Неотдавна "Таймс" публикува любопитна класация за 50-те най-сбъркани неща в съвремения футбол. Докато телевизиите, Шампионската лига и Висшата лига заеха първите три позиции на модерните фактори, които до голяма степен всъщност убиват футбола, достойно място в Топ 10 получи и Купата на Англия. "Кога за последно млекар е вдигал ФА къп, риторично питаше "Таймс". - Кога за последно млекар игра на "Уембли"?

Какво е магията на ФА къп? Със сигурност няма нищо магическо всяка година играч със заплата от 100 000 паунда седмично да вдига купа, за която не дава и пет пари..." На фона на Купата на Англия, превърнала се в маргинален турнир за хиените от най-богатата лига в света, Купата на лигата е толкова още повече незначителна, че дори не заслужава място сред 50-те "анти" на "Таймс".

Затова и не е изненада, че Димитър Бербатов бе оставен извън групата на Манчестър Юн за днешния финал с Тотнъм, в който две от историческите сили в английския футбол ще спорят на практика за това, което на футболен жаргон иронично наричаме... "калъфка".

"Шпорите" все пак се надяват да задържат отличието, което спечелиха миналата година с победа на финала над Челси с 2:1 след попадения на Берба и Джонатан Уудгейт. Регресът в развитието на клуба от Северен Лондон в последните десетилетия ограничава успехите му единствено до периферния турнир, който смени 6 пъти името, според спонсора си, в последните 27 години.

Затова пък мениджърът на "червените дяволи" сър Алекс Фъргюсън не крие, че победата в днешния финал не е приоритет за сезона и ще даде шанс за изява на млади момчета като Дарън Гибсън и Дани Уелбек, които рядко получават възможност за изява в Премиършип или Шампионската лига.

Нещо повече, тъй като Тотнъм е близо до дъното на класирането, Фърги очаква съперникът му Хари Реднап на свой ред да има едно наум за предстоящия си мач с Мидълбзбро в средата на идната седмица. "Ние знаем какви са нашите приоритети, каза шотландецът. - Това са Висшата лига и Шампионската лига. Имаме мач с Нюкасъл в сряда и това ще повлияе на избора ми за състава."

Тотнъм игра със слаб състав в домакинския мач с Шахтьор за Купата на УЕФА в четвъртък и сър Алекс разбира мотивите му. "Спасението им е единственото нещо, което има значение и Хари е наясно с това, каза босът на Юнайтед. - Освен вратаря, всички останали 10 играчи, които бяха титуляри в четвъртък, няма да играят срещу нас."

За Юнайтед днешният финал дава възможност да продължи линията на налагане в състава на играчи от школата. За Гибсън в частност това обещава да е важен следобед. "Ситуацията е трудна за Дарън, защото ние имаме огромен брой качествени полузащитници, каза Фъргюсън. - Това е най-силната част от моя отбор и момчета като него трябва да бъдат търпеливи. Ако са, ще получат възможност."

Мениджърът потвърди, че Рафаел да Силва, който счупи крак при победъта над Блекбърн, е аут за месец. Възстановените Андерсон и Гари Невил обаче ще пътуват до "Уембли".

Бразилецът може да се появи в игра, след като участва в мач на резервите с Манчестър Сити в четвъртък. Той участва във всеки от мачовете на Юнайтед по пътя към "Уембли", но е извън игра, откакто бе изнесен на носилка по време на реванша от 1/2-финалите с Дарби Каунти миналия месец. Очаква се своята роля да изиграе и братът на Рафаел, Фабио да Силва, след като игра един час за резервите. Зоран Тошич пък бе на терена 90 минути.

За Тотнъм Роби Кийн, Уилсън Паласиос, Карло Кудичини и Паскал Шимбонда нямат право да играят във финала, тъй като запиаха мачове в състезанието с предишните си отбори. Наетият от Манчестър Юн Фрейзър Кембъл пък няма право да излезе срещу титулярния си клуб.

Капитанът на "шпорите" Ледли Кинг ще се подложи на задължителния късен фитнес тест, но се надява да играе, както и Джонатан Уудгейт, който получи шефове при победата над Хъл Сити в понеделник (2:1). Роман Павлюченко е под въпрос заради оплаквания от болки в слабините. Шансовете на Дейвид Бентли да участва на финала се увеличиха, когато бе оставен извънн групата за мача с Шахтьор.

Той все още обаче може да загуби мястото си за сметка на Джейми О'Хара, който може да донесе енергията и твърдостта, дължащи се в обичайните случаи на Уилсън Паласиос. Включването на О'Хара би осигурило сдвободна роля за Модрич зад нападателите.

Евентуално участие на финала ще е емоционален момент за младежкия английски национал О"Хара, който избухна в сълзи, когато бе оставен извън групата за миналогодишния финал с Челси, а семейството му напусна "Уембли" преди последния съдийски сигнал. Много клубове възприемат спечелването на трофея като алтернативен път към Купата на УЕФА.

Мениджърът Реднап обаче смята, че форматът на втория евротурнир носи проблеми сам по себе си. "Карлинг къп има значение само като спечелен трофей в случая с победа срещу Манчестър Юн, каза той. - Миналата година бях попитан, дали участието ни на финала за ФА къп е заради класирането за Купата на УЕФА. Не! Ставаше въпрос за ФА къп.

Ако нямаше Европа, нямаше да съм разочарован. Просто исках да спечеля ФА къп." "Сега искам да спечеля Карлинг, добави той. - Но също така искам да остана във Висшата лига. Ако спечелим финала, но отпаднем, няма да е хубаво. Позицията ни щеше да е различна, ако бяхме в горната половина на класирането."


Цар на игрите с поколенията

"Купата на лигата е бонус. Не сме планирали да бъдем на финала", призна вчера мениджърът на Юнайтед сър Алекс Фъргюсън. Честност - Романтика 1:0. Днес идва край на седмица, в която Блекбърн отпадна от ФА къп за сметка на второешелонния Ковънтри, а мениджърът на елитния тим Сам Алърдайс даде почивка на целия си титулярен състав. Астън Вила и Тотнъм пък станаха "жертви" на планирани отпадания за Купата на УЕФА. На футболната борса цената на среброто* никога не е била по-ниска.

За Манчестър Юн финалът за Карлинг къп дава възможност за трофей, но много по-важно е посланието, което евентуален триумф може да донесе. От една страна за индивидуалностите, от друга - за клуба. За последно Юнайтед спечели купата на лигата през 2006-а с разгром 4:0 над Уигън. Тогава бе преход към отнемане на титлата от Челси и част от труден сезон.

Сега Фъргюсън търси съвсем различно послание, опитвайки се да демонстрира как в отбора му разцъфва ново поколение таланти - Бен Фостър, Джони Еванс, Рафаел и Фабио да Силва, Родриго Посебон, Дарън Гибсън и Дани Уелбек. Поколение, което той развива по начин, подобен на политиката му спрямо братята Невил, Ники Бът, Дейвид Бекъм и Скоулс, които направиха първите си стъпки през сезона 1994/95 г. именно в турнира за Купата на лигата.

Тогава младоците бяха гръбнака на наглед слаба единайсеторка на Юнайтед, която Фъргюсън пусна в игра за Кока Кола къп срещу Порт Вейл. С победата си този отбор предизвика такъв фурор, че дори бе обсъждан в Камарата на Общините на следващия ден. И това бе само началото.

Има обаче една очевидна разлика между двете генерации младоци на "Олд Трафорд". Гари Невил, по-малкият му брат Фил, Бът и Скоулс до един бяха родени в околностите на Манчестър. Сега Евънс и Гибсън са от Северна Ирландия, а братята да Силва и Посебон - от Бразилия.

Местно момче е само централният нападател Уелбек, роден в Лонгсайт - същия район на Манчестър, от който е и Уес Браун. Ситуацията е подобна в Арсенал, Челси и Ливърпул. Картината е много по-малко розова за Англия, отколкото за водещите й клубове.

"Така стоят нещата, реалист е сър Алекс. - Ако видим играч, който има качества, няма значение, дали е англичанин." От последните петима играчи, които са печелили наградата за млад играч на годината в клуба, единствено Уелбек е англичанин. Своеобразният конфликт "природни срещу отгледани таланти" никога не е съществувал на "Олд Трафорд".

Фъргюсън винаги е давал равностоен шанс на естествени виртуози с топката като Гигс, Бекъм и Роналдо и на родени бойци като Ники Бът, Джон О'Шей и Дарън Флечър, които са просто не лоши играчи, принадлежащи обаче към велик клуб, най-вече защото са придобили опита и капацитета да са адекватни спрямо него.

Сега Фърги се надява Еванс и Гибсън, повече лояли войни отколкото тинейдж протежета, да направят пробива си едновременно с природно надарените братя Да Силва. За всички тези изгряващи звезди финалът за Карлинг къп дава шанс да демонстрират, че заслужават да играят за Юнайтед. Каквато и да е стойността на трофея сам по себе си, Карлинг къп наистина е въпрос на послание от страна на сър Алекс - царят на игрите с поколенията.

ИГРИ НА ВЪЗРАСТТА

23 години и 3 месец
Средната възраст на вероятния състав на Манчестър Юн за днешния финал. Той е с пет години и половина по-млад от обичайния титулярен състав на "червените дяволи".

22 години и 2 месеца
Средната възраст на състава, с който Арсенал участва в турнира преди два сезона, когато загуби финала от Челси с 1:2.

25 години и 8 месеца
Средната възраст на състава, с който се очаква да играе Тотнъм днес.

ПЕТИМАТА ОТ ЗАПАСА

Някои казват, че не можеш да спечелиш нищо с деца. Ето петима младежи на Юнайтед, които могат да променят това схващане.

Бен Фостър
Най-добрият английски вратар, според сър Алекс, който обаче е записал само един мач от Висшата лига за Юнайтед. Времето е на негова страна. Той ще навърши 26 през април, докато Ван дер Сар има пред себе си още само една година.
Потенциал за успех: 7/10

Джони Еванс
Елегантен и добре обучен, северноирландския защитник, който е на 21 г., получава сериозен шанс през този сезон и изигра страхотни мачове срещу Челси във Висшата лига и срещу Интер в ШЛ.
Потенциал за успех: 8/10

Фабио да Силва
Докато неговият брат близнак, Рафаел, е аут, 18-годишният ляв бек с по-силен десен крак ще брани честта на фамилията си, а в личен план ще доказва, че е не по-малко талантлив от брат си. Досега честите контузии му пречат да блесне колкото Рафаел.
Потенциал за успех: 7/10

Дарън Гибсън
Трябваше да чака три години от дебюта си за Юнайтед в деня, след като навърши 18, до втория си мач за клуба. Сега обаче, на 21, прави сериозен прогрес и демонстрира едновременно физическо съзряване и повече увереност в работата с топката.
Потенциал за успех: 7/10

Дани Уелбек
От Марлк Хюз през 80-те насам, местен талант - нападател не е правил голямо впечатление на "Олд Трафорд". Фъргюсън обаче вярва в 18-годишния Уелбек, чийто някак муден стил противоречи на елегантното докосване и естествен голов инстинкт.
Потенциал за успех: 8/10

МАНЧЕСТЪР ЮН ТОТНЪМ

Днес, 17.00 ч., Пряко по ТВ7, Лондон, "Уембли", Съдия - Крис Фой;

Манчестър Юнайтед: Фостър - Г. Невил, Еванс, О'Шей, Фабио - Гибсън, Андерсон, Флечър, Нани - Уелбек, Тевес;
Контузени: Харгрийвс, Браун.

Тотнъм: Гомеш - Чорлука, Уудгейт, Кинг, Асу-Екото - Ленън, Джинъс, Зокора, О'Хара - Модрич - Павлюченко;
Контузен: Кинг (под въпрос). Нелигитимни: Кийн, Паласиос, Кудичини, Шимбонда;

ФИНАЛИТЕ

Купа на лигата

1961    Родъръм - Астън Вила    2:0
         АСТЪН ВИЛА - Родъръм    3:0 пр.
1962    Рочдейл - Норич    0:3
    Норич - РОЧДЕЙЛ    1:0
1963    Бирмингам - Астън Вила    3:1
    Астън Вила - БИРМИНГАМ    0:0
1964    Стоук С - Лестър    1:1
    ЛЕСТЪР - Стоук С    3:2
1965    Челси - Лестър    3:2
    Лестър - ЧЕЛСИ    0:0
1966    Уест Хем - Уест Бромич    2:1
    УЕСТ БРОМИЧ - Уест Хем    4:1
1967    КУИНС ПАРК Р - Уест Бромич    3:2
1968    ЛИЙДС - Арсенал    1:0
1969    СУИНДЪН - Арсенал    3:1 пр.
1970    МАНЧЕСТЪР С - Уест Бромич    2:1 пр.
1971    ТОТНЪМ - Астън Вила    2:1
1972    СТОУК С - Челси    2:1
1973    ТОТНЪМ - Норич    1:0
1974    УУЛВЪРХЕМПТЪН - Манчестър С    2:1
1975    АСТЪН ВИЛА - Норич    1:0
1976    МАНЧЕСТЪР С - Нюкасъл    2:1
1977    Астън Вила - Евертън    0:0 пр.
преигравания:   
    Астън Вила - Евертън    1:1 пр.
    АСТЪН ВИЛА - Евертън    3:2 пр.
1978    Нотингам - Ливърпул    0:0 пр.
преиграване:
    НОТИНГАМ - Ливърпул    1:0
1979    НОТИНГАМ - Саутхемптън    3:2
1980    УУЛВЪРХЕМПТЪН - Нотингам    1:0
1981    Ливърпул - Уест Хем    1:1 пр.
преиграване:
    ЛИВЪРПУЛ - Уест Хем    1:0
1982    ЛИВЪРПУЛ - Тотнъм    3:1 пр.
1983    ЛИВЪРПУЛ - Манчестър Юн    2:1 пр.
1984    Ливърпул - Евертън    0:0 пр.
преиграване:
    ЛИВЪРПУЛ - Евертън    1:0
1985    НОРИЧ - Съндърланд    1:0
1986    ОКСФОРД ЮН - Куинс Парк Р    3:0
1987    АРСЕНАЛ - Ливърпул    2:1
1988    ЛУТЪН - Арсенал    3:2
1989    НОТИНГАМ - Лутън    3:1
1990    НОТИНГАМ - Олдъм    1:0
1991    ШЕФИЛД У - Манчестър Юн    1:0
1992    МАНЧЕСТЪР ЮН - Нотингам    1:0
1993    АРСЕНАЛ - Шефилд У    2:1
1994    АСТЪН ВИЛА - Манчестър Юн    3:1
1995    ЛИВЪРПУЛ - Болтън    2:1
1996    АСТЪН ВИЛА - Лийдс    3:0
1997    Лестър - Мидълзбро    1:1 пр.
    ЛЕСТЪР - Мидълзбро    1:0 пр.
1998    ЧЕЛСИ - Мидълзбро    2:0 пр.
1999    ТОТНЪМ - Лестър    1:0
2000    ЛЕСТЪР - Транмиър    2:1
2001    ЛИВЪРПУЛ - Бирмингам 1:1 пр., 5:4 при дузпите
2002    БЛЕКБЪРН - Тотнъм    2:1
2003    ЛИВЪРПУЛ - Манчестър Юн    2:0
2004    МИДЪЛЗБРО - Болтън    2:1
2005    ЧЕЛСИ - Ливърпул    3:2 пр.
2006    МАНЧЕСТЪР ЮН - Уигън    4:0
2007    ЧЕЛСИ - Арсенал    2:1
2008    ТОТНЪМ - Челси    2:1 пр.

С НАЙ-МНОГО КУПИ

7 - Ливърпул (1981, 1982, 1983, 1984, 1995, 2001, 2003);

5 - Астън Вила (1961, 1975, 1977, 1994, 1996);

4 - Нотингам (1978, 1979, 1989, 1990), Челси (1965, 1998, 2005, 2007), Тотнъм (1971, 1973, 1999, 2008);

3 - Лестър (1964, 1997, 2000);

2 - Арсенал (1987, 1993), Манчестър Юн (1992, 2006) и др.