Арсенал сложи край на черната си серия срещу Челси. След 9 поредни срещи без успех, „топчиите“ най-сетне се наложиха над градския си съперник. Селекцията на Арсен Венгер направи това със стил, мачкайки своя опонент с 3:0. „Артилеристите“ бяха пълновластен господар на терена, след като решиха всичко в този двубой с три попадения още до почивката.  Феноменален мач изигра триото в атака – Йозил, Санчес и Уолкът, като всеки един от тях успя да отбележи във вратата на Куртоа.

По този начин триумфът се превърна и в отличен подарък за мениджъра на победителите Арсен Венгер, който на 1 октомври ще чества точно 20 години, откакто пое един от най-обичаните английски тимове.

Множеството въпроси пък остават за Челси. Хората на Антонио Конте загубиха второ поредно дерби, а нещата им в офанзивен план бяха ужасяващи. Доказателството за това бяха едва двата точни удара по посока вражеската врата.

Снимка 254774

Динамичното начало на срещата логично доведе и до попадение. То стана факт в 11-ата минута, когато Алексис Санчес зарадва пълните трибуни на "Емиратс". Попадението бе факт не и без любезното съдействие на съперниковия бранител Гари Кейхил. Английският национал беше последен в отбрана и наивно допусна да изгуби коженото кълбо от Алексис. Чилиецът остана сам срещу Куртоа и с елегантно копване изведе "топчиите" напред!

Все още отърсващи се от инкасираното попадение, хората на Антонио Конте набързо трябваха да преглътнат още един горчив залък. Буквално в следващата атака "сините" бяха матирани от нова перфектна атака на Арсенал. Алекс Айоби видя включващия се от фланга Бейерин. Испанецът пусна прострелен пас към Тио Уолкът, който непокрит на далечната греда с лекота удвои преднината на "артилеристите".

Кошмарът можеше да придобие и класически краски за "сините". Неуморимият Алексис Санчес отново принуди отбраната на Челси да сгреши в 18-ата минута. Този път обаче латиноамериканецът прекалено се унесе в индивидуалната си техника и пропусна да подаде към непокрития Тио Уолкът.

Снимка 254775

След бързите два шамара, гостите от Челси вече нямаха какво да правят и погледнаха възможно най-смело към вратата на Чех. При една от ситуациите, непостоянният Монреал допусна грешка. Това доведе до пас на Вилиян към Азар, който обаче стреля в тялото на съперников бранител.

Арсен Венгер бе изправен пред първата си тежка ситуация в 30-ата минута. Франсес Коклен получи неприятна травма в коляното си, поради което се наложи да бъде заменен принудително от многомилионната покупка - Гранит Джака.

Хаотичното нападение на "сините" бе наказано по възможно най-жестокия начин. Арсенал удари своя опонент с брилянтна контраатака, която остави в ситуация двама на двама, Йозил и Алексис срещу Кейхил и Луис. Нападателният тандем изигра ситуацията по уникален начин. Всичко приключи с центриране към намиращия се вече на далечната греда Месут, който въпреки малко непохватния си изстрел успя да преодолее Куртоа.

Втората част можеше да започне с пореден гол за Арсенал. Уязвимият отбор на Челси бе съкрушен с нов пас зад гърба на тяхната отбрана. Джака видя отлично включващия се Уолкът, който обаче вместо удар, предпочете красивото и центрира към Алексис. Нисичкият чилиец обаче не успя да отправи изстрел с глава.

Снимка 254776

Въпреки трагичното си представяне тази вечер, отборът на Челси все пак получи добра възможност да спаси своята чест. Отбраната на Арсенал проспа едно подаване към резервата Башуай, който остана сам срещу Петър Чех. Безпомощността на "сините" обаче си пролича и в този момент, след като младокът стреля наивно точно в тялото на плонжиралия чешки ветеран.

До края Арсенал умело дочака последния съдийски сигнал на Майкъл Оливър. Челси пък завърши двубоя с едва два точни изстрела по посока вражеската врата.

В следващия кръг „сините“ ще търсят задължителна победа при визитата си на Хъл Сити, докато Арсенал гостува на друг от новаците – Бърнли.

АРСЕНАЛ-ЧЕЛСИ 3:0

1:0 Санчес (11‘), 2:0 Уолкът (14‘), 3:0 Йозил (40‘)

СТАДИОН: „Емиратс“

СЪДИЯ: Майкъл Оливър

АРСЕНАЛ: Чех, Бейерин, Мустафи, Кошчелни, Монреал, Касорла, Коклен, Уолкът, Йозил, Айоби, Санчес (резерви: Оспина, Перес, Жиру, Окслейд-Чембърлейн, Холдинг, Джака)

ЧЕЛСИ: Куртоа, Аспиликуета, Луис, Кейхил, Иванович, Канте, Вилиян, Фабрегас, Матич, Азар, Диего Коща (резерви: Бегович, Алонсо, Оскар, Педро, Моузес, Башуай, Чалабоа)