Манчестър Юнайтед постигна очаквана победа с 2:0 над гостуващия Уест Бромич Албиън в последния си двубой за 2012-та година. Успехът обаче не дойде толкова лесно, като особено през втората част гостите бяха по-добрият отбор на "Олд Трафорд".

В самото начало на мача Юнайтед излезе напред в резултата след автогол на Гарет МакОули, но трябваше да чака до продължението на второто полувреме, за да подсигури успеха си чрез Робин ван Перси.

Холандецът стартира от резервната скамейка и се появи в игра в средата на втората част, от титулярния състав отсъстваха също и контузения Уейн Руни, както и Хавиер Ернандес, който остана неизползвана резерва. Своето завръщане след дълга пауза заради контузия пък направи Шинджи Кагава, който показа доста фантазия, но се поумори след почивката. Добра новина за Фъргюсън бе и отличният мач, който изигра капитанът Неманя Видич.

Така Юнайтед завършва годината с 49 точки и запази преднината си от 7 пред шампиона Манчестър Сити, който се добра до труден и драматичен успех с 4:3 като гост на Норич.

Юнайтед започна активно и противно на традицията през този сезон успя първи да се разпише. В 9-тата минута Ашли Йънг финтира защитник пред наказателното поле, пусна към Кагава, който му върна технично. Там брантител на гостите допусна грешка и позволи на Йънг да поеме, англичанинът опита остро подаване, но МакОули заби топката в собствената си мрежа през краката на Бен Фостър за 1:0.

Попадението успокои рано-рано домакините, които бяха пълен господар на терена пред почивката, но в отствието на Ван Перси, Руни и Ернандес им липсваше достатъчно прецизност и острота в преди позиции. Уест Бромич пък напълно разочарова и само някои чудесни изяви на бившия страж на Юнайтед Фостър запазиха минималното изоставане на тима.

Той се намеси решително в 32-ата минута при удар без подготовка на Йънг, когато успя да докосна леко топката, за да я отклони в гредата, а след това в ъглов удар. След неговото изпълнение последва разбъркване и Майкъл Карик стреля много опасно, но топката бе избита пред голлинията.

Първата сериозна възможност пред Де Хея дойде в заключителните секунди, сякаш като предвещание за това, което щеше да се случи след почивката. Тогава при две статични положения отбраната на Юнайтед бе поставена под напрежение, но се справи.

Втората част обаче бе изцяло позитивна за гостите, които доказаха защо се намират на шеста позиция в класирането през този сезон. Водени от желанието си да спестят сили, домакините допуснаха Уест Бромич да играе много по-често с топката, а победата им не бе сигурна до самия край на мача.

Този път обаче отбраната на "червените дяволи" в лицето на централните защитници Джони Еванс и Неманя Видич изигра много стабилен мач и записа една от малкото си сухи мрежи през сезона.

Стив Кларк опита да натисне максимално с включването на играещия под наем от Челси Ромелу Лукаку, но Юнайтед все пак издържа на сериозната преса от страна на Уест Бромич.

Видимо притеснен, в средата на полувремето сър Алекс пусна в игра Робин ван Перси, който също нямаше най-добрия си ден и отигра за първи път чак в 82-ата минута, когато Бен Фостър спаси чудесно положението, открило се пред холандеца.

Вратарят на Уест Бромич обаче бе безпомощен в 91-ата минута, когато Ван Перси успя с прекрасен фалциран удар да попари все още живите надежди на гостите да си тръгнат с нещо от "Олд Трафорд" и успокои трибуните с втори гол.

Манчестър Юнайтед - Уест Бромич Албиън - 2:0

1:0 - Гарет МакОйли (9' - автогол)
2:0 - Робин ван Перси (91')

Манчестър Юнайтед: Де Хеа, Смолинг, Видич, Евънс, Евра, Валенсия, Карик, Клевърли (82 - Скоулс), Йънг, Кагава (66 - Робин ван Перси), Уелбек

Уест Бромич Албиън: Фостър, Джоунс, МакОйли, Риджуел, Тамаш, Торн, Брънт (75 - Морисън), Розенберг (67 - Лукаку), Дорънс, Одемвинге, Лонг