Отборът на Тотнъм нанесе пореден удар върху Арсен Венгер и амбициите на неговия Арсенал за класиране в Топ 4 на английската Висшата лига, надигравайки го с 2:1 на "Уайт Харт Лейн" в лондонското дерби на 28-мия кръг.

Гарет Бейл и Аарън Ленън реализираха по едно попадение само в рамките на няколко секунди преди почивката, а Арсенал върна един гол чрез Мертезакер след почивката, но нямаше сили поне за частичен обрат.

Така "артилеристите" остават на пета позиция в класирането с пет точки зад Челси и на седем зад Тотнъм 10 кръга преди края. "Шпорите" пък са само на два пункта от второто място, където в момента е Манчестър Сити, макар и с мач по-малко.

Това бе 12-ти пореден мач без загуба за Тотнъм и четвърти подред двубой, в който футболистите на Андре Вилаш Боаш си тръгват с пълен актив от точки.

Още от първата минута двата лондонски гранда се хвърлиха в неспирни атаки към двете врати. В 7-ата минута Жиру стреля с глава след ъглов удар, но Лорис спаси.

В 10-ата минута "артилеристите" пропуснаха отлична възможност да поведат, след като Жиру първоначално овладя отлично и се оказа на идеална позиция, но се забави в опита си да бъде максимално прецизен и Фертонген успя да възстанови позиция и да блокира.

Здравата битка на "Уайт Харт Лейн" доведе до три жълти картова в следващите минути, които накъсаха играта. Официално бяха предупредени последователно Адебайор, Фертонген и Рамзи.

Тотнъм нанесе своя първи удар в 37-ата минута, а името на голмайстора едва ли изненада когото и да било. Сигурдсон пусна много хитър пас към Гарет Бейл на ръба на засадата, покрита от Мертезакер. Голмайсторът на шпорите поведе отлично и мушна кълбото покрай Шчесни за 1:0, отбелязвайки 16-тия си гол от началото на сезона във Висшата лига.

Само две минути по-късно, домакините тотално съкрушиха своя градски съперник с второ попадение. При абсолютно идентична ситуация, но този път Паркър изведе Ленън, който бе изпуснат от Кошчелни. Шчесни отново само трябваше да изгледа как оказалият се очи в очи с него играч на Тотнъм реализира за 2:0.

Второто полувреме започна обещаващо за амбициите на Арсенал все пак да се пребори за място в зона Шампионската лига. "Артилеристите" успяха да върнат един гол още в 51-ата минута чрез "грешника" Мертезакер, който се разписа след центриране от ъглов удар на Уолкът. Останаха сериозни съмнения и дали голът не трябва да бъде записан на името на Гарет Бейл, който игра с топката след германският бранител.

Три минути по-късно Дженкисън опита остро центриране, но Лорис успя да изпревари Уилшър и Жиру и спаси своя отбор от изравнителен гол.

Светкавичните атаки и към двете врати не стихваха и още в 59-ата минута, когато Сигурдсон изведе на отлична позиция Гарет Бейл, но този път уелсеца се отличи с нетипична за него изява и прати топката далеч над вратата след крайно неточен удар със сълния си ляв крак.

В 65-ата минута на терена се заформи кратко меле, след като Адебайор бе на земята, но Марк Клатенбърг не спря играта, а играчите на Арсенал съвсем естествено продължиха да играят. Това вбеси Доусън, който се развика включително и на съдията, но за негово щастие отърва официалното предупреждение.

В 70-ата минута Сигурдсон трябваше да реши всичко с трети гол за Тотнъм, но от отлична позиция за изстрел реши да подава и сгреши, тъй като Мертезакер успя да пресече подававето.

В следващите десет минути Арсенал и Тотнъм разделиха по още едно опасно положение, пропиляно съответно от Бейл и Рамзи. Пет минути преди края Жиру прати топката високо над вратата от удобна позиция.

В 89-ата Тио Уолкът стреля много опасно от пряк свободен удар, но топката премина на сантиметри в аут. Клатенбърг даде цели шест минути продължение, в които Арсенал опита всичко възможно да се добере до изравняване, но не успя да го стори и напусна победен терена на градския си съперник.

ТОТНЪМ - АРСЕНАЛ - 2:1

1:0 - Бейл (37')
2:0 - Ленън (39')
2:1 - Мертезакер 50

Тотнъм: Лорис, Уолкър, Доусън, Фертонген, Асу-Екото, Паркър, Сигурдсон, Дембеле (86' Ливърмор) , Ленън, Бейл, Адебайор (67' Дефоу)

Арсенал: Шчесни, Монреал, Мертезакер, Вермаелен, Дженкинсън (61' Росицки), Артета (77' Подолски), Рамзи, Уилшър, Касорла, Уолкът, Жиру