Лорд Джон Стивънс огласи доклада си по разследването на скандала с подкупите в Англия, избухнал след предаването на "Панорама" "Под прикритие: Мръсните тайни на футбола" по Би Би Си.

През последните два месеца бившият полицейски комисар проучи 392 трансфера, извършени от 1 януари 2004 до 31 януари 2006 година. Той информира, че 39 трансфера, засягащи 8 клуба, се нуждаят от "допълнително разследване" и изрази увереността си, че разследването ще стигне докрай и ще засегне същината на проблема. Осемте клуба обаче не бяха посочени поименно.

Разследването ще продължи с тези осем клуба през следващите два месеца.

"Ако има извършени престъпления, ще направим проучването достояние на полицията", обеща изпълнителният директор на Футболната лига Ричард Скъдамор. Разследването бе инспирирано именно от него заради съмненията за даване на подкупи. Най-скандално бе изказването на мениджъра на Лутън Майк Нюъл, че са му били предлагани пари за сключване на трансфери. Думите му бяха подкрепени от сходни изказвания на бившия селекционер на английския национален отбор Свен-Йоран Ериксон, президента на Блекпул Карл Оустън и Колин Гордън, агент на сегашния национален мениджър Стив Макларън.

Общо 29 клуба са били участници във Висшата лига през периода, проучван от лорд Стивънс. Скъдамор уточни, че Уотфорд, Шефилд Юнайтед и Рединг не са били обект на проучването, както и Лийдс. "Всички останали клубове обаче бяха разследвани", добави той.

Футболната лига заяви, че докладът е бил поръчан за да се установи как парите във футбола минават през клубовете, футболистите и агентите и дали има незаконни плащания за мениджърите.

Лорд Стивънс обаче, който е служил 43 години в полицията и е висш представител на системата, има право само да дава препоръки, без да има правомощия за дисциплинарни мерки.

Както стана ясно още преди това, конкретни имена на клубове и отделни лица не са намерили място в доклада, включително на хората, заснети от журналистите на "Панорама".

Определени хора във футбола биха желали нови правила, като например футболистите да плащат процент от приходите си на своите агенти, както е в шоубизнеса, вместо агентите да преговарят за своя дял, който е еднократен.