Ливърпул отново имаше бляскави мигове в голямото дерби на английския футбол с Манчестър Юнайтед. По подобие на срещата им преди няколко месеца, селекцията на Юрген Клоп отново се подигра с вечния си враг, като този път го победи "само" с 4:0. Мърсисайдци не вложиха много усилия, за да сломят "червените дяволи", а работата почти беше свършена до почивката, когато "червените" водеха с 2:0 след попадения на Диас и Салах. През втората част гостите леко надигнаха глава, но само за да я преклонят при гола на Садио Мане и втория такъв за вечерта на Мо Салах .

Ливърпул - Манчестър Юнайтед 4:0 (Развой на срещата по минути)

Дерби нямаше

По този начин Ливърпул временно се изкачи на върха във Висшата лига. Алисон и компания имат две точки преднина спрямо Манчестър Сити, който тепърва трябва да се изправи срещу непредвидимия Брайтън. Макар и на шеста позиция, от Юнайтед все още запазват надежди за място в Топ 4 на крайното класиране.

Снимка 571225

С оглед на очакванията, лека изненада бе, че Манчестър Юнайтед започна дербито идея по-активно. Това, че "червените дяволи" тичаха повече се оказа безплодно, защото Ливърпул удари големия си враг още с първата си атака. Селекцията на Юрген Клоп осъществи скоростен преход, а Салах получи достатъчно добър извеждащ пас зад гърба на Магуайър и Джоунс. Египтянинът напредна, след което пусна остра топка за Луис Диас. Колумбиецът не чакаше втора покана и реализира отблизо.

Типично за джентълменството на Острова, феновете на Ливърпул спазиха своето обещание и в седмата минута окуражиха с бурни аплодисменти преживяващия огромна лична трагедия Кристиано Роналдо. В негова чест те изпяха "You'll never walk alone", пък макар и той да е футболист на вечния съперник.

Снимка 571227

Проблемите за гостите нямаха край, като в 9-ата минута Ралф Рангник се наложи да направи принудителна смяна. Пол Погба получи травма, заради която беше заменен от Джеси Лингард.

Точно два месеца след началото на головата му суша, Мо Салах сложи край на този малшанс с попадение в мрежата на Де Хеа. Резултатът стана 2:0 в полза на Ливърпул, след като мърсисайдци разгърнаха отлична атака през центъра. Садио Мане изуми с фантастично подаване за Салах, който отдавна бе загърбил Диого Далот и с лекота зарадва отново трибуните на "Анфийлд".

Давид Де Хеа осъществи спасяване в 30-ата минута. Тогава Салах навлезе опасно в полето на Юнайтед и отправи шут, който след рикошет затрудни максимално стража на гостите. Все пак до класика не се стигна.

До почивката топката посети още два пъти мрежата на Юнайед, но головете на Мане и Луис Диас биваха отменяни заради явни засади.

Втората част започна с около пет минути закъснение, тъй като реферът Мартин Аткинсън имаше проблем със системата, която му помага да комуникира със своите помощници по време на срещата.

Снимка 571233

Манчестър Юнайтед отправи първия си удар по посока вратата на Алисон едва в 54-ата минута. Негов автор стана появилият се на почивката Джейдън Санчо, който обаче не затрудни по никакъв начин бразилския страж.

Възходът в играта на Манчестър Юнайтед личеше все повече с всяка изминала минута. Джейдън Санчо продължи да носи "вятъра на промяната" с много скорост и техника по фланга. В 64-ата английският национал изведе сам срещу Алисон Маркъс Рашфорд. Нападателят не запази нужното хладнокръвие и стреля право в стража на мърсисайдци. С опита си за голова добавка не сполучи и Еланга.

Снимка 571232

И точно когато гостите от Манчестър аха да повярват, че държат контрол над срещата, Ливърпул тотално ги отчая с гол за класиката 3:0. Анди Робъртсън открадна топка на центъра, след което продължи в атака и комбинира с Луис Диас. Колумбиецът върна леко назад за непокрития Садио Мане, който без подготовка насочи в мрежата на Де Хеа.

Наказателната "червена" акция продължи и с ново попадение на Мо Салах. Всичко започна с грешка на младия тунизиец Ханибал Меджбри, който влезе в игра за Юнайтед малко преди въпросната ситуация. Топката му бе открадната от Диого Жота, който светкавично я пусна за Мо Салах. Сам срещу Де Хеа №10 на Ливърпул реши да завършва технично и с копване оформи крайното 4:0.

Така Ливърпул оформи общ резултат от 9:0 през сезона срещу Манчестър Юнайтед. Мохамед Салах пък се превърна в първия футболист в историята на Премиър лийг, който вкарва пет гола в една кампания на "червените дяволи".

Снимка 571226

След пет дни на Ливърпул предстои голямо градско дерби с Евертън. Юнайтед гостува на друг от традиционните си опоненти Арсенал.