Преди почти 70 години в работническия квартал на Глазгоу - Гован започва легендата за човека, който преобърна света на съвременния футбол. Мениджърът, превърнал Манчестър Юнайтед не само в страшилище на терена, но и в най-скъпия спортен клуб в света, който в момента е оценяван на повече от 1 милиард английски лири (веднага след Юнайтед се нареждат американските Далас Каубойс и Ню Йорк Янкийс). Алекзандър Чапмън Фъргюсън успя да извърви дългия път от корабните фабрики в родния си град до Бъкингамския дворец, където бе удостоен с рицарско звание след знаменития требъл (титла, купа на страната и Шампионска лига) на „червените дяволи" през 1999 г.

АБЪРДИЙН

Името на Фъргюсън разбираемо се свързва основно с Манчестър Юнайтед, но той постига сериозни успехи още със скромния Абърдийн, който ръководи от 1978 до 1986 г. За този период шотландският клуб печели три шампионски титли и четири купи на страната. Най-сериозното постижение обаче идва през 1983 г. Тогава Абърдийн печели КНК, отстранявайки по пътя си Байерн Мюнхен и побеждавайки на финала Реал Мадрид. Още на следващата година Фъргюсън получава Орден на Британската империя, както и примамливи предложения за работа от Глазгоу Рейнджърс, Арсенал и Тотнъм. Той обаче отказва офертите на двата лондонски клуба.

НАЧАЛОТО

Фъргюсън поема Манчестър Юнайтед на 6 ноември 1986 г. и започва да пише история. По това време „червените дяволи" се намират в сериозна криза. След напускането на сър Мат Бъзби през 1969 г. Юнайтед печели само три трофея - ФА Къп през 1977, както и през 1983 и 1985 г. под ръководството на предшественика на Фъргюсън - Рон Аткинсън. При встъпването си в длъжност сър Алекс заварва изключително разколебан отбор, чийто лидери Норман Уайтсайд, Пол МакГрат и Брайън Робсън имат сериозни проблеми с алкохола. Това явно не стряска особено коравия шотландец. „Не ме интересува какво се е случвало тук в миналото. Не искам да омаловажавам невероятните успехи на Манчестър Юнайтед през годините. Просто в момента за мен има само една посока и тя е напред. Целта пред този клуб трябва да бъде една - спечелването на титлата", казва Фъргюсън преди първия си мач начело на „червените дяволи".

Началото за легендарния шотландец е далеч от „розовото". Първите три сезона се оказват „безплодни". А през 1989 г. медиите и феновете започват открито да искат оставката на мениджъра. Фъргюсън определя този период като най-мрачния в своята кариера. Година по-късно „червените дяволи" печелят първия си трофей под ръководството на шотландеца. Юнайтед триумфира с ФА Къп, побеждавайки Кристъл Палас с 1:0 след преиграване, тъй като първият мач между двата тима завършва наравно - 3:3. Мнозина определят този двубой като спасителен за Фъргюсън. В него той оставя на скамейката титулярния си вратар Джим Лейтън за сметка на неопитния Лес Сийли. Риск, който се оказва напълно оправдан и стражът успява да направи невероятни спасявания, опазвайки вратата си суха. Спечелената купа дава право на „червените дяволи" да участват в турнира за КНК. Юнайтед печели надпреварата, надделявайки на финала в Ротердам над шампиона на Испания Барселона с 2:1. И двете попадения са дело на Марк Хюз, който е върнат на „Олд Трафорд" именно от сър Алекс след известен престой в „каталунския" гранд. След мача Фъргюсън обявява, че Юнайтед ще спечели титлата на Англия през следващия сезон. „Червените дяволи" не успяват да се преборят за така желания трофей, но за пръв път в историята си вдигат Суперкупата на Европа и Купата на Лигата. По време на кампанията Фъргюсън се разделя с асистента си Арчи Нокс, чието място заема тогавашният наставник на юношеската формация Брайън Кид (в момента помощник на Роберто Манчини в Манчестър Сити). На хоризонта се появяват и таланти като Райън Гигс и Лий Шарп, а същевременно Фъргюсън подсилва състава с Петър Шмайхел, Пол Паркър и Андрей Канчелскис. Въпреки големите очаквания сезон 1991/92 не завършва по най-добрия начин за „червените дяволи", които отстъпват на Лийдс в битката за титлата. Тогава Фъргюсън казва: „Имаме най-големия и най-добър отбор. Ако останем здраво стъпили на земята, няма граници за това, което можем да постигнем". Същата година поколението на Дейвид Бекъм, братя Невил, Пол Скоулс и Ники Бът печели юношеския вариант на ФА Къп.

ПЪРВА ТИТЛА НА АНГЛИЯ

Юнайтед започва много слабо сезон 1992/93 и заема 10-то място в началото на ноември. Нещата коренно се променят след изненадващото пристигане на Ерик Кантона от кръвния враг Лийдс. Французинът формира невероятно партньорство с Хюз на върха на атаката на „червените дяволи", които печелят първата титла в историята на Висшата лига с преднина от 10 точки пред втория Астън Вила. По този начин Фъргюсън слага край на 26 години чакане на „Олд Трафорд". В края на сезона той е обявен за мениджър на годината. Това обаче е само началото на доминация за „червените дяволи" на домашната сцена.

ПЪРВИ ДУБЪЛ И ПРОБЛЕМИ С КАНТОНА

Сезон 1993/94 се оказва още по-успешен. Първо Фъргюсън чупи трансферния рекорд на Острова, плащайки 3,75 милиона паунда на Нотингам за Рой Кийн. Юнайтед прави дубъл (титла и Купа на Англия), а Кантона завършва като голмайстор с 25 попадения във всички турнири, въпреки че е изгонен на два пъти в рамките на пет дни.

Французинът обаче не пропуска да демонстрира тежкия си нрав и още в самото начало на следващия сезон напада фен на Кристъл Палас на трибуните на „Селхърст парк", за което получава 9-месечно наказание и дори 14 дни затвор. Фъргюсън показва, че няма да се предаде лесно и отново чупи трансферния рекорд. Този път той плаща 7 милиона на Нюкасъл за Анди Коул, от когото се очаква да замести Кантона в атака. В първия отбор са промотирани Гари Невил, Ники Бът и Пол Скоулс. Въпреки това Юнайтед не успява напълно да компенсира липсата на своя талисман и губи титлата в последния мач от сезона след 1:1 с Уест Хем."Червените дяволи" падат с 0:1 и от Евертън на финала за ФА Къп. Въпреки това Юнайтед записва някои доста впечатляващи резултати, включително рекордната победа с 9:0 над Ипсуич (пет гола на Коул) и 5:0 над градския съперник Манчестър Сити.

ЗЛАТНО ПОКОЛЕНИЕ

През лятото на 1995 г. сър Алекс отново е подложен на сериозни критики. Причина за тях стават продажбите на основни играчи като Пол Инс, Марк Хюз и Андрей Канчелскис, без на тяхно място да са привлечени необходимите заместници. Фъргюсън настоява, че има пълно доверие на младите футболисти от школата и сезонът започва без сериозно попълнение. Юнайтед губи първия си мач с 1:3 от Астън Вила и медиите се нахвърлят върху мениджъра. Всички отписват „червените дяволи" заради многото млади и неопитни футболисти в състава, а защитникът на Ливърпул Алан Хансен заявява: „Няма да спечелите нищо с деца". Младоците обаче опровергават напълно критиците и печелят следващите пет мача. Кантона пък се завръща след изтичане на наказанието, но по Коледа Юнайтед отстъпва с 10 точки на лидера Нюкасъл. Разликата е съкратена на 7 след победа в директния двубой и продължава да се стопява след серия от силни мачове на Юнайтед през януари. В същото време „свраките" не спират да губят точки и техният мениджър Кевин Кийгън избухва в едно телевизионно интервю, поддавайки се на прословутите mind games на сър Алекс. Това е началото на края за Нюкасъл и Юнайтед печели титлата в последния мач от сезона, въпреки че в един период отборът на Фъргюсън е изоставал с 12 точки от своя съперник. „Лошото момче" Кантона отбелязва завръщането си по подобаващ начин, наказвайки Ливърпул на финала за ФА Къп и „червените дяволи" отново печелят дубъл.

През следващата кампания Фъргюсън успява да изведе „червените дяволи" до четвърта титла на Англия в рамките на пет сезона. Тимът обаче изживява доста тежък период през зимата, записвайки три поредни загуби и 13 допуснати гола. Сър Алекс отново показва колко добър мотиватор може да бъде: „Това, което медиите в нашата страна изглежда не могат да разберат е, че всеки клуб, независимо колко успешен е той, ще изпада в подобни ситуации в определен период от сезона. По някаква причина, когато това се случи на Юнайтед привлича много по-голям интерес". Поражение от Фенербахче пък слага край на 40-годишен рекорд без загуба на „Олд Трафорд" в Европа. Въпреки това „червените дяволи" се класират за полуфиналите на Шампионската лига, където отпадат нещастно от Борусия Дортмунд. В края на сезона „краля" Ерик Кантона изненадващо обявява, че слага край на кариерата си. По това време той е на 31 години.

Отказването на Кантона отново дава причина на критиците да обявят края на една ера. Думите им донякъде се потвърждават, тъй като през сезон 1997/98 Арсенал прави дубъл в Англия, а в Шампионската лига „червените дяволи" са отстранени на 1/4-финал от френския Монако. „Краят на сезона беше доста разочароващ, но не трябва да се осланяме на изпуснати възможности. Всичко това остава в миналото", казва тогава Фъргюсън.

ТРЕБЪЛЪТ

Преди началото на сезон 1998/99 сър Алекс плаща около 30 милиона паунда за Дуайт Йорк, Яаап Стам и Йеспер Бломквист. Кампанията е изпълнена с невероятни обрати и драми за хората на Фъргюсън. Първо Юнайтед отстранява основния си съперник по това време Арсенал в епичен полуфинал за ФА Къп.

Шмайхел спасява дузпа на Денис Бергкамп в 90-ата минута на двубоя. И въпреки че са останали с 10 души, „червените дяволи" печелят с гол на Райън Гигс в продълженията. Крилото тръгва от центъра и преминава през цялата защита на „артилеристите", за да се разпише във вратата на Дейвид Сиймън. Тази победа сякаш вдъхновява още повече тима и Юнайтед печели титлата в последния мач от сезона след нова драма. Те обръщат Тотнъм до 2:1 след голове на Бекъм и резервата Коул. Финалът за ФА Къп срещу Нюкасъл се оказва лесна задача.

В Шампионската лига „червените дяволи" успяват да излязат от определяната тогава като „група на смъртта" заради компанията на отбори като Байерн Мюнхен, Барселона и по-скромния Брьондби. В историята ще остане и полуфиналният мач - реванш срещу Ювентус. Юнайтед допуска два гола още в началото на срещата, но вдъхновени от своя капитан Рой Кийн, който пропуска финала поради наказание, „червените дяволи" стигат до победа с 3:2. Това, което се случва на „Ноу Камп" срещу Байерн Мюнхен, ще остане завинаги във футболния фолклор. Юнайтед излиза срещу намиращия се в невероятна форма шампион на Германия без двама от най-влиятелните си играчи - Кийн и Скоулс. „Баварците" повеждат още в 6-ата минута след перфектно изпълнен пряк свободен удар от Марио Баслер. Юнайтед опитва да отвърне, но контратаките на Байерн са фантастични и гредите на два пъти спасяват Шмайхел от попадение. Резултатът остава непроменен в редовното време и тогава магията на Фъргюсън отново влиза в действие. Шотландецът прибягва до последните си козове в атака - Теди Шерингам и Оле Гунар Солскяер. В първата от трите минути добавено време Шерингам успява да изравни след разбъркване в наказателното поле, предизвикано от корнер на Бекъм. И когато всички си мислят, че мачът отива в продължения, на сцената излиза и вторият „джокер" на сър Алекс. Буквално в последните секунди на двубоя Солскяер засича отклонено от Шерингам центриране на Бекъм и хвърля в екстаз своя мениджър и хилядите фенове на Юнайтед по трибуните на „Ноу Камп". И до момента „червените дяволи" са единственият английски отбор, стигал до требъл.

Подобни обрати с голове в добавеното време стават запазена марка на Юнайтед при Фъргюсън. Основна част от философията на коравия шотландец е да втълпи на играчите си никога да не се предават, да играят до последния съдийски сигнал. На 12 юни 1999г. Фъргюсън получава рицарско звание за особени заслуги към играта.

ХЕГЕМОНИЯ НА ДОМАШНАТА СЦЕНА

И след подобен триумф обаче се намират специалисти, които предричат край на приказката „Фъргюсън". „Някои хора смятат, че за мен ще е още по-трудно да мотивирам момчетата след толкова успехи наведнъж. Те обаче грешат. И всъщност, това е най-малката ми грижа, тъй като днес те са по-жадни за успехи от всякога", казва легендарният шотландец след най-успешния си сезон начело на Юнайтед.

„Червените дяволи" започват новото хилядолетие с поредна титла в Англия. Тя е спечелена по безапелационен начин и преднина от 18 точки. Юнайтед взима и Междуконтиненталната купа след успех над Палмейрас. Разочарованието за Фъргюсън идва в Шампионската лига, където отборът е отстранен на 1/4-финал от Реал Мадрид. „Червените дяволи" изненадващо се отказват от защита на ФА Къп, за да играят в първото издание на Световното клубно първенство.

През сезон 2000/01 Юнайтед печели трета поред титла на Висшата лига, превръщайки се в едва третият английски клуб с подобно постижение. В началото на кампанията Фъргюсън плаща за Фабиен Бартез рекордните по това време за вратар 7,8 милиона паунда. Французинът трябва да замени напусналия Шмайхел. Юнайтед отново отпада от Шампионската лига, като този път тимът е елиминиран от Байерн Мюнхен. Въпреки двете поредни титли на домашната сцена кампаниите са считани за провал от английските медии.

РАННО ПЕНСИОНИРАНЕ

През лятото на 2001 г. Фъргюсън изненадващо обявява, че ще се пенсионира след края на сезона. Ръководството на Юнайтед не си губи времето и за заместник на шотландеца е набелязан Свен-Йоран Ериксон.

В началото на сезона сър Алекс отново чупи трансферния рекорд в Англия, плащайки 28,1 милиона паунда за аржентинския плеймейкър на Лацио Хуан Верон. Към Юнайтед се присъединява и нападателят Рууд Ван Нистелрой, чийто трансфер е отложен с една година заради сериозна контузия. Фъргюсън обаче се разделя с един от най-добрите си играчи. След критики към мениджъра в своята биография Яаап Стам безкомпромисно е засилен в посока Лацио. Сър Алекс взима за заместник на холандеца Лоран Блан от Интер.

Кампанията се оказва разочароваща за „червените дяволи". Прибързаното решение за пенсионирането на мениджъра оказва негативно влияние върху играчите. И през февруари 2002 г. сър Алекс обявява, че ще продължи своята кариера. За спасяването на сезона вече е твърде късно и „червените дяволи" завършват кампанията без трофей. Особено болезнено за Фъргюсън е отпадането от Байер Леверкузен на полуфинал в Шампионската лига. „Много съм разочарован, тъй като пропуснахме шанса да спечелим купата в родния ми град", казва шотландският специалист.

През лятото на 2002 г. сър Алекс отново чупи трансферния рекорд на Острова. Този път на „Олд Трафорд" акостира Рио Фърдинанд, за когото са платени 30 милиона паунда на Лийдс. Фъргюсън вече има и нов асистент в лицето на португалеца Карлош Кейрош. „Червените дяволи" отново печелят титлата, въпреки че изостават на 8 точки от Арсенал само два месеца преди края на кампанията. По-късно сър Алекс описва триумфа в Лигата през 2003 като най-сладкия в своята кариера заради невероятния завършек на сезона. Герой за Юнайтед става Ван Нистелрой, който вкарва 79 гола в първите си 100 мача за клуба. „Червените дяволи" обаче претърпяват нов провал на европейската сцена, където са отстранени от Реал Мадрид.

ТРУДНИ ВРЕМЕНА

Сезон 2003/04 започва с продажбата на един от символите на Юнайтед. Дейвид Бекъм напуска в посока Реал Мадрид след грандиозен скандал с Фъргюсън. Шотландецът опитва да го замести с Роналдиньо, но трансферът е провален в последния момент от изпълнителния директор Питър Кениън. Разочароващи се оказват покупките на полузащитниците Ерик Джемба-Джемба и Клеберсон. Фъргюсън обаче привлича тогава никому неизвестния Кристиано Роналдо от Спортинг Лисабон. В крайна сметка, Юнайтед печели 11-та ФА Къп в своята история, но се представя слабо в първенството и Шампионската лига. За да се задълбочат още повече проблемите на мениджъра, Фърдинанд е наказан с лишаване от състезателни права за 8 месеца заради неявяване на допинг тест.

Следващата кампания е още по-тежка за „червените дяволи" и Фъргюсън. През лятото на „Олд Трафорд" пристига 18-годишният Уейн Рууни. Той се превръща в най-скъпия тийнейджър в историята на футбола, тъй като сър Алекс плаща за него почти 30 милиона паунда на Евертън. Сезонът завършва без спечелен трофей, като отборът губи финала за ФА Къп от Арсенал след дузпи. Мениджърът записва мач номер 1000 начело на „червените дяволи". В разгара на кампанията Фъргюсън започва съдебен спор с двамата основни акционери в клуба ДжейПи Маниър и Джон Макманъс за правата на състезателния кон „Скалата на Гибралтар".

Юнайтед започва сезон 2005/06 с нови собственици. Клубът е закупен от американеца Малкълм Глейзър. Сделката предизвиква масови протести от страна на привържениците на „червените дяволи". Това се отразява негативно на трансферните планове на мениджъра, който успява да подсили отбора единствено с Едвин Ван дер Саар и Парк-Жи Сун. Настъпва период на промени на „Олд Трафорд" и мнозина отново предричат край на ерата „Фъргюсън".

Краят на 2005 г. се оказва „черен" за всички, които обичат Манчестър Юнайтед. Първо през ноември умира легендата Джордж Бест, а малко по-късно капитанът Кийн напуска облян в сълзи „Олд Трафорд" след скандал с Фъргюсън. „Червените дяволи" не успяват да преодолеят груповата фаза на Шампионската лига за пръв път в своята история. През януари 2006 г. мениджърът прави изключение и действа активно на трансферния пазар, привличайки Патрис Евра и Неманя Видич. Юнайтед завършва сезона на второ място зад лидера Челси и отпада от ФА Къп след поражение от Ливърпул. „Спасителна лодка" се оказва финалът за Карлинг Къп срещу Милоул, който е спечелен по безапелационен начин. „Винаги съм казвал, че един сезон не може да бъде определен за провален, ако бъде спечелен някакъв трофей. Наясно съм, че Карлинг Къп не може да се сравнява с Шампионската лига, но за мен това е началото на по-големи и по-добри неща", казва тогава Фъргюсън. Това е първият трофей в кариерата на играчи като Рууни и Роналдо.

ОТНОВО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ВРЪХ

Преди началото на сезон 2006/07 Фъргюсън се разделя с още една от звездите на отбора. Този път „Олд Трафорд" напуска голмайсторът Ван Нистелрой. Според информациите причина за раздялата е конфликт с изгряващата звезда Роналдо. Междувременно за заместник на Рой Кийн е привлечен Майкъл Карик от Тотнъм.

„Червените дяволи" печелят титлата след 3-годишна пауза, а през ноември сър Алекс празнува 20 години начело на Манчестър Юнайтед. На 23 декември Роналдо отбелязва 2000-ия гол за Юнайтед под ръководството на легендарния мениджър.

Челси взима частичен реванш, след като успява да спре „червените дяволи" по пътя им към исторически четвърти дубъл. Юнайтед отпада на полуфинал от Шампионската лига след вълнуващи двубои с италианския Милан. Фъргюсън обаче е оптимист: „Не се притеснявайте, успехът в Европа ще дойде."

През лятото на 2007 Фъргюсън действа доста активно на трансферния пазар. Мениджърът привлича английския национал Оуен Харгрийвс от Байерн Мюнхен, а от Португалия - талантите Луиш Нани и Андерсон. След дълга сага под наем на „Олд Трафорд" пристига аржентинската звезда Карлос Тевес.

Инвестициите се оказват напълно оправдани и „червените дяволи" триумфират за 10-ти път в първенството на Англия под ръководството н Фъргюсън, отбелязвайки по подобаващ начин 50-ата годишнина от трагичната самолетна катастрофа в Мюнхен.

Кулминацията обаче идва на 21 май в Москва. Юнайтед елиминира Челси след дузпи и за втори път в кариерата си шотландецът вдига най-престижния европейски трофей на клубно ниво. За да станат отново шампиони на Европа, „червените дяволи" отстраняват на полуфинал Барселона в два доста напрегнати двубоя, които са решени с гол на Пол Скоулс в реванша на „Олд Трафорд".

Кампанията се оказва паметна за Кристиано Роналдо. Само за три сезона Фъргюсън успява да превърне момчето от Мадейра в супер звезда. Португалецът става голмайстор на Европа с 42 попадения във всички турнири и логично печели „Златната топка".

„Нашите играчи имат невероятно бъдеще пред себе си. Макар че сигурно няма да ме има, преди повечето от тях да достигнат върха на кариерите си, искам да бъда част от всичко това. Твърде е вълнуващо, за да зарежа всичко сега", казва Фъргюсън след края на кампанията.

19-ТА РЕКОРДНА И НАЙ-СКЪПИЯТ ТРАНСФЕР ВЪВ ФУТБОЛА

През сезон 2008/09 Фъргюсън празнува 50 години в професионалния футбол. През лятото шотландецът чупи трансферния рекорд на Юнайтед, плащайки на Тотнъм малко над 30 милиона паунда за Димитър Бербатов.

„Червените дяволи" печелят титлата в Англия за трета поредна година. Те затвърждават още повече доминацията си на домашната сцена след две победа над Арсенал на полуфиналите в Шампионската лига. Барселона обаче спира Фъргюсън по пътя към историческа втора поред титла в Европа. Преди това са спечелени Световното клубно първенство и Карлинг Къп.

Ключова роля за успехите на Юнайтед през сезона отново има Роналдо. Преди началото на кампанията португалецът открито заявява, че иска да напусне в посока Реал Мадрид, но е убеден от сър Алекс да остане на „Олд Трафорд". През лятото на 2009 мениджърът капитулира пред желанието на играча и Роналдо е продаден за рекордните и досега 80 милиона паунда. Фъргюсън е силно критикуван, че не взима заместник на супер звездата, а в медиите се тиражират информации, че рекордната сума е използвана за плащане на огромните дългове на собствениците на клуба -семейство Глейзър.

През ноември Фъргюсън чупи поредния рекорд, подобрявайки постижението на сър Мат Бъзби като най-дълго служил мениджър на „червените дяволи". Сезонът обаче е разочароващ, тъй като Юнайтед печели единствено Карлинг Къп. След напускането на Роналдо в състава на „червените дяволи" започва да се откроява Рууни, който завършва кампанията с 34 гола в 44 мача.

Някои медии тиражират информации, че сезон 2010/11 ще бъде последен за Фъргюсън. Те обаче са категорично опровергани от шотландеца, който обявява, че ще продължи да води „червените дяволи", докато здравословното му състояние позволява това. Мениджърът отлично знае, че при нов успех в Лигата Юнайтед ще може да „свали Ливърпул от техния пиедестал". „Червените дяволи" изпълняват отлично поставените цели и печелят 19-та рекордна титла на Англия. Основна заслуга за трофея има и българинът Бербатов, който завършва като голмайстор на Висшата лига с 20 попадения. Фъргюсън успява да изведе отбора и до трети финал в Шампионската лига за последните четири сезона. На „Уембли" Юнайтед отново е спрян от Барселона, а побеждаването на „каталунците" се очертава като една от основните задачи пред шотландеца, преди да се пенсионира. Към титлата в Англия е добавена и Карлинг Къп.

На 6 ноември тази година легендарният мениджър отпразнува 25 години начело на Юнайтед. Ръководството на клуба се отплати подобаващо за вярната служба, кръщавайки на шотландеца една от трибуните на „Олд Трафорд". През всичките тези години съперниците на „червените дяволи" подлагат Фъргюсън на нови и нови предизвикателства - от хегемонията на Ливърпул в началото, до непобедимия Арсенал на Венгер, през Челси на Моуриньо и извънземната Барселона, а сега и „шумните съседи" от Манчестър Сити. „Предизвикателствата не ме притесняват. Това, което мога да кажа е, че чакам с нетърпение следващите 25 години", заявява сър Алекс. Какво крие бъдещето за един от най-великите мениджъри във футбола? Само времето ще покаже.

ЗАВЕТЪТ

Сър Алекс Фъргюсън е най-успешният мениджър в историята на британския футбол. За 25 години начело на Манчестър Юнайтед той има спечелени 37 трофея. От тях 12 титли на Англия, 5 пъти ФА Къп, 2 пъти Шампионска лига, КНК, Световно клубно първенство, Суперкупа на Европа и Междуконтинентална купа. Безспорно ръководството на „червените дяволи" ще има изключително тежка задача да го замени и да не допуска криза като тази след оттеглянето на сър Мат Бъзби. Едно обаче е сигурно - шотландецът ще остави на наследника си готов и гладен за успехи отбор.