се страхува да си казва мнението.”
Но реално след оттеглянето на Джерард, изявен лидер в тима няма да има. “Не виждам фаворит за лентата - каза Брайън Робсън, един от великите английски лидери, носил лентата в 65 мача. - Джерард бе последният, към когото не само съотборниците му, но и светът имаше респект.”
Златното поколение на Англия не се позлати
Източник: ЕПА
Kотарака
на 23.07.2014 в 17:10:15 #1играчите са ок! проблема е в паспортите и чутурите им