Шампионът на Англия Манчестър Юн допусна тежка загуба с 0:3 при гостуването си на Нюкасъл от 20-ия кръг на Висшата лига. За четвърти път от началото на сезона като титуляр започна Димитър Бербатов, удари и греда, а в 57-ата беше заменен от Дани Уелбек. За Юнайтед пък това беше второ поредно поражение и първо в първия мач на тима през новата 2012 година.

Двубоят стартира с натиск на домакините. За пет минути "свраките" имаха две положения, първото от което можеше да бъде и гол. Демба Ба обаче се размина с топка необезпокояван на дузпата. Постепенно играта се поизравни и в 11-ата дойде първият удар в мача за манчестърци.

И то със сериозен шанс за попадение. Нани шутира от дъгата, а Крул изби. Топката се оказа в Руни, чийто директен удар не преодоля стража. Три по-късно малшанс споходи и Димитър Бербатов. Центриране отляво намери Митко в пеналтерията. От малко неудобна позиция нападателят засече подаването, а топката се отби в дясната греда.

Видимо Юнайтед овладя инициативата и контролираше повече топката. В 22-ата Руни се пласира чудесно между двама защитници, но левашки овладя великолепен пас в коридор на неостаряващия Райън Гигс. Три след това домакините претендираха за наказателен удар. В борба за топката Фърдинанд повали Ба в наказателното поле без да играе с топката. Страничният и главният съдия обаче не бяха склонни да посочат бялата точка.

Домакините изравниха играта и на свой ред пробваха няколко безобидни центрирания. Борбата в средата на терена беше жестока, като сериозни положения пред Линдегаард и Крул липсваха. Темпото беше страхотно.

В 33-ата обаче Юнайтед изпусна основната заплаха за себе си. Джоунс загуби въздушния двубой с Амеоби пред дъгата. Демба Ба от своя страна стреля от движение почти с гръб към вратата и откри резултата с 15-ия си гол в 19-ия си двубой. До почивката единственото по-интересно бяха няколкото опасни удара на играчите в черно и бяло. На Юнайтед липсваше креативност, а до Бербо и Руни почти не стигаше топката.

Второто полувреме започна ударно. Но за домакините. От фаул от около 25-30 метра Кабайе матира Линдегаард. Страхотно попадение, което не истави никакъв шанс на иначе демонстриращия стабилност холандски страж. В 57-ата сър Алекс Фъргюсън реагира на резултата. Извади Бербатов, за да пусне Даниел Уелбек.

Две по-късно резервата беше с главна заслуга за първата 100 процентова възможност за тима си. Уелбек чукна топката към непокрития в средата на малкия пеналт Руни. Симпсън обаче разочарова английския национал, спирайки удара му на голлинията.

"Червените дяволи" овладяха топката, но защитата на "свраките" се справяше. На терена малко след час игра се появи и Хавиер Ернандес. Впоследствие сър Алекс реши да рискува още повече и извади Руни, вкарвайки Андресон. Като цяло добра идея за раздвижване на средната линия. Въпреки това "неопитните" Ернандес и Уелбек не оправдаха доверието отпред, а и като цяло до последния съдийски сигнал Юнайтед не успя да затрудни Крул. Единственият шанс пред гостите беше в 86-ата, когато стражът се намеси в последния момент преди Чичарито да стигне до топката. В 90-ата обаче нищо не спря Фил Джоунс. Пред погледа на Линдегаард бранителят се намеси с глава и си отбеляза автогол за 0:3.

Загубата отдалечи шампиона на три точки от градския си съперник и лидер Манчестър Сити, който е с 48. Нюкасъл пък вече има 33 и е на само четири от Топ 4.

Нюкасъл - Манчестър Юн 3:0
1:0 Ба 33, 2:0 Кабайе 47, 3:0 Джоунс 90-авт

Крул, Колочини, Сантон, Симпсън, Уилямсон, Р. Тейлър, Кабайе (Перч 78), Гутиерес, Тиоте, Ба (Обертан 90), Шола Амеоби (Бест 75)

Линдегаард, Евра, Джоунс, Фърдинанд, Гигс, Парк (Ернандес 66), Карик, Нани, Валенсия, Бербатов (Уелбек 57), Руни (Андресон 75)

Съдия: Хауърд Уеб
Жълти картони: Джоунс, Валенсия, Джоунс (МЮ); Тиоте (НЮ)