Когато преди година стана ясно, че Димитър Бербатов ще играе в Тотнъм, мнозина си зададоха въпроса как ще протече дебютния му сезон и дали Бербо ще се превърне за "шпорите" в това, което бе Стилиян Петров за Селтик. Или ще потъне в забрава като престоя на Борислав Михайлов в Рединг.
От гледна точка на поста, на който играе, първият сезон на Митко би трябвало да се сравнява с другите български нападатели, играли на Острова. Статистиката обаче не е равнопоставена.
Бончо Генчев и Светослав Тодоров пристигнаха на Албиона в средата на сезона, докато Бербатов започна още от началото на шампионата. Въпреки че Генчев започна от зимата в Ипсуич, той успя да запише 27 мача и да реализира 8 гола в дебютния си сезон във всички надпревари, в които тимът му участваше.
При Светльо Тодоров нещата бяха по-трудни. От Уест Хям го взеха и за 2 месеца българинът изигра 8 мача, но пък "чуковете" разполагаха с голям брой нападатели, като Паоло Ди Канио, Фреди Кануте и Джърмейн Дефоу. Това наложи продажбата на Тоди на Портсмут. В "Помпи" Светльо започна в стартовия състав, но още във втория си мач срещу Престън (0:2) бе изгонен. А в третия донесе точката на своя тим при равенството 1:1 срещу Бърнли у дома.
Безспорно Бербо направи превъзходен първи сезон на Албиона. Изигра най-много мачове и вкара най-много голове в сравнение с останалите българи при дебютния им сезон на Острова. Започна още от началото на сезона с Тотнъм, проведе лятната подготовка с тима и успя да се наложи в състав, разполагащ в нападение с Роби Кийн и същия този Дефоу. Освен това след дълги преговори ръководството на тима реши да купи египтянина Ахмед Хосам Мидо, който бе прекарал 18 месеца под наем на "Уайт Харт Лейн" и бе оставил чудесни впечатления с играта си.
Любопитен факт за сравнение между тримата българи е любовта на публиката. Харизмата на нашите бързо ги превръща в любимци на феновете. Въпреки че имаше способността да пропилява много чисти положения пред противниковите врати, Генчев бе фаворит в сърцата на привържениците на Ипсуич Таун, които дори скандираха името му в такта на песента "Ноу лимитс" на "Ту Ънлимитид". За доста дълъг период в историята на клуба Бончо бе единственият играч, участвал на световно първенство (САЩ'94), преди Мат Холанд да играе за Ейре на Мондиал 2002.
Светослав Тодоров също спечели обичта на феновете. Тоди стана голмайстор на Чемпиъншип и класира Портсмут във Висшата лига, но бе сполетян от тежки контузии. Дори и през последния сезон, когато българинът рядко получаваше шанс за игра от Хари Реднап, феновете не спираха да скандират името му по трибуните.
През ноември в интервю за "Сън" Бербо заяви, че не се вълнува от факта, че феновете на Тотнъм още не са измислили песен за него: "Не виждам нищо странно. Предполагам, че името ми е много дълго и е трудно да бъде вмъкнато в популярна мелодия. Феновете на Леверузен също нямаха песен, посветена на мен."
Броени дни, след като излезе въпросното изказване на Митко, привържениците на Тотнъм го изненадаха с две песни, посветени на него. В първата се повтаря: "Дими, Дими, Дими" като за основа е ползвана песента на АББА - "Гими! Гими! Гими!", записана през 1979 г.
А Бербатов се ражда две години по-късно... При втората песен за база е ползвана песента на Бритни Спиърс от 1998 г. "Хит ми бейби уан мор тайм", като във варианта, посветен на българина, се пее: "Дими Берби уан мор тайм".
През сезон 1996/97 г. шотландският Абърдийн взе двама българи - Цанко Цветанов и Илиян Киряков. Заради борбеността, непримиримостта и енергичността си, Илиян спечели уважението на феновете на тима, които пазят само добри спомени от престоя му на "Питодри". Друг един българин с дефанзивен пост - Радостин Кишишев направи име в Чарлтън, като един от най-всеотдайните и неуморими играчи на тима. След напускането на Алън Кърбишли в началото на миналия сезон Тинката загуби мястото си в състава на лондончани и бе даден под наем на закъсалия във финансов и спортен аспект Лийдс.
През 1995 г. Борислав Михайлов стана вторият български футболист на Острова, след като премина в Рединг. В първия си сезон при "роялистите" Боби изигра 17 мача, но контузия го спря да остави по-сериозна следа при престоя си в Англия и затова изявите му по британските терени остават на заден план, когато стане дума за българското представяне на Албиона. Трябва да се отбележи обаче фактът, че в дебютния си сезон в Рединг Боби стигна до 1/4-финал за купата на Лигата. Доста добро постижение за тим от Втора дивизия.
В своя първи сезон Бербатов записа невероятни постижения с Тотнъм, но не успя да спечели трофей. Игра на полуфинал за купата на Лигата и на четвъртфинали за купата на УЕФА и ФА къп.
Единственият българин, успял да увенчае първия си сезон на Острова със спечелена купа, е Стилиян Петров. Стенли преживя трудно начало в Селтик. Мениджърите го въртяха на различни постове, които в повечето случаи не пасваха на стила му на игра. Роденият в Монтана халф обаче увенча тези трудности със спечелването на купата на Лигата на Шотландия. На финала срещу Абърдийн Стенли излезе титуляр за "детелините" и се отчете с жълт картон.
ПЪРВИТЕ СЕЗОНИ НА БЪЛГАРИТЕ НА ОСТРОВА
БОНЧО ГЕНЧЕВ - Ипсуич, нападател
От Спортинг (Л) за 250 000 паунда
Сезон 1992/93 (пролет): 27 мача, 8 гола
БОРИСЛАВ МИХАЙЛОВ - Рединг, вратар
От Ботев (Пд) за 300 000 паунда
Първи сезон 1995/96: 17 мача, 0 гола
Четвъртфинал за Купата на лигата
ЦАНКО ЦВЕТАНОВ - Абърдийн, защитник
От Валдхоф със свободен трансфер
Първи сезон 1996/97: 28 мача, 0 гола, 5 ж.к.
ИЛИЯН КИРЯКОВ - Абърдийн, халф
От Анортозис със свободен трансфер
Първи сезон 1996/97: 30 мача, 1 гол, 7 ж.к.
СТИЛИЯН ПЕТРОВ - Селтик, халф
От ЦСКА за 2 млн. паунда
Първи сезон 1999/2000: 29 мача, 1 гол, 7 ж.к.
РАДОСТИН КИШИШЕВ - Чарлтън, защитник
От Литекс за 300 000 паунда
Първи сезон 2001/02: 29 мача, 0 гола, 4 ж.к.
СВЕТОСЛАВ ТОДОРОВ - Уест Хям, нападател
От Литекс за 500 000 паунда
Първи сезон 2001/02 (пролет):
За Уест Хям: 8 мача, 0 гола, 2 ж.к.
За Портсмут: 3 мача, 1 гол, 1 ч.к.
ДИМИТЪР БЕРБАТОВ - Тотнъм, нападател
От Леверкузен за 10,9 млн. паунда
Първи сезон 2006/07: 49 мача, 23 гола, 3 ж.к.
Заб.: Посочените данни са за всички турнири.
Deleter
на 20.05.2007 в 23:08:35 #8Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Гонзо Е НАЙ-ДОБРИЯ БЪЛГАРСКИ ФУТБОЛИСТ В ЕВРОПАААААААААААААА
JamaicaIsNotFar
на 20.05.2007 в 14:16:47 #7Хахахаааааа Дими Берби уан мор тайм
milan3ll0
на 20.05.2007 в 02:25:04 #6песента на АББА - "Гими! Гими! Гими!", записана през 1979 г. А Бербатов се ражда две години по-късно... Весо ти надмина себе си мисля!!!
прякор
на 18.05.2007 в 13:08:34 #5песента на АББА - "Гими! Гими! Гими!", записана през 1979 г. А Бербатов се ражда две години по-късно...
Велизарката
на 18.05.2007 в 12:48:08 #4Бончо Генчев си беше култов футболист .
K-box
на 18.05.2007 в 12:36:39 #3Стенли и Дедо Боре са № 1! Те са моралните победители във всичко
генерал Карпов
на 18.05.2007 в 11:13:10 #2Вие българи ли сте или сте някъде от Ориента? Явно не умеетеда се радвате на български успехи!
Rooster1912
на 18.05.2007 в 09:41:37 #1ДИМ,ДИМИ, ДИМИ... хаха