Класацията на авторитетния вестник "Таймс" за най-влиятелните личности в спорта предизвика много противоречия на Острова. Влиянието не се измерва в единици, така че критериите са субективни. Все пак ранглистата е интересна разходка из някои непознати кътчета на британския спорт и околностите му.

1. Сър Алекс Фъргюсън
Ако това беше класация по богатство, щеше да я спечели някой арабски шейх. Или човек в костюм, който ръководи спорта от бюрото си. Но това е класация за най-влиятелна личност в спорта. Личност, която кара хората да заемат местата си на стадиона или пред телевизора и им подарява емоции.

Сър Алекс го прави от десетилетия. За обхвата на властта му показателен е примерът с конфликта му с Рафаел Бенитес. Испанецът го описа като постоянно атакуващ футболните власти грубиян, който винаги успява да нагласи програмата на Висшата лига по свое усмотрение. Естествено, нито един мениджър не подкрепи Бенитес, а самият сър Алекс изобщо не обърна внимание на бръщолевенията на Рафа.

Фъргюсън всъщност е много повече от мениджър. Той е създателят на съвременния мегаклуб Манчестър Юнайтед. Може да се каже, че основната причина, поради която Висшата лига се превърна в най-гледаното и скъпо състезание в света, е постоянното успешно присъствие на Юнайтед.

Червените дяволи са знамето на английския футбол от Бейзингсток до Банкок и Пекин, а сър Алекс е безспорният патриарх сред футболните мениджъри по света.

2. Лорд Коу
Лорд Себастиан Коу се превърна в лицето на Лондон 2012. Домакинството на олимпийските игри е огромно по мащаб и доста противоречиво начинание, но Коу е уверен в успеха им. В речта си пред МОК преди четири години той обеща събитие, което "да вдъхнови младите хора да изберат спорта". Така Коу стана президент на организационния комитет на игрите.

Той няма намерение да оттегли обещанието си въпреки световната криза, която заплашва финансовия успех на олимпиадата. Преди да се впусне в спортната политика, той е двукратен олимпийски шампион на 1500 м през 1980 и 1984 г., а по-късно е член на Британския парламент от Консервативната партия.

3. Шейх Мансур бин Зайед ал Нахиян
Собственикът на Манчестър Сити обича спорта и използва богатството си, за да му се наслаждава. А богатството му е забележително - той има достъп до 1 трилион долара семейни активи.

Шейхът е президент Федерацията по конни спортове на Емирствата, а също и собственик на футболния клуб Ал Джазира. Базата на тима отлично илюстрира амбициите и подхода на Мансур. Подопечните му играчи разполагат с басейн с олимпийски размери, 32 спални за тях и персонала, игрища за баскетбол, волейбол и хандбал.

Дори ако най-добрите играчи в света отхвърлят тлъстите оферти, за да играят в отбор, който се мъчи в Премиършип, влиянието на шейх Мансур и богатствата му е сеизмично. Той има всички шансове да оглави следващата класация, ако успее да трансформира Сити в отбора на мечтите си.

4. Джеръми Дароч
За да разберем защо изпълнителният шеф на Sky TV е толкова напред, трябва само да погледнем събитията, които телевизията излъчва. Шампионската лига, Футболната лига и Карлинг Къп във футбола, Хайнекен Къп и Гинес Премиършип в ръгбито, Райдър Къп, Европейската верига, US Open и шампионата на американската PGA в голфа, крикет, колоездене.

Дароч огранизира програма за развитие на спорта в училищата, която ще обхване 30 000 младежи през следващите четири години. Очаква се той да подпише чек на стойност най-малко 1,4 милиарда паунда на Висшата лига, за да задържи правата за излъчване.

5. Дейв Брейлсфорд
На пръв поглед е странно човек от колоезденето да е толкова напред в класацията. Но Дейв Брейлсфорд изведе британския отбор до осем златни медала в Пекин, а влиянието му върху избора на Лондон за домакин на следващата олимпиада е не по-малко от това на лорд Коу.

Освен това той превърна колоезденето в олицетворение на олимпийските принципи - успехите на елитните спортисти катализираха бум на колоезденето сред подрастващите - около 100 000 деца получиха достъп до уроци по колоездене през годината. Следващата изява на Брейлсфорд е на Тур дьо Франс, където той възнамерява да покаже истинското лице на британския тим.

След като завършва училище, Дейв заминава за Франция, където четири години се подвизава в миманса на професионалното колоездене. Осъзнал, че няма да постигне нещо голямо като състезател, той решава да се превъплъти в друга роля. Брейлсфорд наследи отлично организиран отбор, където с успех прилага формулата на "състрадателно безчувствие", с която стана пословичен. Формулата засега действа безотказно.

6. Роман Абрамович
Руски милиардер, собственик на Челси

7. Дейвид Бекъм
Футболист на Милан, английски национал, модна икона на футбола

8. Фабио Капело
Селекционер на националния отбор на Англия по футбол

9. Саймън Фулър
Изпълнителен директор на компанията 19 Entertainment, която продуцира изявите на Дейвид Бекъм

10. Ричард Скюдамор
Изпълнителен директор на Висшата лига

11. Люис Хамилтън
Автомобилен състезател, световен шампион във Формула 1 за 2008 г.

12. Лорд Дейвид Трийзмън
Председател на Футболната асоциация

13. Бърни Екълстоун
Изпълнителен директор на Формула 1

14. Пини Захави
Футболен агент, довел Роман Абрамович в Челси

15. Роджър Моузи
Директор на спорта в BBC

16. Анди Мъри
Шотландски тенисист, №4 в ранглистата на ATP

17. Джони Уилкинсън
Английският ръгби герой, наричан Бекъм на ръгбито

18. Джон Варли
Изпълнителен директор на банката "Баркли", спонсор на Висшата лига

19. Малкълм Глейзър
Собственик на Манчестър Юнайтед

20. Сеп Блатер
Президент на ФИФА

21. Крис Хой
Шотлански колоездач, троен олимпийски шампион от Пекин

22. Джордж Джилет и Том Хикс
Собственици на Ливърпул

23. Борис Джонсън
Кмет на Лондон

24. Кристиано Роналдо
Футболист на Манчестър Юнайтед, португалски национал

25. Жак Рох
Президент на МОК

 Материалът е преведен от вестник "7 дни спорт".