Ливърпул щастливо се добра до успеха на финала срещу Уест Хям след дузпи

Ливърпул спечели купата на Англия за седми път в историята си след драматична и щастлива победа над Уест Хям с 3:1 след изпълнение на дузпи. Редовното време и продълженията завършиха при равенство 3:3.

Двата тима започнаха сковано двубоя, а при първата по-сериозна атака към една от вратите резултатът бе открит.

В 20-ата минута Дийн Аштън изведе Лионел Скалони от дясно, аржентинецът центрира ниско по тревата и Джейми Карагър засече топката в собствената си врата за 1:0 за лондончани.

Възпитаниците на Алан Пардю удвоиха аванса си осем минути по-късно след грешка на вратаря Хосе Рейна. Испанският страж не успя да улови не особено силен удар на Матю Етерингтън от границата на наказателното поле, а притичалият Аштън вкара топката в опразнената мрежа.

Ливърпул реагира незабавно. След половин час игра гол на Питър Крауч бе отменен заради засада, но две минути по-късно Джибрил Сисе намали с удар от въздуха от десетина метра след дълъг пас на Джерард.

В първата минута на втората част Уест Хям на два пъти пропусна отлични шансове да увеличи преднината си.

Етерингтън проби от ляво и центрира в наказателното поле. Марлон Хеърууд засече топката от 5-6 метра, Рейна изби с крак, но кълбото попадна в краката на Йоси Бенаюн. Израелецът се освободи от бранител на съперника, но ударът му отново срещна крака на испанския вратар на Ливърпул.

"Червените" изравниха в 54-ата минута след несъществуващ фаул срещу Йон Арне Рийзе. Норвежецът симулира при една ситуация вляво от наказателното поле на столичани, но реферът Алан Уайли се заблуди и отсъди нарушение.

След последвалото центриране на Хави Алонсо към далечната греда, Питър Крауч с глава върна към Джерард, който с удар от 12 метра не даде шансове на Шака Хислоп.

Уест Хям отново поведе в 64-ата минута с късметлийски гол на Пол Кончески. Левият защитник се опита да центрира, но топката прехвърли Рейна и се спря в горния ъгъл на вратата на Ливърпул.

"Мърсисайдци" натиснаха, но така и не успяваха да създадат сериозно положение. "Червените" футболисти бяха видимо уморени и не се виждаше откъде може да дойде изравняването. В 91-ата минута лошо изчистена топка от бранителите на лондончани попадна в краката на Стивън Джерард, който със силен удар от над 30 метра успя да изравни.

В 119-ата минута Уест Хям пропусна своя шанс. След центриране на Бенаюн от ляво Хеърууд с глава отправи опасен удар, който Рейна изби в страничната греда. Топката се върна в краката на контузения Хеърууд, който от 5 метра не успя да я насочи в мрежата.

При дузпите Рейна се реабилитира за всички грешки мача, като парира ударите на Боби Замора, Пол Кончески и на Антон Фърдинанд.

В същото време Хислоп успя да хване удара само на Сами Хупия и така Уест Хям пропусна възможността да спечели трофея за първи път от 1980 година насам.

"Заслужавахме победата. Работихме здраво през целия мач. Просто не мога да искам повече от съотборниците ми. Беше великолепен финал. Дадохме всичко от себе си и смятгам, че феновете ни могат да бъдат горди, въпреки че загубихме", заяви Найджъл-Рио Кокър, който можеше да стане най-младият капитан, печелил купата на Англия, ако Уест Хям бе победил.

Капитанът на Ливърпул Стивън Джерард изрази радостта си от успеха.

"Мачът бе невероятен. Не се отказахме до края и бяхме възнаградени. Вярвах, че имаме повече шансове, ако се стигне до дузпи, защото вече нямахме сили, а и нашият вратар е по-добър. Вторият ми гол бе просто фанстастичен. Това бе един гол-мечта в един ден-мечта", заяви Джерард.